Mətbuat şərhi 09 mart 2019
No:068/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Slovakiyanın xarici işlər və Avropa məsələləri naziri Miroslav Layçak ilə birgə mətbuat konfransı, 5 mart 2019-cu il
Bildiyiniz kimi, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Slovakiyanın xarici işlər və Avropa məsələlələri üzrə naziri, mənim yaxın dostum cənab Miroslav Layçak Azərbaycanda səfərdədir və  bizim təkbətək, eləcə də geniş tərkibdə görüşlərimiz keçirildi. Görüş zamanı Azərbaycan və ATƏT arasında əməkdaşlıq, eyni zamanda ölkələrimiz arasında ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi.
Məlum olduğu kimi, ATƏT mühüm beynəlxalq təşkilatdır. Onun nəzdində fəaliyyət göstərən ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlik insitutu Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə məşğuldur. Mən cənab Layçakı sözügedən məsələdə Azərbaycanın mövqeyi ilə bağlı məlumatlandırdım və bu xüsusda, sonuncu danışıqlar prosesində müzakirə olunan məsələlərə toxunduq və geniş fikir mübadiləsi apardıq. Cənab Layçak gələn həftə Ermənistana səfər edəcəyi ilə bağlı məlumat verdi. Bizimlə müzakirə etdiyi bir sıra məsələləri Ermənistanda da müzakirə edəcəyini qeyd etdi. Ümumiyyətlə, bildirmək istərdim ki, hər kəs Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həll olunmasını istəyir. Mən bu gün keçirilən beynəlxalq konfransda da bu məsələyə toxundum və cənab Layçakdan Ermənistana səfəri zamanı Ermənistanın rəhbərliyindən bu sualı soruşmasını xahiş etdim: Ermənistan xalqı və vətəndaşları bu münaqişədən nə qazandılar?!. Heç olmazsa bir pozitiv arqument deyə bilsələr, bəlkə bu istiqamətdə müzakirələr apara bilərik. Demoqrafik, siyasi və iqtisadi çətinliklərdən başqa bu münaqişə Ermənistan xalqına heç nə verməmişdir. Bildiyiniz kimi, xarici işlər nazirləri səviyyəsində dörd dəfə görüşmüşük, cənab Prezident Ermənistanın baş naziri ilə üç dəfə görüşmüşdür. Hər dəfə biz bu məsələləri müzakirə edirik. Həmsədrlər də eyni mövqedədirlər. Madrid prinsipləri əsasında beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT çərçivəsində işi elə quraq ki, münaqişənin həlli istiqamətində addımlar atılsın. Həmsədrlər də bildirirlər ki, indiki status-kvo qəbuledilməzdir. Azərbaycan da bu mövqedən çıxış edir. Ermənistan və Azərbaycan əhalisini sülh üçün hazırlamaq lazımdır və biz bu istiqamətdə müəyyən işlər görmüşük və fəaliyyətimizi davam etdiririk.
Bildiyiniz kimi, Almaniyanın “Berlin Economics” adlı qeyri-hökumət təşkilatı bir hesabat hazırlamışdır. Sözügedən hesabatda açıq şəkildə göstərilmişdir ki, əgər münaqişənin həlli istiqamətində irəliləyişə nail olunsa, təkcə ilk il həm Ermənistanda, həm də Azərbaycanda ÜDM beş faiz artacaq və iqtisadi inkişaf müşahidə olunacaqdır. Mən sizə sözügedən hesabatla tanış olmağı tövsiyə edərdim.
Bundan başqa, ATƏT-in çərçivəsində ikitərəfli məsələlərə də toxunduq. İlk növbədə, enerji sahəsində əməkdaşlıq və nəqliyyat məsələlərini müzakirə etdik. Bildiyiniz kimi, dünən Buxarestdə Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Türkmənistan xarici işlər nazirlərinin "Xəzər dənizi – Qara dəniz beynəlxalq nəqliyyat marşrutu" üzrə birinci xüsusi yığıncağı keçirildi və yeni bir dəhliz yaradıldı. Bu xüsusda, Buxarest Bəyannaməsi imzalandı. Orada hər şey qeyd edilmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, ildə bir dəfə olmaqla nazirlər səviyyəsində görüş keçirilsin. Habelə, Çindən və Mərkəzi Asiyadan Avropaya bu dəhliz vasitəsilə bir sıra malların daşınmasına köməklik göstərilməsi üçün müvafiq işçi qrupun yaradılmasını razılaşdırdıq.
1. Sual: Slovakiyanın Pravda Agentliyi: Təşəkkür edirəm. İcazə olacağı təqdirdə, nazirlərə iki sual ünvanlamaq istərdim. Keçən ilki prezident seçkilərindən sonra ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun (DTİHB) son hesabatı beynəlxalq standartlara uyğun olaraq seçki qanunvericiliyinə dəyişiklər edilməsini və həmçinin seçki günü müstəqil araşdırmanı tövsiyə edir. Bu hesabatdan sonra, seçki qanunvericiliyində hər hansısa dəyişiklik olubmu və müstəqil araşdırma aparılıbmı? Çünki 2020-ci ildə seçkilər keçiriləcəkdir. DTİHB-in hesabatına nə dərəcədə əməl olunur? Növbəti sualım cənab Layçak üçündür. ATƏT bu hesabatın tövsiyələrinin icrasında hansısa formada yardımçı ola bilərmi?
