No:065/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəadə və səlahiyyətli səfiri Mixail Boçarnikovu qəbul edib
7 mart tarixində qarşı tərəfinin xahişinə əsasən, Nazir Elmar Məmmədyarov Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəadə və səlahiyyətli səfiri Mixail Boçarnikovu qəbul edib.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin bir-sıra məsələləri, o cümlədən iqtisadi, ticarət, mədəni, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, eləcə də çoxtərəfli formatlarda uğurlu əməkdaşlığın davam etdirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Səfir M.Boçarnikov öz rəhbərliyinin tapşırığına əsasən, Nazir Elmar Məmmədyarovu cari ilin 5 aprel tarixində Moskvada keçirilməsi planlaşdırılan MDB üzv dövlətlərinin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının növbəti iclasına dəvət etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov öz tərəfindən dəvətə görə təşəkkürünü bildirdi. Xarici işlər naziri Azərbaycan və Rusiya arasında mövcud əlaqələrin strateji xarakter daşıdığını və RF-nin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərindən biri kimi oynadığı rolu vurğulayaraq, cari ilin 5-6 mart tarixlərində Moskvada Azərbaycan Respublikasının Ermənistan Respublikası tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin təmsilçilərinin iştirakı ilə keçirilmiş Rusiya-Ermənistan “Lazarev klubu”nun növbəti iclasına RF dövlət rəsmilərinin də qatılmasının Azərbaycan tərəfinin etirazına səbəb olduğunu vurğuladı. Nazir həmçinin qeyd etdi ki, hələ ötən ilin sonunda Yerevanda keçirilmiş sözügedən klubun ilk iclasına qondarma rejim nümayəndələrinin dəvət edilməsi, orada Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı təxribat xarakterli çıxışların səsləndirilməsi ilə bağlı narazılığımız Rusiya tərəfinə çatdırıldı. Bununla bağlı vurğulandı ki, bu cür hallar Azərbaycan-Rusiya ikitərəfli münasibətlərinin əsaslarını müəyyən edən normativ hüquqi bazaya, habelə Rusiyanın vasitəçi roluna ziddir.
Söhbət əsnasında tərəflər həmçinin, bölgədə və dünyada cərəyan edən proseslər və qarşılıqlı olaraq maraq kəsb edən digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi apardı.

On March 7, Minister Elmar Mammadyarov received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Azerbaijan, Mikhail Bocharnikov, at his request.
The sides exchanged views on several issues in the agenda of bilateral relations, including the development of cooperation in economic, trade, cultural, humanitarian and other spheres, as well as the continuation of successful collaboration in multilateral formats.
Ambassador M.Bocharnikov, upon the instructions from his authorities, invited Minister Elmar Mammadyarov to take part in the next meeting of the CIS Council of Foreign Ministers scheduled for April 5 in Moscow.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his thanks for this invitation. The Foreign Minister underlined the strategic nature of the existing relations between Azerbaijan and Russia and stressed the role of the RF as one of the Co-chairs of the OSCE Minsk Group in the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict settlement process. In this regard, it was underlined that the participation of the Russian state officials in the second meeting of the Russia-Armenia Lazarev Club, which took place in Moscow on March 5-6 with the participation of representatives from the illegal regime created in the territories of the Republic of Azerbaijan occupied by the Republic of Armenia, has caused the Azerbaijani side's protest. The Minister also said that our dissatisfaction with the invitation of representatives of this illegal regime to the first meeting of the above-mentioned Club held in Yerevan late last year, where the provocative statements against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan were made, has been delivered to the Russian side. It was pointed out that such cases contradict the normative legal framework defining the basis of the Azerbaijani-Russian bilateral relations as well as Russia's role as mediator.