No:057/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Rusiya Federasiyası XİN-in sosial şəbəkə hesabında Türkmənçay Müqaviləsinə dair təhrif olunmuş paylaşım ilə bağlı şərhi (AZ/RU)
Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında bəyannamənin imzalandığı bir gündə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi sosial şəbəkə hesabında 1828-ci il Türkmənçay Müqaviləsi ilə bağlı təhrif olunmuş məlumatın paylaşılması təəccüb və təəssüf doğurur.
Vurğulamaq istərdik ki, sözügedən müqavilədə, ümumiyyətlə “Şərqi Ermənistan” sözünə istinad edilmir və əlbəttə, bu fakt Rusiya XİN-in Tarixi sənədlər departamentinə yaxşı bəlli olmalıdır.
Bu təhrifin aradan qaldırılmasını vacib hesab edirik və Rusiya XİN-in rəsmi sosial şəbəkə səhifəsində sözügedən yalnış məlumata müvafiq düzəlişin ediləcəyini gözləyirik.

No:057/22, Comment by the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the distorted publication about the Treaty of Turkmenchay on the official page of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation
It is surprising and regrettable that on the day of the signing of the declaration on allied interaction between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation, a publication of distorted information about the Treaty of Turkmenchay of 1828 appears on the official page in the social network of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation.
We would like to emphasize that the above-mentioned treaty does not refer to the words "Eastern Armenia" at all, and, of course, this fact should be well known to the Department of Historical Documents of the Russian Foreign Ministry.
We consider it important to eliminate this distortion, and we expect that the false information on the official social network page of the Russian Foreign Ministry will be corrected.