Elmar Məmmədyarov: Azərbaycan tərəfindən götürülmüş öhdəliklərə uyğun olaraq, biz Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu (DTİHB) ilə əməkdaşlıq edirik. Yeri gəlmişkən, biz bugün nazir Layçak ilə DTİHB ilə daha güclü əməkdaşlığın qurulması məsələsini müzakirə etdik.  Nazir Layçak tərəfindən Azərbaycan və DTİHB arasında daha güclü əməkdaşlığın qurulması ilə bağlı təklif təqdim edildi. Fikrimcə, bu çox diqqətlə nəzərdən keçiriləcəkdir. Bu təklif müvafiq qaydada cavablandırılacaqdır. Araşdırmaya gəldikdə isə səmimi desəm belə bir tövsiyəni xatırlamıram. Mən cavab verməmişdən öncə belə bir məsələnin olmasını dəqiqləşdirməliyəm. Çoxlu tövsiyələr olur, bəzən onlar nəzərə alına bilər, bəzən də yox. Belə ki, bu suveren dövlətin qərarıdır. Lakin bir daha qeyd edim, belə bir araşdırma tövsiyəsini dəqiqləşdirməliyəm. Təşəkkür edirəm.
1. Sual: Leyla Qurbanova, AZƏRTAC: Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri qismində Slovakiyanın töhfəsi konkret nədən ibarət ola bilər. Ermənistan siyasi rəhbərliyi tərəfindən son vaxtlar səsləndirilmiş bəyənatlar, xüsusilə danışıqların sonuncu formatının dəyişdirilməsi cəhdləri, işğal edilmiş ərazilərdə ərazilərin qaytaraılmayacağı, eləcə də işğal edilmiş ərazilərdə qanunsuz məskunlaşdırma siyasətinin davam etdiriləcəyi ilə bəyanatlara sədrliyin münasibətini bilmək istərdim.
Sualım cənab Nazirədir: Cənab nazir, son vaxtlar Ermənistan rəhbərliyinin səsləndirdiyi əsassız bəyanatlar fonunda danışıqların pespektivini necə görürsünüz (AZƏRTAC).
Elmar Məmmədyarov: Çox yaxşı sual verdiniz. Biz bu məsələni də cənab Sədrlə müzakirə etdik. Görüş zamanı danışıqlar prosesindən gözləntilərimiz barədə dərin müzakirələr apardıq. Əlbəttə ki, eşitdiyiniz kimi cənab Layçak pozitiv fikirlər səsləndirdi. Mən də bu fikirlərə qoşulmaq istərdim, amma əfsuslar olsun ki, sonuncu bəyanatlar sülhə yönəmli deyildir. Ələlxüsus Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin direktoru Artur Vanetsyanın Dağlıq Qarabağda olarkən səsləndirdiyi bəyanatını Azərbaycan rəsmi şəkildə həmsədrlərlə müzakirə etmişdir. Mən bu gün telefon söhbəti zamanı rusiyalı həmsədrlə bu məsələni müzakirə etmişəm. Həmçinin, mən ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrini də bu barədə məlumatlandırdım. Belə bəyanatlar pozitiv mühitə xələl gətirir. 15 yanvar tarixində Ermənistanın xarici işlər naziri ilə Parisdə görüşümüz baş tutdu. Bunun əsasında həmsədrlər Ermənistan və Azərbaycan xalqlarının sülhə hazırlanması ilə bağlı pozitiv bəyanatla çıxış etdilər. Azərbaycan tərəfi bu istiqamətdə iş görür və görməkdədir. Digər tərəfdən də düz vurğuladınız ki, Ermənistan rəhbərliyi adından kimsə çıxış edərkən, eləcə də baş nazirin özünün səsləndirdiyi fikirlər müsbət irəliləyişə inanmağa imkan vermir. Tam şəkildə sizinlə razıyam. Biz gərək özümüz də bu danışıqlarda hansı istiqamətdə gedəcəyimiz ilə bağlı təhlillər aparaq. Cənab Layçakdan da xahiş etdim ki, Ermənistanda gələn həftə olarkən bütün bu məsələlərə də toxunsun. Biz gərək bilək ki, insanları sülhə hazırlayaq yoxsa başqa istiqamətdə iş görək.

No:068/19, Joint press conference of the Foreign Minister Elmar Mammadyarov and the OSCE Chairperson-in-Office, Minister of Foreign and European Affairs of Slovakia Miroslav Lajčák on March 5, 2019
As you know, OSCE Chairperson-in-Office, Minister of Foreign and European Affairs of Slovakia and my friend Miroslav Lajčák is visiting Azerbaijan. We had a tête-à-tête meeting, as well as a meeting with participation of the delegations. During the meetings we discussed the cooperation between Azerbaijan and the OSCE, also bilateral cooperation issues between our countries.
