No:067/25, “Diplomatik xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun təsdiqi, habelə bununla əlaqədar bir sıra qanunvericilik aktlarında dəyişikliklərin edilməsinə dair mətbuat məlumatı
18 fevral 2025 14:51
17 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “Diplomatik xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu təsdiqlənərək, bununla əlaqədar olaraq bir sıra qanunvericilik aktları, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsi, Vergi Məcəlləsi, “Azərbaycan Respublikasının Konsul Nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında”, “Sosial sığorta haqqında”, “Dövlət qulluğu haqqında”, “Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında xidmət keçən diplomatik xidmət əməkdaşlarının və inzibati-texniki xidməti həyata keçirən şəxslərin dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında” və “Əmək pensiyaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında müvafiq dəyişikliklər edilib.
Yeni Qanun diplomatik xidmət, diplomatik xidmət orqanları, onların sistemi, diplomatik xidmət orqanları əməkdaşlarının xidməti fəaliyyətinin təşkili, onların hüquq və vəzifələri, təminat və sosial müdafiə məsələlərinin daha ətraflı şəkildə təfsiri ilə öncəki mövcud qanunvericilikdən fərqlənir.
Qanunda diplomatik xidmət üzrə əsas anlayışlar daha ətraflı əhatə olunub, diplomatik xidmət haqqında mövcud qanunvericilik təsbit edilib, diplomatik xidmətin əsas prinsipləri, diplomatik xidmət orqanlarının sistemi, onların səlahiyyət dairələri aydın şəkildə qeyd olunub.
Diplomatik xidmət orqanlarının fəaliyyət istiqamətləri, funksiyalarını təsbit edən Qanunda, həmçinin diplomatik xidmət orqanları əməkdaşlarının vəzifələri, hüquqları, onlara şamil olunan məhdudiyyətlər, əməkdaşların həvəsləndirilməsi, intizam məsuliyyəti, əməyin ödənilməsi, əməkdaşların və onların ailə üzvlərinin təminatı və kompensasiyaları məsələlərinin tənzimlənmə qaydaları “Diplomatik xidmət orqanları” adlı fəsildə ətraflı şəkildə öz əksini tapıb.
Diplomatik xidmətə qəbul, staj və sınaq keçmə, vakant vəzifələrin tutulması, xidmətə xitam verilmə və diplomatik xidmətdə olmanın yaş həddinə aydınlıq gətirən Qanunda, həmçinin diplomatik xidmət orqanı əməkdaşlarının xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi və attestasiyası, habelə əməkdaşların beynəlxalq təşkilatların orqanlarında işləməyə göndərilməsi məsələləri də təsbit olunub.

No:067/25, Press release on the approval of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Diplomatic Service” and amendments to a number of legislative acts in this regard
18 February 2025 14:51
On 17 February 2025, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev approved the Law of the Republic of Azerbaijan “On Diplomatic Service,” and in this regard, amendments were made to a number of legislative acts, including the Labor Code of the Republic of Azerbaijan, the Tax Code, the laws of the Republic of Azerbaijan “On Approval of the Consular Charter of the Republic of Azerbaijan,” “On Social Insurance,” “On Civil Service,” “On State Mandatory Personal Insurance of Diplomatic Service Employees Serving in Diplomatic Missions and Consulates of the Republic of Azerbaijan and Persons Performing Administrative and Technical Services,” and “On Labor Pensions.”
The new Law differs from the previously existing legislation by providing a more detailed interpretation of diplomatic service, diplomatic service bodies, their system, the organization of service activities of employees of diplomatic service bodies, their rights and duties, as well as issues of guarantees and social protection.
The Law covers the main concepts of diplomatic service in greater detail, defines the existing legislation on diplomatic service, and clearly specifies the main principles of diplomatic service, the system of diplomatic service bodies, and their areas of authority.
The Law, which defines the directions of activity and functions of diplomatic service bodies, also reflects in detail, in the chapter entitled “Diplomatic Service Bodies,” the duties and rights of employees of diplomatic service bodies, restrictions applied to them, encouragement of employees, disciplinary responsibility, remuneration, and the procedures for regulating issues related to the provision and compensation of employees and their family members.
The Law clarifies issues such as admission to diplomatic service, internship and probation, filling of vacant positions, termination of service, and the age limit for being in diplomatic service, and also defines the evaluation and attestation of the service activities of employees of diplomatic service bodies, as well as the secondment of employees to work in bodies of international organizations.