No:060/21, Xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun BMT İnsan Hüquqları Şurasının 46-cı sessiyasının Yüksək Səviyyəli Seqmentində çıxışı
23 fevral 2021 05:40
BMT İnsan Hüquqları Şurasının 46-cı sessiyasının
Yüksək Səviyyəli Seqmentində çıxışı
22 fevral 2021-ci il
Zati Aliləri,
İlk öncə Səfir Najat Şamim Xanı İnsan Hüquqları Şurasının prezidenti seçilməsi münasibətilə təbrik etmək və ona bu vəzifəsinin icrasında uğurlar arzu etmək istərdim.
Sessiyamız COVİD-19 virusunun bəşəriyyət üçün böyük təhdid törətməyə davam etdiyi bir vaxtda baş tutur. Azərbaycan pandemiyaya dərhal cavab vermiş və meydana çıxan sosial-iqtisadi problemlərlə bağlı insan hüquqlarına əsaslanan yanaşma tətbiq edərək COVİD-19 virusunun yayılmasının qarşısını almaq üçün səmərəli tədbirlər həyata keçirmişdir.
Azərbaycan öz səylərini ölkədaxili nailiyyətlərlə məhdudlaşdırmamışdır. Qlobal səyləri dəstəkləmək məqsədilə Azərbaycan Hökuməti Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına 5 milyon ABŞ dolları, habelə, Qoşulmamama Hərəkatının virusdan daha çox əziyyət çəkmiş üzv ölkələrinə Hərəkatın sədri qismində əlavə 5 milyon dollar məbləğində yardım etmişdir. Azərbaycan həmçinin 30-dan çox ölkəyə ikitərəfli əsasda təcili humanitar yardım göstərmişdir.
Qoşulmama Hərəkatının hazırki sədri qismində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə BMT Baş Assambleyasının dekabrın 3-4-də COVİD-19 mövzusunda çağırılmış xüsusi sessiyası birlik, çoxtərəfli əməkdaşlıq, həmrəylik və insan hüquqlarına hörmətə əsaslanan əlaqələndirilmiş qlobal cavab verilməsi zərurətini bir daha təsdiq etmişdir.
İndi beynəlxalq ictimaiyyət nəinki davam edən sağlamlıq böhranına cavab vermək, habelə ədalətli və davamlı gələcək qurmaq üçün birgə fəaliyyət göstərməlidir. Bununla əlaqədar, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti COVİD-19 virusuna qarşı peyvəndin inkişaf etməkdə olan və inkişaf etmiş ölkələr arasında qeyri-bərabər və ədalətsiz bölgüsü ilə bağlı ciddi narahatlığını ifadə etmişdir. Fürsətdən istifadə edərək bütün dövlətləri, beynəlxalq təşkilatları, beynəlxalq donor ictimaiyyətini, peyvənd istehsalçılarını və digər aidiyyəti tərəfləri bütün ölkələri COVİD-19-a qarşı peyvəndlə əlçatan, maneəsiz, vaxtında və ədalətli formada təmin etməyə çağırırıq.
Demokratiyanın möhkəmləndirilməsi və insan hüquqlarının müdafiəsi Azərbaycan Respublikasının əsas prioritetləri sırasındadır. Ölkədə davam edən islahatlar siyasi partiyalarla əsası qoyulmuş dialoq, mətbuatın inkişafına dəstək, əlilliyi olan şəxslər üçün daha yaxşı şəraitin yaradılması, qadınların və gənclərin təşviq olunması, şəffaf və səmərəli ictimai xidmətlərin miqyasının artırılması kimi geniş sahələri əhatə edir.
Azərbaycan BMT-nin insan hüquqları mexanizmləri ilə səmərəli əməkdaşlıq edir. İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarın Ofisinin mühüm işini dəstəkləmək məqsədilə Azərbaycan mütəmadi qaydada Ofisə könüllü maliyyə töhfələri ayırır və bunu etməkdə davam edəcəkdir. Biz üzv dövlətlərlə əməkdaşlıq və dialoq vasitəsilə insan hüquqlarının təşviqində İnsan Hüquqları Şurasının xüsusi mandat daşıyıcılarının mühüm rolunu yüksək qiymətləndiririk. Bu baxımdan ölkəmiz bütün mandat daşıyıcılara daimi dəvət ünvanlamışdır.
