No:066/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Beynəlxalq Enerji Xartiyasının Baş katibi Urban Rusnakı qəbul edib
Görüşdə Azərbaycanla təşkilat arasında əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Bugün Azərbaycanın Beynəlxalq Enerji Xartiyasının Haaqa II sənədinə qoşulmasına dair sənədin təqdim edildiyini bildirən Urban Rusnak, bu qanun layihəsinin enerjinin istehsalı, ötürülməsi, paylanması, satışı və istehlakında səmərəliliyi təmin etməklə “kommunal xidmətlərin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə əksini tapmış hədəflərə çatmağa dəstək olacağını ifadə etdi.
Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş kimi enerji təhlükəsizliyində oynadığı rolu təqdir edildi və TANAP layihəsinin tezliklə fəaliyyətə başlayacağı qeyd olunaraq, TAP layihəsi üzrə işlərin qrafik üzrə getdiyi diqqətə çatdırıldı.
Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri sırasında enerji təhlükəsizliyi və təminatı məsələsinə xüsusi diqqət yetirdiyi və milli səviyyədə mühüm nailiyyətlər əldə etdiyi diqqətə çatdırıldı.
Həmçinin, görüşdə qlobal enerji bazarında vəziyyət, neft bazarının sabitləşməsi və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirə aparıldı.
Urban Rusnak təşkilatın gündəliyində duran məsələlər, digər beynəlxalq qurumlar və təsisatlarla əməkdaşlıq məsələləri haqqında məlumat verdi.

The sides exchanged views on the issues of cooperation between Azerbaijan and the International Energy Charter.
Noting that today, a letter on Azerbaijan’s joining to the Hague II Document of the International Energy Charter was presented, Urban Rusnak said that the law will support reaching the goals that reflected in Strategic Road Map for the development of utilities by ensuring the efficiency on the production, transmission, distribution, sale and consumption of energy.
Azerbaijan's role as a reliable partner in the energy security was highly appreciated and it was noted that TANAP project will be launched soon, while work on TAP project is ongoing on schedule.
It was also stressed that Azerbaijan pays special attention to the issues of energy security and supply among the Sustainable Development Goals and stressed that significant achievements gained at the national level.
At the meeting the sides also discussed the situation in the global energy market, stabilization of the oil market and other issues of mutual interest.
Urban Rusnak provided information on the agenda of the organization, its cooperation with other international organizations and institutions.
_1.JPG)