No:069/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin BBC-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin fəaliyyətinə xitam verilməsi ilə bağlı yerli mətbuatın sualına cavabı
20 fevral 2025 19:08
Sual: BBC tərəfindən 20 fevral tarixində verilmiş bəyanata əsasən, Azərbaycan tərəfi BBC-nin Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyinin fəaliyyətinə xitam verilməsi barədə qərar verib. Bu qərarın şifahi şəkildə BBC-nin diqqətinə çatdırıldığı, qərara müxtəlif kanallarla aydınlıq gətirilməsinə çalışıldığı, fəaliyyətin məhdudlaşdırılmasının mətbuat azadlığına zidd olduğu bəyanatda qeyd edilib. BBC-nin bu açıqlamasını necə şərh edərdiz?
Cavab: BBC-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin fəaliyyətinə xitam verilməsi məsələsinin siyasiləşdirilməsi, məsələnin mahiyyətinin BBC tərəfindən təhrif olunması, ümumilikdə ikili standartlar yanaşması nəzərə alınaraq media azadlığı məsələsinə dair ölkəmizə qarşı BBC-nin açıqlaması təəssüf doğurur və qəbuledilməzdir.
BBC-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin bağlanması ilə bağlı qərar müvafiq şəkildə 13 fevral tarixində Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən BBC-nin ölkəmizdəki nümayəndələri ilə görüş zamanı rəsmi şəkildə çatdırılıb və mövqeyimiz tam şəkildə qarşı tərəfə izah olunub.
Azərbaycan Respublikasının bütün xarici ölkələrin media qurumları ilə münasibətlərdə və qərarlarda hər zaman qarşılılıq prinsipini əsas götürdüyü qarşı tərəfə bildirilib. Bu çərçivədə aparılmış təhlillər nəticəsində, eləcə də ölkə qanunvericiliyi, xüsusilə Media haqqında qanunun 11.2 maddəsi əsas götürülməklə BBC-nin ölkəmizdə nümayəndəlik qismində fəaliyyət göstərməsi üçün hüquqi əsas olmadığı diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, nümayəndəliyin bağlanması qərarının “BBC” yayım şirkətinin ölkəmizdə müxbir fəaliyyətinə aidiyyəti yoxdur və 1 nəfər müxbir üçün akkreditasiya verilməsi nəzərdə tutulub.

No:069/25, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry concerning the termination of the activities of the BBC representative office in Azerbaijan
20 February 2025 19:08
Question: According to the statement issued by the BBC on 20 February, the Azerbaijani side has decided to terminate the activities of the BBC representative office in the Republic of Azerbaijan. The statement noted that this decision was brought to the attention of the BBC verbally, efforts were made to clarify the decision through various channels, and that the restriction of activities is contrary to media freedom. How would you comment the statement by BBC?
Answer: The politicization of the issue of termination of the activities of the BBC representative office in Azerbaijan, distortion of the essence of the matter by the BBC, and taking into account overall double standards approach, the statement by the BBC against our country on the issue of media freedom, is regrettable and unacceptable.
The decision to close the BBC representation in our country was officially conveyed by the Ministry of Foreign Affairs on 13 February during a meeting with BBC representatives in our country, and our position was fully explained accordingly.
It was informed that the Republic of Azerbaijan’s position and decisions on media outlets of all foreign countries are always based on the principle of reciprocity. In this context, as a result of the review process, as well as following the country’s legislation, in particular Article 11.2 of the Law on Media, it was underscored that there is no legal basis for the BBC to operate as a representative office in Azerbaijan.
It should be noted that the decision to terminate the representative office is not related to the correspondent activities of the BBC broadcasting company in our country, and it is planned to issue an accreditation for 1 (one) correspondent.
We would like to remind that similar decisions were taken regarding some other foreign media organizations.