No:064/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 23 fevral 2021-ci il tarixində Ankarada Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Respublikası və Türkmənistan xarici işlər nazirlərinin beşinci üçtərəfli görüşündə iştirak etdi.
Görüş nəticəsində üçtərəfli birgə bəyənat imzalandı.
Türkiyə Respublikası, Azərbaycan Respublikası və Türkmənistan
xarici işlər nazirlərinin beşinci üçtərəfli görüşü
Türkiyə Respublikası Xarici İşlər Naziri cənab Mevlüt Çavuşoğlunun dəvəti və Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramov və Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, Türkmənistan xarici işlər naziri Rəşid Meredovun (bundan sonra - "tərəflər") iştirakı ilə 23 fevral 2021 il tarixində Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərində xarici işlər nazirlərinin beşinci üçtərəfli görüşü baş tutdu.
Xarici işlər nazirlərinin 26 may 2014-cü il tarixində Bakıda, 29 yanvar 2015-ci ildə Aşqabadda, 28 avqust 2015-ci ildə Antalyada və 19 iyul 2017-ci ildə Bakıda keçirilmiş Üçtərəfli görüşlərdə qəbul edilmiş birgə bəyanatları təsdiqlədilər.
İştirakçı dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı hörmət və birmənalı dəstəklərini bir daha təsdiqlədilər.
Əhatəli bir sülh, sabitlik və ortaq firavanlıq məkanının yaradılması ilə bağlı baxışlarını vurğuladılar və çoxtərəfli əməkdaşlıq perspektivlərini genişləndirmək üçün Türkmənistan-Türkiyə-Azərbaycan üçtərəfli mexanizmindən istifadə etməyin vacibliyini qəbul etdilər.
Türkiyə Respublikası, Azərbaycan Respublikası və Türkmənistan arasında Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO), Türk Şurası, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (ECO), Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) və digər müvafiq regional və beynəlxalq təşkilatlar, həmçinin Asiyanın Qəlbi-İstanbul Prosesi kimi forumlar çərçivəsində davamlı əməkdaşlığın vacibliyini qeyd etdilər.
Terrorizm, separatizm, ekstremizm və ayrı-seçkiliyin bütün formaları və təzahürləri, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq və narkotik maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsi, silah və insan alveri, mədəni və tarixi irsə qarşı cinayətlər, kiber cinayətlər və qanunsuz miqrasiya ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Bu çərçivədə, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının 15 mart tarixini “İslamofobiyaya Qarşı Beynəlxalq Həmrəylik Günü” kimi qeyd etmək qərarının əhəmiyyətini vurğuladılar və bu mövzuda bütün beynəlxalq səyləri dəstəkləməyi qəbul etdilər.
Türkmənistanda keçiriləcək dövlət başçılarının üçtərəfli zirvə görüşünün son dərəcə vacib olduğunu vurğuladılar.
Üçtərəfli iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsinin, həmçinin iştirakçı dövlətləri arasında iqtisadi əməkdaşlıq üçün hüquqi bazanın vacibliyini qeyd etdilər.
Ticarət və iqtisadi əməkdaşlığı gücləndirərək, investisiya və ticarəti stimullaşdırmaq üçün mövcud potensialdan istifadə edərək, habelə gömrük, enerji, nəqliyyat, telekommunikasiya, sənaye, kənd təsərrüfatı elm, təhsil, mədəniyyət, turizm və ətraf mühitin qorunması sahələrində birgə layihələr və proqramlar həyata keçirməklə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinə dəstək verməyə qərar verdilər.
Hər üç ölkənin kiçik və orta müəssisələri arasında mövcud əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Covid-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə, o cümlədən imkanları daxilində qarşılıqlı tibbi yardım yolu ilə koronavirus peyvəndi tədarükündə öz həmrəyliklərini davam etdirməyə və gücləndirməyə qərar verdilər.
