No:062/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və Monqolustan Xarici İşlər Nazirlikləri arasında keçirilmiş ilk siyasi məsləhətləşmələrə dair məlumatı
24 fevral 2021 04:41
23 fevral 2021-ci il tarixində video konfrans şəklində Azərbaycan və Monqolustan Xarici Işlər Nazirlikləri arasında ilk siyasi məsləhətləşmələr keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının xarici İşlər nazirinin müavini Ramiz Həsənov və Monqolustan xarici işlər nazirinin müavini Minxjin Batsumber iştirak etdiyi siyasi məsləhətləşmələrdə iki və çoxtərəfli münasibətlərə aid məsələlər müzakirə mövzusu oldu.
Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini bölgədə cərəyan edən son proseslər, o cümlədən 44 günlük Vətən müharibəsindən sonrakı vəziyyət, üçtərəfli bəyanatlardan irəli gələn tədbirlərin həyata keçirilməsi və digər aidiyyəti məsələlər barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verdi.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan-Monqolustan ikitərəfli münasibətlərinin hazırkı vəziyyəti, gündəlikdə duran məsələlər, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, gələcək əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparıldı və bu xüsusda bir sıra təkliflər irəli sürüldü.
Məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında siyasi dialoqun davam etdirilməsinin vacibliyini, iqtisadi və ticarət sahəsində mövcud vəziyyətin inkişaf etdirilməsinin, o cümlədən kənd təsərrüfatı, xalçaçılıq, baytarlıq və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq, eləcə də hüquq-müqavilə bazasının möhkəmləndirilməsi üzrə işlərinin aparılmasının əhəmiyyətini qeyd edildi.
Görüşdə xalqlarımız arasında əlaqələrinin gücləndirilməsi, turizm, təhsil, mədəniyyət, humanitar sahələrdə qarşılıqlı əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi vacibliyini xüsusi vurğulandı.

No:062/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the first political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Mongolia
24 February 2021 04:41
On February 23, 2021, the first political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Mongolia were held in the format of a video conference.
Issues related to bilateral and multilateral relations were discussed at the political consultations attended by Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Ramiz Hasanov and Deputy Foreign Minister of Mongolia Munkhjin Batsumber.
The Deputy Foreign Minister of Azerbaijan briefed the other side on the latest developments in the region, including the situation after the 44-day Patriotic War, the implementation of measures arising from the trilateral statements and other relevant issues.
The sides exchanged views on the current state of Azerbaijan-Mongolia bilateral relations, issues on the agenda, cooperation within international organizations, strengthening future ties and put forward a number of proposals in this regard.
During the consultations, the importance of continuing the political dialogue between the two countries, the development of the current situation in the economic and trade spheres, including cooperation in agriculture, carpet weaving, veterinarian, as well as cooperation in other areas, and strengthening the legal-contractual basis was noted.
The importance of strengthening relations between our peoples, deepening cooperation in tourism, education, culture and humanitarian spheres was also stressed at the meeting.