No:057/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqı ölkələrinin diplomatik nümayəndəliklərinin rəhbərləri ilə görüşünə dair məlumatı
20 fevral 2021 09:33
19 fevral 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqı (Aİ) üzv ölkələrinin Azərbaycan Respublikasındakı diplomatik nümayəndəliklərinin rəhbərləri ilə görüşüb.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov hazırda bölgədə mövcud olan vəziyyət, xüsusilə də Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin imzaladığı üçtərəfli 10 noyabr 2020-ci il və 11 yanvar 2021-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər üzrə məlumat verib. Bölgədə yaranmış yeni təhlükəsizlik formatı, eləcə də yeni əməkdaşlıq imkanlarından bəhs olunub. Nazir Ceyhun Bayramov 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonra Ermənistan tərəfindən bu razılaşmaya tamamilə zidd olaraq, işğaldan azad olunmuş ərazilərə terrorçu diversant qrupunun göndərildiyini Aİ səfirlərinin diqqətinə çatdırıb və bu cinayət tərkibli əməllərin yolverilməzliyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, eyni zamanda Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfəsi, artıq tam istismara verilən nəhəng Cənubi Qaz Dəhlizi layihəsi və bu layihənin Avropada coğrafiyasının genişləndirilməsi imkanları, habelə Azərbaycan-Aİ ikitərəfli münasibətləri və bu münasibətlərin hüquqi əsasını təşkil edəcək yeni Saziş üzrə danışıqlara dair ətraflı məlumat verib.
Aİ-nin Azərbaycandakı nümayəndəsi səfir Kestudis Yankauskas təqdim edilən məlumatlara görə təşəkkür edərək, bu formatda dialoqun gələcəkdə də davam etdirilməsinin faydalı olacağını bildirib. O, ikitərəfli münasibətlər, o cümlədən yeni Sazişin imzalanmasının əhəmiyyəti, enerji sahəsində tərəfdaşlıq və yeni imkanların nəzərdən keçirilməsi, Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini qeyd edib. Aİ-nin münaqişədən əziyyət çəkən insanlara humanitar yardımına istinad edən səfir, İttifaqın münaqişə sonrası prosesdə oynaya biləcəyi rolu barədə ətraflı müzakirələrin aparılmasının önəmini vurğulayıb.

No:057/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the heads of diplomatic missions of the European Union member states
On February 19, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the heads of the diplomatic missions of the European Union (EU) member states accredited in the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov briefed on the current situation in the region, in particular on the implementation of the trilateral statements signed by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia on November 10, 2020 and January 11, 2021. The new security format in the region, as well as new opportunities for cooperation, were stressed. Minister Jeyhun Bayramov informed the EU ambassadors that after the signing of the trilateral statement on November 10, a terrorist saboteur group was sent by Armenia to the liberated territories in complete violation of this agreement, and stressed the inadmissibility of these criminal acts.
Minister Jeyhun Bayramov also gave detailed information on Azerbaijan's contribution to Europe's energy security, the huge Southern Gas Corridor project which has already been fully commissioned, and the opportunities to expand its geography in Europe, as well as Azerbaijan-EU bilateral relations and negotiations on a new agreement that will form the legal basis of these relations.
The EU Representative to Azerbaijan, Ambassador Kestutis Jankauskas, thanked for the information provided and said it would be useful to continue the dialogue in this format in the future. He noted the importance of bilateral relations, including the signing of a new agreement, energy partnership and consideration of new opportunities, cooperation within the Eastern Partnership. Referring to the EU's humanitarian assistance to people affected by the conflict, the ambassador stressed the importance of holding detailed discussions on the role that the Union could play in the post-conflict process.