Covid-19 pandemiyasının xüsusilə beynəlxalq səyahət, ticarət və nəqliyyat sahəsindəki mənfi təsirlərini azaltmaq məqsədilə pandemiyanın qarşısının alınmasında və onun sosial və iqtisadi fəaliyyətlərə təsirinin idarə edilməsində əməkdaşlıq və koordinasiyaya sadiq olduqlarını təsdiqlədilər,
Nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı və tranzit potensialının artırılması ilə bağlı yeni layihələrin həyata keçirilməsi üçün əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
“Şərq-Qərb” Trans-Xəzər nəqliyyat dəhlizi də daxil olmaqla ölkələrin tranzit potensialının gücləndirilməsi üçün görülən əhəmiyyətli səyləri qeyd etdilər və bu baxımdan Türkmənbaşı (Türkmənistan) və Ələt (Azərbaycan) limanları arasında dəniz nəqliyyatının səmərəli fəaliyyətinin vacibliyini vurğuladılar.
Müasir İpək Yolunun bir hissəsi kimi Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) Dəmir Yolu layihəsinin Asiya ilə Avropa arasında rəqabətli nəqliyyatın asanlaşdırılmasında əsas rolunu vurğuladılar və BTQ Dəmir Yolu ilə sərnişin daşınmasına hazırlıqlarını alqışladılar.
Ticarət əlaqələrini nəqliyyatın asanlaşdırılması və tranziti yolu ilə inkişaf etdirməyi hədəfləyən və regional əlaqələrin yeni bir ölçüsünü təmsil edən Tranzit və Nəqliyyat üzrə Əməkdaşlıq Sazişinin (Lapis Lazuli) qüvvəyə minməsini alqışladılar.
Mövcud infrastrukturun modernləşdirilməsinin və regional nəqliyyat və ticarətin inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılmasının vacibliyini ufadə etdilər.
İnfrastruktur layihələrinin Xəzər regionunun çiçəklənməsi və sabitliyinə töhfəsini nəzərə alaraq nəqliyyat və energetika sahələrində regional əlaqəni təmin etmək üçün əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Üç ölkə arasında enerji sahəsində tərəfdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladılar və Azərbaycandan təbii qazın artan həcmdə və Türkmənistandan Türkiyəyə və Avropanın qalan hissəsinə enerji mənbələrinin çatdırılmasına yönələn enerji layihələrini dəstəklədiklərini bir daha təsdiqlədilər.
Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında Xəzər dənizində “Dostluq” adı verilən karbohidrogen yatağının birgə kəşfiyyatı və işlənməsi üzrə Memorandumun imzalanmasını məmnuniyyətlə qarşıladılar. Bu baxımdan, Türkiyənin və Avropanın qalan hissəsinin enerji təhlükəsizliyini artırmaq, həmçinin Azərbaycan və Türkmənistanın iqtisadi inkişafına və çiçəklənməsinə töhfə vermək məqsədilə karbohidrogen ehtiyatlarının inkişafı və tədarükü üçün birgə layihələr hazırlamağa hazır olduqlarını bildirdilər.
Üç ölkənin ortaq irsinə əsaslanan təhsil, elm, mədəniyyət və digər humanitar sahələrdə gələcək əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Siyasi dialoq, regional və qlobal məsələlərdə davamlı əməkdaşlıq və koordinasiya məqsədilə müntəzəm olaraq üçtərəfli görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Növbəti görüşün Türkmənistanda keçirilməsinə razılıqlarını bildirdilər. Görüşün tarixi diplomatik kanallarla razılaşdırılacaqdır.

No:064/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
During his working visit to Ankara Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov took part at the trilateral meeting of the Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan, Republic of Türkiye, and Turkmenistan on 23 February 2021.
A trilateral joint statement was signed as a result of the meeting.
Joint Statement
Fifth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye,
Republic of Azerbaijan and Turkmenistan
At the invitation of H.E. Mr. Mevlüt Çavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, and with participation of H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and H.E. Mr. Rashid Meredov, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers, the Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan (hereinafter referred to as the “Parties”) the Fifth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs was held on 23 February 2021 in Ankara, the Republic of Türkiye.
The Parties,
Affirmed their adherence to the joint statements adopted in the Trilateral Meetings of the Ministers of Foreign Affairs on 26 May 2014 in Baku, on 29 January 2015 in Ashgabat, on 28 August 2015 in Antalya, and on 19 July 2017 in Baku.
