No:060/26, Nazir Ceyhun Bayramovun İspaniya Krallığının xarici işlər, Avropa İttifaqı və əməkdaşlıq naziri Xose Manuel Albares Bueno ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
01 mart 2026 19:26
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İspaniya Krallığının xarici işlər, Avropa İttifaqı və əməkdaşlıq naziri Xose Manuel Albares Bueno arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı Yaxın Şərq regionunda mövcud olan gərgin təhlükəsizlik vəziyyəti və hərbi eskalasiya ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Regionda sabitliyin qorunmasının vacibliyi vurğulanaraq, gərginliyin daha da artmasının qarşısının alınması üçün diplomatik kanalların və siyasi dialoqun əhəmiyyəti qeyd edilib.
Mövcud şəraitdə eskalasiya bölgəsində xarici ölkə vətəndaşlarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, zərurət yarandığı halda İrandakı İspaniya vətəndaşlarının Azərbaycan sərhədindən keçməklə təxliyəsi ilə bağlı mümkün əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:060/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs, European Union and Cooperation of the Kingdom of Spain, José Manuel Albares Bueno
01 March 2026 19:26
A telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs, European Union and Cooperation of the Kingdom of Spain, José Manuel Albares Bueno.
During the call, the views were exchanged on the tense security situation and ongoing military escalation in the Middle East region.
The importance of preserving stability in the region was emphasized, and the role of diplomatic channels and political dialogue in preventing further escalation was highlighted.
Given the current circumstances, the ministers also discussed potential cooperation on ensuring the safety of foreign nationals in the escalation zone, including the possible evacuation of Spanish citizens from Iran via the Azerbaijan border, if necessary.