No:072,/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran Ali Milli Təhlükəsizik Şurasının katibi Əli Şamxani ilə görüşdü
10 mart 2019 09:55
İrana rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran Ali Milli Təhlükəsizik Şurasının katibi Əli Şamxani ilə görüşdü.
Görüşdə ikitərəfil əlaqələrin gündəliyində duran məsələlər ilə yanaşı, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri üzrə müzakirələr aparıldı. Həmçinin bölgədə təhlükəsizlik, əməkdaşlıq və inkişafa dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov ikitərəfi iqtisadi münasibətlərdən danışaraq, həmsöhbətinə hazırda həyata keçirilən iqtisadi layihələr barədə məlumat verdi. O, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqiəsinin həlli üzrə danışıqların son vəziyyəti barədə qarşı tərəfi məlumatlandırdı.
Əli Şamxani Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqiəsinin həlli üzrə İranın mövqeyinin dəyişilməz olduğunu qeyd etdi. O, münaqişənin Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında sülh və diplomatic danışıqlar yolu ilə həllinin dəstəklənildiyini vurğuladı.
Tərəflər arasında, həmçinin regionda təhlükəsizliyə təhdid olan İŞİD və digər terror qruplaşmalarına qarşı birgə mübarizə məsələləri müzakirə edildi.

No:072,/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Secretary of the Supreme National Security Council of Iran
10 March 2019 09:55
In the framework of his official visit to Iran, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Secretary of the Supreme National Security Council of Iran Ali Shamkhani.
At the meeting, along with the various issues of the bilateral relations’ agenda, regional and global security issues were discussed. Also an exchange was held over the security, cooperation and development in the region.
Touching upon the bilateral economic relations, Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor on the economic projects under implementation. He informed the other side on the current negotiations process over the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
Ali Shamkhani noted that the position of Iran on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict remains unchanged. He underlined the support of his country to the resolution of the conflict by peaceful means and diplomatic negotiations based on the territorial integrity and inviolability of borders of the Republic of Azerbaijan.
The sides also discussed the joint actions against ISIS and other terror groups, which pose threat to regional security.