No:067/26, Nazir Ceyhun Bayramovun İordaniya Haşimilər Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Ayman Əl-Səfadi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
02 mart 2026 19:50
2 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İordaniya Haşimilər Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Ayman Əl-Səfadi arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı Yaxın Şərq regionunda mövcud hərbi-siyasi vəziyyət və artan gərginlik müzakirə olunub.
Tərəflər regional təhlükəsizlik mühitinin daha da pisləşməsinin yolverilməz olduğunu qeyd edərək, mövcud fikir ayrılıqlarının beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, dialoq və diplomatik vasitələrlə aradan qaldırılmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Nazirlər mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin olunmasının və humanitar vəziyyətin ağırlaşmasının qarşısının alınmasının prioritet əhəmiyyət daşıdığını bildirib, regionda sabitliyin və təhlükəsizliyin bərqərar olunması istiqamətində beynəlxalq səylərin gücləndirilməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırıblar.

No:067/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Hashemite Kingdom of Jordan, Ayman Al-Safadi
02 March 2026 19:50
On 2 March 2026, a telephone conversation held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Hashemite Kingdom of Jordan, Ayman Al-Safadi.
During the phone call, the current military-political situation in the Middle East and the rising tensions in the region were discussed.
The Sides emphasized that further deterioration of the regional security environment is unacceptable and stressed the importance of resolving existing differences through dialogue and diplomatic means in accordance with the norms and principles of international law.
The ministers highlighted that ensuring the safety of civilians and preventing the worsening of the humanitarian situation are top priorities, and they underlined the necessity of strengthening international efforts to restore stability and security in the region.