No:069/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Cari ilin 8 aprel tarixində Vışeqrad Qrupu (V4) ölkələrinin Xarici işlər nazirlərinin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üzrə video-konfransı keçirilib.
Vışeqrad Qrupuna sədrlik edən Çex Respublikası tərəfindən təşkil olunan bu video-konfrans V4 ölkələrinin Aİ-nin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə öncədən planlaşdırılan, lakin COVİD19 pandemiyasına görə ləğv olunan görüşünü əvəz edib.
Video-konfrans nəticəsində Vışeqrad dördlüyü Şərq Tərəfdaşlığının gələcəyi ilə bağlı birgə bəyannamə qəbul edib. Bəyannamədə ŞT-nın Aİ-nin xarici fəaliyyətində yüksək prioritet təşkil etməsi və strateji əhəmiyyətini qoruyub saxlamasının vacibliyi qeyd edilir, burada Aİ-nin Şərq tərəfdaşlarına münasibətdə siyasəti ilə bağlı müddəalara yer ayrılaraq, bu siyasətin ŞT-nın əsasını və bölüşülən dəyərləri əks etdirməsi, habelə onun inklüziv olması və tərəfdaş ölkələrin seçiminin dəstəklənməsi və bu ölkələrin istək və öhdəliklərinə uyğun olaraq fərqləndirilməsinin önəmi qeyd olunur.
Bəyannamədə Vışeqrad dördlüyünün bütün tərəfdaş ölkələrinin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünə dəstəyi ifadə olunur. Habelə, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ərzisindəki həll olunmamış münaqişələrin BMT Nizamnaməsi və Helsinki Yekun Aktında əks olunduğu kimi, beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında tezliklə həllinin vacibliyi vurğulanır.
Xatırlatmaq istərdik ki, Helsinki Yekun Aktında əks olunan 10 prinsip arasında yer alan “xalqların bərabər hüquqları və öz müqəddəratı” prinsipi bu şəkildə ifadə olunur: “Dövlətlər xalqların bərabər hüquqları və öz müqəddəratını təyin etməsi hüququna hər zaman BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsipləri, beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, o cümlədən dövlətlərin ərazi bütövlüyü prinsipinə uyğun olaraq hörmət etməlidir”.
V4 ölkələri Şərq Tərəfdaşlığının 2020-ci ildən sonra da inkişafını və dəstəklənməsini davam etdirəcəklərini bəyan ediblər.

No:069/20, The information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
The video-conference of the Ministers of Foreign Affairs of the Visegrad Group (V4) Countries on the Eastern Partnership was conducted on April 8, 2020.
The video-conference organized by the Czech Presidency of the Visegrad Group replaced the meeting that was planned to be conducted earlier between the foreign ministers of V4 and the Eastern Partnership countries but was canceled due to the COVID-19 pandemic.
As a result of the video-conference, the Visegrad Group adopted a Joint Statement on the future of the Eastern Partnership. The statement emphasized the importance of maintaining high priority and strategic importance of the Eastern Partnership in the foreign policy of the European Union. While including the paragraphs on the EU’s policy towards its Eastern Partners, the statement stressed that this policy should reflect shared values as fundaments of Eastern Partnership, as well as pointed out the importance of being inclusive and supporting the choices of Partners concerned and differentiation on the basis of Partners commitments and aspirations.
The Joint Statement emphasized firm support of V4 to the sovereignty, independence and territorial integrity of all Partner countries. It also stressed the urgency of the soonest resolution of the unresolved conflicts in the Eastern Partnership countries based on the norms and principles of the international law, as enshrined in the UN Charter and Helsinki Final Act.
We would like to reiterate that the principle of “equal rights and self-determination of peoples” as one of the 10 principles of the Helsinki Final Act is defined as follows: “The States will respect the equal rights of peoples and their right to self-determination, acting at all times in conformity with the purposes and principles of the Charter of the United Nations and the relevant norms and principles of international law, including those relating to the territorial integrity of States.”
V4 countries stated that they will continue developing and supporting Eastern Partnership beyond the year of 2020.