No:069/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Paraqvay Senatının sədrini qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən V Qlobal Bakı Forumunda iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Paraqvay Respublikası Senatının sədri Fernando Luqo Mendezi qəbul edib.
Azərbaycana səfərindən və V Qlobal Bakı Forumda iştirakından, eyni zamanda keçirilmiş ikitərəfli görüşlərdən məmnunluq duyan F.L.Mendez Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev ilə görüşündə məhsuldar fikir mübadiləsi aparıldığını bildirdi.
Habelə, qonaq sözügedən forumun Azərbaycanı, o cümlədən regionu tanımaq, həmçinin Azərbaycan və Paraqvay münasibətlərinin gələcək perspektivləri barədə düşünmək üçün fundamental platforma olduğunu qeyd etdi.
Görüşdə Azərbaycan və Paraqvay arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün hər iki ölkənin geniş potensiala malik olduğu vurğulandı. Bu xüsusda, parlament diplomatiyasının, o cümlədən hər iki ölkənin parlament nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin, iki ölkənin XİN-lərarası siyasi məsləhətləşmələrin təşkilinin əhəmiyyəti qeyd edildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov 10 sentyabr 2015-ci il və 25 oktyabr 2017-ci ildə Paraqvay Respublikasının Milli Konqresinin Deputatlar Palatası tərəfindən Xocalı soyqırım ilə əlaqədar bəyanatların qəbul edilməsi və bu faciənin qurbanları ilə həmrəyləyin ifadə olunmasına görə Paraqvay Respublikasının Milli Konqresinə təşəkkürünü ifadə etdi.
Görüşdə regional və beynəlxalq mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

No:069/18, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov received the President of Paraguayan Senate
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the President of Paraguayan Senate Fernando Lugo Mendez who is visiting Baku to attend the 6th Global Baku Forum organized by Nizami Ganjavi International Center.
F.L. Mendez expresed satisfaction with his visit to Azerbaijan and his participation at the Forum. He also stated his fruitful meeting with the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev were held fruitful exchange of views.
Furthermore, the guest noted that the Forum is a fundamental platform to get acquainted with Azerbaijan, including the region, as well as to contemplate about the future prospects of the relations between Azerbaijan and Paraguay.
The sides underlined that the two countries have potential for the development of relations. In this regard, the importance of parliamentary diplomacy, including the mutual visits of parliamentary delegations from both countries and holding of bilateral political consultations between the two countries was highlighted.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his appreciation to the Chamber of Deputies of the Republic of Paraguay with regard to the adopted statements on Khojaly genocide on September 10, 2015 and on October 25, 2017 and expressed solidarity with the innocent victims of this tragedy.
The sides also exchanged views on the regional and international issues.