BMT Baş Assambleyasının müvafiq qətnaməsinə əsasən 2021-ci il Beynəlxalq Sülh və Etimad İli elan edilmişdir. Bu il Azərbaycan üçün əlamətdar olacaqdır, belə ki, ölkəmiz ərazilərinin təxminən 30 il davam edən işğaldan azad olunmasından sonra münaqişə-sonrası bərpa və reabilitasiya mərhələsinə qədəm qoyur.
30 ilə yaxın dövr ərzində münaqişənin siyasi yolla tənzimlənməsi prosesindən, habelə Azərbaycanın bu prosesə sadiqliyindən öz məqsədləri üçün istifadə edən Ermənistan Azərbaycan torpaqlarını ilhaq etmək məqsədilə onların işğalının nəticələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində davamlı tədbirlər görmüşdür. Bu xüsusda Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərdə məskunlaşdırma aparılmış, tarixi və mədəni irs dağıdılmış və soyğuna məruz qoyulmuş, təbii ehtiyatlar qeyri-qanuni istismar edilmiş, ictimai və özəl mülkiyyət mənimsənilmişdir. İşğalın davam etdiyi illər ərzində Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisinə, habelə, mədəni irsinə və infrastrukturuna qarşı ağır cinayətlər silsiləsi törədilmişdir.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı 27 sentyabr 2020-ci il tarixində başlamış son təcavüz istisna olmamışdır. Həmin təcavüz Azərbaycanın mülki əhalisini təşvişə salmaq məqsədilə müharibə cinayətləri və bəşəriyyət əleyhinə cinayətlərə bərabər ciddi beynəlxalq humanitar hüquq pozuntuları ilə müşayiət olunmuşdur. Bu məqsədlə Ermənistan məqsədli şəkildə Azərbaycanın münaqişə bölgəsindən uzaqda yerləşən mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı ərazilərinə hücum törətmiş, nəticədə 101 mülki şəxs həlak olmuş, 400-dən çox insan ağır yaralanmışdır. Bundan əlavə, Ermənistan hərbçilərinin Azərbaycanlı əsirlərin hüquqlarını pozduğu, o cümlədən alçaltma və nalayiq rəftar, onlara qarşı fiziki zor tətbiqi, söyüş, başlarının kəsilməsi, cəsədlərlə pis rəftar tətbiq etdikləri barədə çoxsaylı təkzibedilməz faktlar mövcuddur. Azərbaycan müvafiq ikitərəfli və çoxtərəfli mexanizmlər çərçivəsində öz hüquqlarından istifadə edərək bu cinayətləri törədənləri ədalət mühakiməsi qarşısına çıxarmaq üçün bütün tədbirləri görməyə qərarlıdır.
Yuxarıda göstərilən əməllərini ört-basdır etməyə cəhd edən Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini yayındırmaq üçün Azərbaycanı eyni cinayətlərdə ittiham edir və bu məqsədlə yalan xəbərlərlə dolu kütləvi kampaniya həyata keçirir. BMT-nin insan hüquqları mexanizmləri, o cümlədən İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarın Ofisi, müqavilə qurumları və mandat daşıyıcıları da Ermənistanın bu saxta təbliğatına məruz qalmışdır.
Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunması yüz minlərlə köçkünün öz yurdlarına təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə qayıtma hüququnun icrasına şərait yaradır. Bununla yanaşı, münaqişədən zərər çəkmiş ərazilərdə ictimai və özəl mülkiyyətin, zəruri mülki infrastukturun, o cümlədən təhsil və tibb müəssisələrinin, habelə, tarixi və mədəni irsin və ətraf mühitin məruz qaldığı ziyan və dağıntıların görünməmiş miqyası bu ərazilərin bərpası və yenidən qurulması üçün Azərbaycan Hökuməti qarşısında böyük vəzifə qoyur. Hökumət artıq köçkün əhalinin təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdışını və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində dinc birgəyaşayışı təmin etmək üçün praktiki tədbirlərə başlamışdır.