As you know, the OSCE is an important international organization. The OSCE Minsk Group co-chairs institute within this organization is responsible for the resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. I informed my counterpart about Azerbaijan’s position and we touched upon the issues discussed at the last negotiations and had a broad exchange on this regard. Mr. Lajčák informed me that he would visit Armenia next week. He underlined that the issues discussed with us would be touched upon in Armenia as well. In general, I would like to emphasize that everyone wants the peaceful resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. I also stressed this issue at the international conference held today and I requested Mr. Lajčák to ask a question to the Armenian leadership during his visit to the country: What did Armenian people and Armenian citizens gain from the occupation of Azerbaijani territories and ethnic cleansing of the Azerbaijanis?! If they say at least one positive argument, perhaps we could have discussions on that regard. In addition to demographic, political and economic difficulties, this conflict has given nothing to the Armenian people. As you know, we have met four times at the level of foreign ministers, and Mr. President has met with the Prime Minister of Armenia three times. Every time we discuss these issues. The co-chairs are in the same position as well. The steps should be taken to resolve the conflict based on the Madrid Principles within international organizations, including the United Nations. The co-chairs highlight that the current status-quo is unacceptable. Azerbaijan is of the same position. The latest statements require preparing the people of Armenia and Azerbaijan for peace, and we have done certain work in this direction and we continue our activities.
As you know, a German based non-governmental organization called Berlin Economics has prepared a report. This report clearly shows that if progress is made in the resolution of the conflict, only in the first year GDP will grow by five percent in Armenia and Azerbaijan and economic growth will be observed in both countries. I would advise you to get acquainted with this report.
We also touched upon the bilateral issues within the OSCE. We discussed the cooperation in energy sphere and transport issues. As you know, yesterday the First Special Meeting of Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan, Georgia, Romania and Turkmenistan on “Caspian Sea – Black Sea International Transport Route” was held and a new transport corridor was established. In this regard, the Bucharest Statement was signed; everything is mentioned there. It is noted that a ministerial meeting will be held once a year. We have also agreed to establish a working group to assist in transporting some goods through this corridor from China and Central Asia to Europe.
- Question: Slovakian Pravda Agency: Thank you. Two questions for the Ministers if I may. The final report of the OSCE ODIHR after last year’s presidential elections recommends bringing legislation on elections in compliance with international standards and also recommends an independent investigation of the election day. After issuing the report, were there any changes in the election legislative and was there any independent investigation? Because you also will have an election in 2020. So how much you are following the ODIHR report? And the question is for Minister Lajčák. Can the OSCE be somehow helpful in implementing the recommendations of this report?
Elmar Mammadyarov: According to the commitments taken by Azerbaijan, we are in cooperation with the ODIHR. By the way we discussed with Minister Lajčák today the opportunities to strengthen our cooperation with the ODIHR. An idea was introduced by Minister Lajčák on stronger cooperation between Azerbaijan and the ODIHR. I think it will be carefully considered and this proposal will be responded properly. With regard to the investigation, honestly speaking I do not remember such recommendation. Probably I missed it, I don’t know if we should investigate something. I have to check if there is such kind of request rather than immediately responding. There are a lot of recommendations, sometimes you can pick it up or drop it. So it is up to the decision of the sovereign state. But I don’t remember suck kind of investigation. I have to check. Thank you.
- Question: Leyla Gurbanova, AZERTAC: What might be specific contribution of Slovakia to the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict as the OSCE Chairperson-in-Office. I would like to know the position of the Chairperson-in-Office on the recent statements made by the Armenian political leadership, particularly attempts of the latter to change the format of the negotiations, stating non return of the occupied territories, as well as the continuation of the illegal settlement policy in the occupied territories.
The next question is to Minister Elmar Mammadyarov: Mr. Minister, how do you see the prospects of negotiations in the light of the recent groundless statements made by the Armenian leadership?
Elmar Mammadyarov: You have asked a very good question. We discussed these issues with Mr. Chairperson-in-Office. During our meeting we had broad discussions on our expectations from the negotiation process. Of course, as you heard, Mr. Lajčák made a positive statement. I would like to join this statement, but unfortunately the recent statements are not peace oriented. Especially, Azerbaijan officially discussed the statement of Artur Vanetsian, Director of the National Security Service of Armenia made by him in Nagorno-Karabakh. Today I discussed this issue with the Russian co-chair in a telephone conversation. Also, I informed the OSCE Chairperson-in-Office about this. Such statements harm the positive environment. On January 15 our meeting with the Foreign Minister of Armenia took place in Paris. On this basis, the co-chairs made a positive statement on the preparation of the peoples of Armenia and Azerbaijan to peace. The Azerbaijani side is working in this direction and will continue to work. On the other hand, you made it clear that while speaking on behalf of the Armenian leadership, as well as the statements made by the Prime Minister himself do not allow us to believe in the positive progress. I totally agree with you. We should also analyze ourselves in which direction we will go within the negotiations. I requested Mr. Lajčák to discuss all these issues while visiting Armenia next week. We need to know if we prepare the population to peace or work in another direction.