No:065/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Bəhreyn Krallığının xarici işlər naziri Abdullətif bin Rəşid əl-Zayani ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
02 mart 2026 15:30
2 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Bəhreyn Krallığının xarici işlər naziri Abdullətif bin Rəşid əl-Zayani arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Yaxın Şərq regionunda son hərbi eskalasiya, təhlükəsizlik mühitində artan gərginlik və bunun mümkün nəticələri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazirlər bölgədə vəziyyətin sürətlə dəyişməsindən ciddi narahatlıqlarını ifadə edərək, gərginliyin daha da artmasının regional sabitlik və təhlükəsizlik üçün arzuolunmaz nəticələr doğura biləcəyini vurğulayıblar.
Söhbət zamanı deeskalasiya tədbirlərinin təxirəsalınmaz xarakter daşıdığı bildirilib, diplomatik kanalların açıq saxlanmasının, dialoq və danışıqlar prosesinin təşviq edilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Eyni zamanda, beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə riayət olunmasının, mülki əhalinin və infrastrukturun qorunmasının zəruriliyi diqqətə çatdırılıb.
Telefon danışığı zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

No:065/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Bahrain, Abdullatif bin Rashid al-Zayani
02 March 2026 15:30
On 2 March 2026, a telephone conversation held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Bahrain, Abdullatif bin Rashid Al-Zayani.
During the phone call, views on the recent military escalation in the Middle East, the rising tensions in the security environment, and their potential consequences were exchanged.
The Ministers expressed serious concern over the rapidly evolving situation and stressed that further escalation could have undesirable effects on regional stability and security.
During the conversation, the urgent need for de-escalation measures was noted, and the importance of keeping diplomatic channels open, as well as promoting dialogue and the negotiation process, was emphasized.
At the same, the necessity of adhering to the norms and principles of international humanitarian law and ensuring the protection of civilians and infrastructure was also highlighted.
The telephone conversation included an exchange of views on other regional and international matters of mutual interest.