No:066/26, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Küveyt Dövlətinin xarici işlər naziri Şeyx Cərrah Cabir əl-Əhməd əl-Sabah arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
02 mart 2026 15:59
2 mart tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Küveyt Dövlətinin xarici işlər naziri Şeyx Cərrah Cabir əl-Əhməd əl-Sabah arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı bölgədə artan gərginlik müzakirə olunub.
Nazirlər davam edən hərbi toqquşmalarla bağlı ciddi narahatlıqlarını ifadə edərək, vəziyyətin regional təhlükəsizlik və sabitlik üçün ciddi risklər yaratdığını vurğulayıblar.
Gərginliyin azaldılmasının vacibliyi vurğulanaraq, danışıqlar prosesinə qayıdış üçün diplomatik təşəbbüslərin gücləndirilməsinin önəmi diqqətə çatdırılıb.
Nazirlər beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə riayət olunmasının, mülki əhalinin və infrastrukturun qorunmasının zəruriliyini vurğulayıblar.

No:066/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the State of Kuwait, Sheikh Jarrah Jaber Al-Ahmad Al-Sabah
02 March 2026 15:59
On 2 March 2026, a telephone conversation held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the State of Kuwait, Sheikh Jarrah Jabir Al-Ahmad Al-Sabah.
During the phone call, the rising tensions in the region were discussed.
They expressed serious concern over the ongoing military clashes, emphasizing that the situation poses significant risks to regional security and stability.
The importance of reducing tensions was underscored, and the need to strengthen diplomatic initiatives to return to the negotiation process was highlighted.
The necessity of adhering to the norms and principles of international humanitarian law and of ensuring the protection of civilians and infrastructure was also stressed.