Mətbuat şərhi 17 mart 2018 03:35
No:068/18, Azərbaycan və Iordaniya Haşimilər Krallığının xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
17 mart 2018 03:35
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Iordaniya Haşimilər Krallığının xarici işlər naziri Ayman əs-Safadi arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda ötən 25 il ərzində istər ikitərəfli, istərsə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində həyata keçirilən səmərəli əməkdaşlığın münasibətlərin inkişafına təkan verdiyini bildirib.
Məktubda BMT, İƏT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdiriləcəyinə əminlik ifadə olunub. Beynəlxalq təşkilatlarlar çərçivəsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünü pisləyən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləyən qətnamələrin qəbul edilməsində dost İordaniyanın dəstəyi təqdir edilib, bunun davam etdiriləcəyinə ümidvarlıq ifadə olunub.
Habelə, Azərbaycan və İordaniya arasında imzalanmış sənədlərin iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanlar açdığı, iki xalqın mənafeyinə uyğun Azərbaycan-İordaniya dostluğuna xidmət etdiyi vurğulanıb.
E.Məmmədyarov mövcud ənənəvi dostluq münasibətlərinə söykənərək birgə səylərlə ikitərəfli əməkdaşlığın iki ölkənin çiçəklənməsi və iki xalqın rifahı naminə daha da inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Iordaniya Haşimilər Krallığının xarici işlər naziri Ayman əs-Safadi nazir Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda iki dost ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından etibarən qarşılıqlı anlaşma, dəstək və əməkdaşlığa əsaslanan səmimi münasibətlərə malik olduğunu qeyd edib. Bu xüsusda o, Azərbaycan-İordaniya Birgə Komissiyasının Ammanda keçiriləcək görüşünün ikitərəfli münasibətləri yeni səviyyəyə qadıracağına əminliyin ifadə edib.

Press release 17 March 2018 03:35
No:068/18, Foreign Ministers of Azerbaijan and the Hashemite Kingdom of Jordan had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
17 March 2018 03:35
Foreign Minister Elmar Mammadyarov in his letter to his counterpart said that fruitful cooperation both within the framework of bilateral and international organizations over the past 25 years has contributed to the development of relations.
In the letter E.Mammadyarov expressed confidence that further cooperation within the UN, OIC and the Non-Aligned Movement will be continued.
Within the framework of international organizations, Jordan's support for condemning Armenia's military aggression against Azerbaijan and adopting resolutions supporting the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan was praised and expressed hope for continued support.
Minister also mentioned that the documents signed between Azerbaijan and Jordan have opened wide opportunities for the development of cooperation between the two countries in various spheres and served the interests of Azerbaijan and Jordan for the benefit of the two peoples.
E.Mammadyarov expressed his confidence that bilateral cooperation will continue to develop in the name of the prosperity of the two countries and the welfare of the two peoples based on traditional friendship ties between Azerbaijan and Jordan.
Minister of Foreign Affairs of the Hashemite Kingdom of Jordan Ayman Safadi in the letter addressed to Minister Elmar Mammadyarov noted that the two friendly countries have enjoyed cordial relations based on mutual understanding, support and cooperation since the establishment of diplomatic ties. In this regard, Minister expressed his confidence that the upcoming meeting of the Joint Committee in Amman will further elevate the level of relations between Azerbaijan and Jordan.