Azərbaycan münaqişə bölgəsində yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarını öz siyasi, sosial və iqtisadi mühitinə yenidən inteqrasiya etməyə və onlara Azərbaycanın etnik və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün vətəndaşları ilə eyni hüquq və azadlıqları təmin etməyə qərarlıdır. Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası bununla bağlı etibarlı hüquqi çərçivəni təmin edir.
Sülhün bərqərar olması, bərpa və yenidənqurma işləri, ehtiyacı olanlara humanitar yardımın göstərilməsi, o cümlədən məcburi köçkün və qaçqınların qayıtması əsas prioritet olmalıdır. Bu məqsədlə Azərbaycan BMT-nin humanitar yardım üzrə 1991-ci ildə qəbul edilmiş prinsiplərinə tam uyğun olaraq müvafiq beynəlxalq tərəfdaşlarla, o cümlədən BQXK, BMTQAK və digər BMT qurumları ilə, habelə regionda sülh və stabilliyə töhfə vermək istəyən fərdi dövlətlərlə işləməyə hazırdır.
Bu yanaşma beynəlxalq hüquqa, eləcə də BMT-nin humanitar yardım, münaqişə-sonrası bərpa və yenidənqurma sahəsində işlərini tənzimləyən qətnamə və sənədlərinə əsaslanır və münaqişənin yaralarını sağaltmağa yönəlmış etimad quruculuğu tədbirləri kimi çıxış edəcəkdir.
Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan rəhbərlərinin imzaladığı 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanat Ermənistan və Azərbaycan üzərinə bütün hərbi fəaliyyətləri dayandırmaq və onilliklərlə davam edən münaqişənin aradan qaldırılması üçün tədbirlər görməklə bağlı öhdəlik qoyur. Azərbaycan bu sənədin tam əməli icrasına və Ermənistan və Azərbaycan arasında dövlətlərarası münasibətlərin normallaşdırılması əsasında bu qanlı münaqişənin yaralarının sağaldılmasına böyük əhəmiyyət verir.
İnanırıq ki, BMT başda olmaqla beynəlxalq ictimaiyyət bölgədə xoş qonşuluq münaibətlərinin bərpasına yönəlmiş Üçtərəfli Bəyanatın həyata keçirilməsinin dəstəklənməsində mühüm rol oynaya bilər.

No:060/21, Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov at the High-Level Segment of the 46th session of the UN Human Rights Council
23 February 2021 05:40
at the High-Level Segment of the 46th session
Madame President,
At the outset, I would like to congratulate Ambassador Nazhat Shameem Khan on her appointment as the President of the Human Rights Council and wish her every success in her upcoming endeavors.
Our session takes place in a time when the COVID-19 continues to pose a major challenge to humanity. Azerbaijan immediately responded to the pandemic and implemented effective containment measures to halt the spread of COVID-19 by adopting human rights-based approach to ensuing socio-economic problems.
Azerbaijan did not confine its efforts to domestic achievements. The Government of Azerbaijan has donated 5 million US dollars to the World Health Organisation in support of global efforts and additional 5 million US dollars in its capacity as the Chair of NAM to support the most affected NAM countries. Azerbaijan has also provided urgent humanitarian aid to more than 30 affected countries on a bilateral basis.
The special session of the UN General Assembly on COVID-19 convened upon the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, in his capacity as the incumbent Chair of NAM, on 3-4 December 2020 reaffirmed the importance of coordinated global response based on unity, multilateral cooperation, solidarity and respect for human rights.
The international community needs to act now in solidarity, not only to respond to the ongoing health crisis, but also to build a just and sustainable future. The President of Azerbaijan, in this regard, expressed his serious concern over unequal and unfair distribution of vaccines against COVID-19 between developing and developed countries. Using this opportunity we call on all states, international organizations, international donor community, vaccine producers and other stakeholders to ensure affordable, unhindered, timely and equitable access by all countries to the vaccines against COVID-19.
Strengthening democracy and protection of human rights are among top priorities of the Republic of Azerbaijan. The ongoing reforms carried out in the country encompass wide range of activities, including the recent initiation of dialogue with political parties, support to the development of media, creating better conditions for people with disabilities, empowerment of women and youth, widening the scope of transparent and efficient public service delivery.
