No:065/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır
02 aprel 2020 22:16
Sual: Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki qondarma “seçkilər”lə bağlı Ermənistan XİN-in bəyanatını necə şərh edərdiniz?
Cavab: Ölkəmizin işğal olunmuş ərazilərində qondarma “seçkilərin” keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi öz mövqeyini ifadə edib. Bu məsələ ilə bağlı təcavüzkar ölkə olan Ermənistan XİN-in bəyanatı ilə tanış olarkən istər-istəməz, qəhrəmanı öz xəyal və təxəyyül dünyasına düşən “Alisa Güzgü arxasında” nağılı yada düşür. Reallıqda isə həqiqət tamamilə fərqlidir və beynəlxalq ictimaiyyətə yaxşı bəllidir.
Bu ilin 31 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində Ermənistan Respublikası tərəfindən təşkil edilmiş qanunsuz “seçkilər” beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qətiyyətlə pisləndi və rədd edildi.
Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarının hərbi işğalının davam etdiyi, eləcə də etnik təmizləmə nəticəsində yüz minlərlə azərbaycanlının öz doğma evlərindən zor gücünə didərgin salındığı, işğal olunmuş ərazilərin yerli azərbaycanlı əhalisinin fundamental insan hüquqlarının pozulduğu bir vəziyyətdə Ermənistan Respublikası tərəfindən təşkil olunan bu qanunsuz fəaliyyətə başqa cür münasibət ola da bilməz.
Seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı beynəlxalq standartların, o cümlədən ATƏT-in tələblərinə uyğun olaraq, hər hansı ölkədə keçirilən seçki həmin dövlətin Konstitusiyasına və Seçki Məcəlləsinə uyğun olaraq keçirilməlidir. Ölkəmizin işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində təşkil olunan qondarma “seçkilər” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını pozur və bu baxımdan hər hansı hüquqi qüvvəsi yoxdur.
Beynəlxalq və regional təşkilatlar, o cümlədən Avropa İttifaqı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, NATO, GUAM, Türk Şurası, eləcə də ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri, çoxsaylı dövlətlər bu qondarma “seçkiləri” pisləyən və onların hər hansı hüquqi əsasının olmadığını vurğulayan bəyanatlarla çıxış etdilər. Bu təşkilatların və dövlətlərin hər birinə öz prinsipial mövqelərini bir daha ifadə etdiklərinə və Ermənistana “ərazilərin zor gücünə əldə edilməsi legitim ola bilməz; torpaqların işğalı beynəlxalq tanınma əldə etmək və ya hüquqi statusun dəyişdirilməsini qəbul etdirmək üçün istifadə oluna bilməz” ismarışını verdiyinə görə təşəkkür edirik.
Təəssüf ki, Ermənistan hələ də dərk etmir ki, Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış ərazilərinin hərbi işğalı onun arzu etdiyi siyasi nəticəni verməyəcək. Dağlıq Qarabağda uydurma “seçkiləri” təşkil etməklə və bu ximeraya öz büdcəsindən heç də az olmayan maliyyə sərf etməklə Ermənistan nə əldə etdi? Hələ də davam edən hərbi işğal və etnik təmizləmənin mövcudluğu şəraitində “demokratiya”dan dəm vurmaq insuniasiya və özünü aldatmaqdan başqa bir şey deyildir. Yeri gəlmişkən, Ermənistan XİN-in Dağlıq Qarabağdakı qondarma “seçkilərlə” bağlı ayrıca bəyanatla çıxış etməsi faktı bir daha, Dağlıq Qarabağ ermənilərinin danışıqlarda iştirak etməsinə ehtiyac olmadığını sübut edir.
Bir daha vurğulamaq istərdim ki, Azərbaycan Respublikası ərazisində seçkilər ölkə Konstitusiyasına uyğun olaraq keçirilir və bu ali qanuna zidd olaraq təşkil edilən hər hansı akt legitim deyil və ola da bilməz.

No:065/20, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the question of the media (En/Ru)
Question: How can you comment on the statement of the Armenian Foreign Ministry regarding the so-called “elections” in the occupied territories of Azerbaijan?
Answer: The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan has already expressed its position on the so-called “elections” in its occupied territories. Having familiarized with the statement of the Armenian Foreign Ministry - the aggressor country on this issue, involuntarily the associations appear with the fairy tale “Alice through the looking glass”, whose heroes are in their fictional world of dreams and lusts. The reality is completely different and quite well known to the world community.
Illegal “elections” organized by the Republic of Armenia in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan on March 31 this year were strongly condemned and rejected by the international community.
In the context of the still ongoing military occupation of Nagorno-Karabakh and the adjacent regions of Azerbaijan, as well as the forced expulsion of hundreds of thousands of Azerbaijanis from their homes as a result of ethnic cleansing, violation of the fundamental human rights of the local Azerbaijani population of the occupied territories, there can be no other position with regard to this illegal action, organized by the Republic of Armenia.
In accordance with international standards for conducting elections, including in the OSCE commitments, elections in any state should be held in accordance with the Constitution and the Electoral Code of the country. The so-called “elections” held in the occupied Nagorno-Karabakh region of our country violate the Constitution of the Republic of Azerbaijan and, therefore, have no legal force.
International and regional organizations, including the European Union, the Organization of Islamic Cooperation, NATO, GUAM, the Turkic Council, as well as the co-chairs of the OSCE Minsk Group, many states made statements condemning these so-called “elections” and emphasized that they cannot be recognized as legally valid. We are grateful to international organizations and individual countries for their principled position and for the message sent to Armenia that “the forced acquisition of territories by force cannot be recognized as legitimate; the occupation of territories cannot be used to impose their international recognition or change their legal status.”
It is regrettable that Armenia has not yet been able to realize that the military occupation of the internationally recognized territories of Azerbaijan will not bring the political results desired by Armenia. What did Armenia achieve by organizing a fiction in Nagorno-Karabakh under the name of “election”, allocating considerable financial resources for this chimera from its budget? Speaking of “democracy” under conditions of military occupation and ongoing ethnic cleansing is nothing more than insinuation and self-deception. By the way, the very fact of a separate statement by the Armenian Foreign Ministry on the so-called "elections" show in Nagorno-Karabakh once again proves the absence of the need for the participation of the Armenians of Nagorno-Karabakh in the negotiations.
I would like to emphasize once again that elections in the territory of the Republic of Azerbaijan are held in accordance with the Constitution of the country, and any act organized in violation of this Supreme Law is not legitimate and cannot be so.