Reaffirmed their mutual respect and firm support for sovereignty and territorial integrity of the States of the Parties within their internationally recognized borders.
Underlined their vision to create an inclusive space of peace, stability and shared prosperity and recognized the importance of using the Turkmenistan-Türkiye-Azerbaijan trilateral mechanism to enhance the prospects of multilateral cooperation.
Noted the importance of continued cooperation among the Republic of Türkiye, Republic of Azerbaijan and Turkmenistan within the United Nations, Organization of Islamic Cooperation, Organization of Security and Cooperation in Europe, United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), Turkic Council, Economic Cooperation Organization (ECO), International Organization of Turkic Culture (TÜRKSOY) and other relevant regional and international organizations as well as fora, such as Heart of Asia-Istanbul Process.
Underlined the importance of further strengthening of cooperation in the fight against terrorism, separatism, extremism and discrimination in all their forms and manifestations, transnational organized crime and illicit trafficking in narcotic drugs and their precursors, arms and trafficking in persons, crimes against cultural and historical heritage, cybercrimes and irregular migration.
In this context, noted the importance of Organization of Islamic Cooperation’s decision to mark March 15 as “International Solidarity Day Against Islamophobia” and agreed on supporting all international efforts on this issue.
Underlined the utmost importance of the forthcoming Trilateral Summit of the Heads of States in Turkmenistan.
Noted the importance of strengthening trilateral economic cooperation, as well as the legal basis for economic partnership among the States of the Parties.
Agreed to support the further development of cooperation through strengthening of the trade-economic cooperation, using existing potential for promotion of investment and trade as well as carrying out joint projects and programmes in the field of customs, energy, transport, telecommunications, industry, agriculture, science, education, culture, tourism, and environment.
Noted the importance of continuation of the existing cooperation between small and medium sized enterprises of all three countries.
Resolved to continue and enhance their solidarity in tackling the Covid-19 pandemic including in supply of the coronavirus vaccine through mutual medical assistance within their means and capabilities,
Affirmed their commitment to cooperation and coordination in containing the Covid-19 pandemic and in managing its implications on social and economic activities with a view to mitigating its adverse effects on particularly international travel, trade and transportation,
Underscored the necessity of further strengthening the cooperation for realization of new projects on development of transport infrastructure and increasing the transit potential.
Underlined the significant efforts made to strengthen the transit potential of their countries, including the “East-West” Trans Caspian Transport Corridor and emphasized in this regard the importance of the effective operation of maritime transport between the ports of Turkmenbashi (Turkmenistan) and Alat (Azerbaijan).
Stressed the key role of the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) Railway project as a part of the Modern Silk Road in facilitating competitive transportation between Asia and Europe and welcomed the preparations for the passenger transportation via the BTK Railway.
Welcomed the entry into force of the Lapis Lazuli Transit and Transport Cooperation Agreement, which aims at developing trade relations by simplifying transportation and traffic in transit and constitutes a new dimension for the regional connectivity.
Expressed the need to upgrade the existing infrastructure and to establish favourable conditions for development of regional transport and trade.
Taking into account the contribution of infrastructure projects to the prosperity and stability of the Caspian Region, emphasized the importance of enhancing cooperation to ensure regional connectivity in transport and energy.
Underlined the significance of partnership between the three countries in the sphere of energy and reaffirmed their support for energy projects aimed at the delivery of natural gas from Azerbaijan in increased volumes and of energy sources from Turkmenistan to Türkiye and the rest of Europe.
Welcomed the signing of the Memorandum between Azerbaijan and Turkmenistan for joint exploration and development of the hydrocarbon field named as “Dostluk” in the Caspian Sea. In this regard, expressed their readiness to conclude joint projects for the development and delivery of hydrocarbon resources to enhance the energy security of Türkiye and the rest of Europe, as well as to contribute to the economic development and prosperity of Azerbaijan and Turkmenistan.
Emphasized the necessity to develop further cooperation in education, science, culture and other humanitarian fields based on common heritage of three countries.
Underscored the importance of holding regular trilateral meetings with a view to continuing cooperation and coordination on political dialogue, regional and global issues.
Agreed to hold the next meeting in Turkmenistan. The date of the meeting will be agreed through diplomatic channels.