Azerbaijan enjoys fruitful cooperation with UN human rights mechanisms. In order to support the important work of the Office of the High Commissioner for Human Rights, Azerbaijan regularly makes and will continue to make financial contributions to the OHCHR. We recognize the important role of the special procedure mandate holders of the Human Rights Council in promoting human rights through cooperation and dialogue with Member States. Therefore we have extended standing invitation to all mandate holders.
2021 has been proclaimed as the International Year of Peace and Trust by the relevant UNGA resolution. This year will also be remarkable for Azerbaijan since it enters into post-conflict recovery and rehabilitation phase following the liberation of its territories from almost 30 years lasting occupation.
Having exploited the political settlement process, as well as Azerbaijan’s commitment to this process for almost 30 years, Armenia took consistent steps to consolidate the results of occupation of territories of Azerbaijan aiming at their annexation. This included, among others, implantation of settlers into the occupied territories, destruction, pillage and looting of historical and cultural heritage, illegal exploitation of natural resources, misappropriation of private and public property in the seized lands. Series of grave crimes have been committed by Armenia against the civilian population of Azerbaijan, as well as its cultural heritage and infrastructure throughout the years of occupation.
The recent aggression by Armenia starting from 27 September 2020 against Azerbaijan was not an exclusion. It was accompanied by grave violations of international humanitarian law tantamount to war crimes and crimes against humanity in order to seed the panic among the civilian population of Azerbaijan. For this purpose Armenia deliberately attacked the densely populated civilian settlements of Azerbaijan located far from the conflict zone, as a result of which 101 civilians were killed more than 400 seriously injured. There have also been undeniable facts depicting a number of human rights violations by Armenian servicemen against Azerbaijani captives, including acts of humiliation and ill-treatment, such as physical assault, verbal abuse, executions through beheadings, and ill-treatment of dead bodies. Azerbaijan is determined to take all measures stemming from its rights under relevant bilateral and multilateral mechanisms to bring the perpetrators of those crimes to justice.
Armenia in an open attempt to cover-up its above-mentioned wrongdoings, brazenly accuses Azerbaijan of the same with a view to diverting the attention of the international community, and to that end carries out a massive campaign of fake news. UN human rights mechanisms, including the OHCHR, treaty bodies and mandate holders have also been subjected by Armenia to its fake propaganda.
De-occupation of territories of Azerbaijan paves the way for hundreds of thousands of displaced persons to exercise their right to safe and dignified return to their places of origin. Yet, unprecedented magnitude of destruction of public and private property, critical civilian infrastructure, including educational and medical facilities, as well as historical and cultural heritage and environment in the conflict affected territories places a huge task ahead of the Government of Azerbaijan in terms of rehabilitation and reconstruction of these territories. The Government has already initiated practical steps in order to enable safe and dignified return of the displaced population and ensure peaceful co-existence within the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Azerbaijan is resolute to re-integrate its citizens of Armenian origin residing in the conflict-affected territories into its political, social, economic space, guaranteeing the same rights and freedoms with all the citizens of Azerbaijan regardless of their ethnic, religious affiliation. The Constitution of the Republic of Azerbaijan provides the solid legal framework, in this regard.
Sustaining peace, rehabilitation and reconstruction activities, providing humanitarian assistance to those in need, including returning IDPs and refugees, should be absolute priority. To this end, Azerbaijan is ready to work with relevant international partners, including ICRC, UNHCR and other UN agencies as well as individual States willing to contribute to peace and stability in the region, in full compliance with the UN Guiding Principles on humanitarian assistance of 1991.
Such an approach is based on international law, relevant resolutions and documents regulating UN’s activities in the fields of humanitarian assistance, post-conflict rehabilitation and reconstruction, and will serve as a confidence-building measure aimed at healing the wounds of the conflict.
The Trilateral Statement of 10 November 2020 signed by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia commits both Armenia and Azerbaijan to cease all military activities while taking series of steps aiming at elimination of the decades-long conflict. Azerbaijan attaches vital importance to full implementation of this document both in letter and spirit and to healing the wounds of the bloody conflict on the basis of normalization of inter-state relations between Armenia and Azerbaijan.
It is our firm belief that the international community, led by the UN, has an important role to play in supporting implementation of the Trilateral Statement, which promises restoration of good neighborly relations in the region.