No:067/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi ilə görüşüb
T.Klaar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və çox faydalı fikir mübadiləsinin aparıldığını qeyd etdi.
Nazir Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı aparılan danışıqlar prosesinin cari vəziyyəti haqqında məlumat verdi. Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan rəhbərliyinin son bəyanatları haqqında danışaraq bu kimi bəyanatların danışıqlar prosesinə xələl gətirdiyini qeyd etdi. Nazir Elmar Məmmədyarov münaqişənin həll olunmamasının regionun dayanıqlı inkişafı və rifahı baxımından ciddi maneə olduğunu bildirərək, beynəlxalq ictimaiyyətin işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın bütün işğal edilmiş ərazilərinin boşaldılmasını, bu ərazilərdən qovulmuş insanların öz torpaqlarına geri qayıtmasını və beləliklə də bölgədə sülhün təmin olunmasını birmənalı şəkildə dəstəklədiyini diqqətə çatdırdı. Bu xüsusda, nazir Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqı rəsmilərinin münaqişənin həlli ilə bağlı səsləndirdiyi son bəyanatlara istinad etdi.
Öz növbəsində, T.Klaar danışıqların mahiyyətinin önəm kəsb etdiyini bildirdi və Avropa İttifaqının əhalinin sülhə hazırlanması istiqamətində töhfə verməyə hazır olduğunu vurğuladı.
Daha sonra tərəflər Avropa İttifaqı-Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyəti, qarşılıqlı səfər mübadiləsi, o cümlədən ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin hüquqi bazasını təşkil edəcək yeni saziş üzrə davam edən danışıqlar barədə fikir mübadiləsi apardılar.

No:067/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov recieved the EU Special Representative for the South Caucasus
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar.
T.Klaar emphasized with satisfaction his meeting with H.E Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and said that very fruitful discussions took place at the meeting.
Minister informed the EU Special Representative about the current negotiations process on the resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Referring to the recent statements of the Armenian leadership Minister Elmar Mammadyarov highlighted that such statements undermine the negotiations process. Minister Elmar Mammadyarov pointed out that non-resolution of the conflict is a serious obstacle to sustainable development and prosperity of the region, adding that the international community unequivocally supports the withdrawal of the occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan, the return of the internally displaced persons to their homes and thus ensuring peace in the region. In this regard, Minister Elmar Mammadyarov referred to the latest statements of the EU officials made on the conflict settlement.
In his turn, T.Klaar stressed the importance of the substance of the negotiations and noted the readiness of the Union to contribute to preparation of the populations for peace.
Furthermore, the sides exchanged their views on the current status of the bilateral relations between the European Union and Azerbaijan, the mutual exchange of visits, as well as the ongoing negotiations on the new agreement, which will constitute the legal basis of the relations.