No:069/24, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın “France 24” telekanalına verdiyi müsahibə zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Fransanın “France 24” telekanalına verdiyi müsahibədə yenidən ölkəmizə qarşı səsləndirdiyi əsassız iddialar bölgədə qəsdən gərginlik yaradaraq, sülh prosesinə növbəti zərbə vurmaq məqsədi daşıyır.
Almaniya kanslerinin təşəbbüsü ilə liderlər arasında keçirilmiş sonuncu görüşdən sonra Ermənistan tərəfindən bu kimi açıqlamalar verilməsi və bunun üçün məkanın məhz Fransa olaraq seçilməsi, Almaniyanın səylərinə Ermənistan tərəfindən hörmətsizlik olmaqla, Fransa tərəfindən sülh prosesinə davam edən mənfi təsirlərin göstəricisi kimi qiymətləndirilir.
Guya Azərbaycanın Ermənistana qarşı hücuma hazırlaşması, Azərbaycanın beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əməl etmədiyi kimi iddialar mövcud faktların açıq-aşkar təhrif olunması və beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Son zamanlar kütləvi hərbiləşmə siyasəti aparan, bölgədə 5 aya yaxın davam edən sabitliyi pozan Ermənistan tərəfinin bu addımları ört-basdır etmək məqsədilə, “Qərbi Azərbaycan İcması” üzrə çağırışları, eləcə də məhz Ermənistanın əsassız bəyanatlarına verdiyi cavabları bəhanə kimi gətirərək ölkəmizin müharibəyə hazırlaşdığını iddia etməsi tamamilə əsassızdır.
Suverenlik və ərazi bütövlüyünün tanınmasına, Azərbaycan-Ermənistan arasında sərhədlərin delimitasiyası məsələsində 1991-ci il Alma-Ata bəyannaməsinə, bölgədə nəqliyyat və iqtisadi əlaqələrin qurulması üçün ölkələrin suverenliyi, yurisdiksiyası və bərabərliyi prinsiplərinə hörmətlə yanaşılmasının əhəmiyyətinə vurğu edən baş nazir Ermənistanın bu prinsipləri 30 ildən artıq müddətdə pozmasını unudub. Ermənistandan fərqli olaraq, 44 günlük müharibədən dərhal sonra məhz Azərbaycan Ermənistana 5 baza prinsipi əsasında sülh təklif edib. Ermənistan isə ölkəmizə qarşı davam etdirdiyi iddialarla bu prinsipləri pozmaqda davam edir.
Hər kəsə yaxşı məlumdur ki, Ermənistanın Konstitusiyasında, qüvvədə olan qanunvericilik aktlarında, rəsmi məktublarında və bəyanatlarında, beynəlxalq təşkilatlar və məhkəmələrdə yaydığı sənədlərdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı iddiaların davam etməsi Ermənistan rəhbərliyinin Azərbaycan-Ermənistan sülh gündəliyinin irəli aparılmasında maraqlı olmadığını təsdiq edir.
Müxtəlif beynəlxalq platformalardan istifadə etməklə ölkəmizə qarşı aqressiv böhtan xarakterli ritorikanı davam etdirən Ermənistan tərəfinə sülh perspektivlərinə xələl gətirən açıqlamalardan əl çəkməyə və Cənubi Qafqaz regionunun sülh və əməkdaşlıq məkanına çevrilməsi üçün yaranmış imkanlardan istifadə etməyə çağırırıq.

No:069/24, Commentary on allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, during his interview to France 24 TV channel
Unfounded allegations against our country made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, in an interview with the French TV channel France 24 are intended to inflict another blow to the peace process by deliberately inflaming tension in the region.
Following the last meeting between the leaders at the initiative of the German Chancellor, such statements by Armenia and selection of France as the location for such statements, being disrespectful to the efforts of Germany by Armenia, is considered as indication of France’s continued detrimental influence on the peace process.
Claims that Azerbaijan is allegedly preparing for an attack against Armenia, as well as Azerbaijan allegedly does not adhere to international legal norms are made in an effort to distort the reality and deceive the international community.
Allegations by Armenia on so-called preparation of our country to war misusing the calls of the Western Azerbaijani Community as well as our response statements to the unfounded allegations of Armenia while being completely baseless, covers up destabilizing steps of Armenia that pursues a policy of mass militarization and disruption of 5 months long stability in the region.
Highlighting the recognition of sovereignty and territorial integrity, the importance of upholding the Alma-Ata Declaration of 1991 on the delimitation of borders between Azerbaijan and Armenia, the principles of sovereignty, jurisdiction and equality of countries for the establishment of transport and economic relations in the region, Prime Minister overlooks Armenia’s violation of these principles for more than 30 years. Unlike Armenia, it was Azerbaijan that proposed peace to Armenia on the basis of the 5 main principles immediately following the 44-day war. Armenia with its ongoing claims against Azerbaijan continues to violate these principles.
Everyone is well-aware that Armenian leadership has no interest in promoting the Azerbaijan-Armenia peace agenda, as evidenced by the ongoing claims made against Azerbaijan's territorial integrity in the Constitution, legislative acts, official letters and statements, and documents of Armenia distributed at international organizations and courts.
We urge Armenia which continues its aggressive slanderous rhetoric against our country using various international platforms, to abandon statements that undermine the prospects for peace and use the opportunities that have emerged for the transformation of the South Caucasus region into a space of peace and cooperation.