Mətbuat şərhi 07 mart 2019
No:061/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ Etnik Anlaşma Fondunun prezidenti ravvin Mark Şnayerin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi.
Azərbaycanda olmasından məmnunluğunu bildirən ravvin Mark Şnayer Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və çox faydalı fikir mübadiləsinin aparıldığını qeyd etdi.
Eyni zamanda, Azərbaycana səfər çərçivəsində müxtəlif dini icmaları ziyarət etdiklərini və onlar üçün yaradılmış şəraitlə yerindəcə tanış olduqlarını vurğulayan qonaqlar Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə "Dinlərarası və sivilizasiyalararası dialoqdan əməkdaşlığa doğru" mövzusunda keçirilmiş beynəlxalq konfrans zamanı aparılmış fikir mübadiləsini yüksək qiymətləndirdilər.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə daxil olan ABŞ-da fəaliyyət fəaliyyət göstərən yevangelik  təşkilatlarının nümayəndələri Azərbaycanda tolerantlığa, dinlərarası münasibətlərin qorunub saxlanılmasına böyük əhəmiyyət verildiyinin və müxtəlif dini icmaların nümayəndələrinin bir arada dinc şəraitdə yaşamasının şahidi olduğunu qeyd etdilər. Bu xüsusda, qonaqlar Azərbaycanın nümunəvi dövlət olduğunu xüsusilə vurğuladılar.
Öz növbəsində, səmimi sözlərə təşəkkürünü bildirən nazir Elmar Məmmədyarov bunun dövlət siyasəti və Azərbaycan xalqının əsrlər boyunca yaşatdığı bir ənənə olduğunu bildirdi.
Daha sonra, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesinin son vəziyyəti haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan rəhbərliyinin son bəyanatlarına toxunaraq bu kimi bəyanatların danışıqlar prosesinə xələl gətirdiyini qonaqların diqqətinə çatdırdı. Nazir Elmar Məmmədyarov bölgənin dayanıqlı inkişafı və rifahı baxımından münaqişənin həllinin vacibliyini qeyd etdi.
Görüş zamanı, həmçinin tərəflər Azərbaycan-ABŞ münasibətlərini və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri müzakirə etdilər.

No:061/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation headed by the President of US-based Foundation for Ethnic Understanding
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Rabbi Marc Schneier, the President of US-based Foundation for Ethnic Understanding.
Rabbi Marc Schneier noted with satisfaction his meeting with H.E Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and said that very fruitful discussions took place at the meeting.
Furthermore, the guests noted the meeting with different religious communities within the framework of their visit to Azerbaijan, which gave them an opportunity to get acquainted with the conditions created for these communities. They also highly appreciated the exchange of views on the sidelines of the international conference titled "Inter-religious and inter-civilization dialogue through cooperation" organized jointly by the State Committee on Religious Associations and the Caucasus Muslims Office.
The representatives of the US-based Evangelical Christian communities, as part of the delegation, acknowledged the importance Azerbaijan is attaching to tolerance and preservation of inter-religious relations, as well as the peaceful coexistence of representatives of various religious communities. In this regard, the guests emphasized that Azerbaijan can serve as a model country.
In his turn, Minister Elmar Mammadyarov expressed his gratitude for the sincere words and noted that tolerance and multiculturalism is a state policy and a tradition of the Azerbaijani people preserved for centuries.
Furthermore, Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutors on the current negotiations process of the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs and referring to the recent statements of the Armenian leadership highlighted that such statements undermine the peace process. Minister Elmar Mammadyarov emphasized the importance of the solution of the conflict from the point of bringing peace, prosperity and sustainable development to the region.
At the meeting the sides also discussed Azerbaijan-USA relations and other issues of mutual interest.