No:068/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
03 mart 2026 11:47
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər Yaxın Şərq regionunda müşahidə olunan hərbi eskalasiya və artan gərginliklə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Mövcud vəziyyətin regional və qlobal təhlükəsizliyə təsiri vurğulanaraq, humanitar hüquqa riayət edilməsinin, mülki əhalinin və obyektlərin qorunmasının, məsələlərin beynəlxalq hüquq norma və prinsipləri əsasında, dialoq və diplomatik vasitələrlə həllinin vacibliyi qeyd edilib.
Pakistan tərəfi eyni zamanda, Pakistan–Əfqanıstan sərhədində baş vermiş toqquşmalarla bağlı mövcud vəziyyət barədə məlumat verib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin Azərbaycan ilə Pakistan arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin cari vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri də müzakirə edilib.

No:068/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Deputy Prime Minister and Foreign Minister of the Islamic Republic of Pakistan Mohammad Ishaq Dar
03 March 2026 11:47
A telephone conversation held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar.
During the phone call, the ministers exchanged views on the ongoing military escalation and rising tensions in the Middle East.
The potential impact of the current situation on regional and global security was highlighted, and the importance of adhering to humanitarian law, ensuring the protection of civilians and civilian infrastructure, and resolving issues through dialogue and diplomatic means in accordance with the norms and principles of international law was stressed.
The Pakistani side also provided information on the current situation regarding clashes along the Pakistan–Afghanistan border.
The conversation additionally covered the current state of strategic partnership relations between Azerbaijan and Pakistan and discussed prospects for their future development.