No:068/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Cari ilin 31 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Ermənistan Respublikası tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində işğalçı ölkə tərəfindən keçirilən qondarma “seçkilər” beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qətiyyətlə pisləndi və rədd edildi.
Beynəlxalq təşkilatar, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Avropa İttifaqı, NATO, Türk Şurası, GUAM, Avropa Parlamenti, TÜRKPA, eləcə də ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri, habelə çoxsaylı dövlətlər bu qondarma “seçkilərin” və onların nəticələrinin qanunsuz olduğunu bəyan etdilər.
BMT-dən sonra ikinci böyük siyasi platforma olan və 120 ölkəni sıralarında birləşdirən Qoşulmama Hərəkatı, eləcə də çoxsaylı digər təşkilat və dövlətlərin bu sırada yer alması bütün dünya ictimaiyyətinin Ermənistan Respublikasının işğalçı siyasətini və onun nəticələrini rədd etdiyini növbəti dəfə açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Bir daha vurğulayırıq ki, Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsində seçkilər yalnız Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası çərçivəsində və bölgənin bütün əhalisinin iştirakı ilə keçirilə bilər. Hər hansı seçkinin keçirilməsi yalnız erməni işğalçı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmasından, bu torpaqlardan didərgin salınmış azərbaycanlı əhalinin öz doğma yerlərinə qayıtmasından, həmçinin bölgənin erməni və azərbaycanlı icmaları arasında dialoq və əməkdaşlığın bərpasından sonra mümkün olacaqdır.

No:068/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan
The so-called “elections” organized in the occupied Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan by the Republic of Armenia - the aggressor country on March 31 of this year were strongly condemned and rejected by the international community.
International organizations including the Non-Aligned Movement, Organization of Islamic Cooperation, European Union, NATO, Turkic Council, GUAM, European Parliament, TURKPA, the co-chairs of the OSCE Minsk Group, as well as many states made statements declaring these so-called “elections” and their results illegal.
Having the Non-Aligned Movement, the second largest political platform after the UN which unites 120 countries, as well as numerous other organizations and states among those rejecting this illegal act, once again clearly demonstrates that the world community rejects the aggressive policy of the Republic of Armenia and its consequences.
We once again underline that elections in the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan may be held only within the Constitutional framework of the Republic of Azerbaijan and full participation of the entire population of the region. Any election will be possible only after the withdrawal of the Armenian occupying forces, return of the expelled Azerbaijani population to their places of origin, and restoration of dialogue and cooperation between the Armenian and Azerbaijani communities of the region.