No:057/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri ilə görüşdü
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Slovakiyanın xarici işlər və Avropa naziri Miroslav Layçakın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarovla Nazir Miroslav Layçak arasında keçirilən təkbətək görüşdən sonra tərəflər geniş tərkibli nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə görüşü davam etdirdilər.
Qonağı salamlayan nazir Elmar Məmmədyarov Avropanın təhlükəsizlik arxitekturasında ATƏT-in mühüm rol oynadığını qeyd edərək, bu xüsusda üzv ölkələrin ərazisində mövcud olan və həlli uzadılmış münaqişələrin bu təhlükəsizliyə ciddi hədə olduğunu vurğuladı. Nazir Elmar Məmmədyarov fəaliyyətdə olan sədrə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesinin son vəziyyəti haqqında məlumat verdi. O, Ermənistan rəhbərliyinin son bəyanatlarına toxunaraq bu kimi bəyanatların danışıqlar prosesinə ciddi xələl gətirdiyini vurğuladı. Azərbaycanın danışıqlar prosesində mövqeyinin dəyişilməz olduğunu söyləyən nazir, işğal edilmiş torpaqlarımızdan Ermənistan silahlı qüvvələrinin çıxarılması və azərbaycanlı köçkünlərin öz torpaqlarına geri qayıtmasının danışıqların təməl daşı olduğunu və bu tələbin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində əks olunduğunu söylədi.
Öz növbəsində, Miroslav Layçak Slovakiyanın ATƏT-ə sədrliyi dövründə müəyyən etdiyi prioritetlərə toxunaraq münaqişələr və onların humanitar nəticələrinin qarşısının alınması, vasitəçilik edilməsi və yumşaldılması məsələsinin bu sırada olduğunu qeyd etdi. Bu xüsusda, fəaliyyətdə olan sədr səfərinin münaqişə ilə bağlı vəziyyətə dair fikir mübadiləsi aparmaq üçün yaxşı fürsət yaratdığını bildirdi.
Tərəflər, daha sonra Azərbaycan-ATƏT əməkdaşlığı gündəliyində duran bir sıra məsələləri müzakirə etdilər. ATƏT-in iqtisadi və ətraf mühit məsələlərindən ibarət ikinci ölçüsü üzrə əməkdaşlığın canlandırılması məsələsinə toxunan nazir Məmmədyarov bağlılıq məsələlərinə xüsusi diqqət ayrılmasını qeyd etdi. O, slovakiyalı həmkarına "Xəzər dənizi – Qara dəniz beynəlxalq nəqliyyat marşrutu" üzrə keçirilən xarici işlər nazirlərinin dördtərəfli görüşü barəsində məlumat verdi.
ATƏT-in ikinci ölçüsü üzrə əmkdaşlığın inkişaf etdirilməsi fikrini dəstəkləyən fəaliyyətdə olan sədr bu xüsusda, ATƏT-in İqtisadi və Ətraf Mühit Əlaqələndiricisi Ofisi ilə birlikdə hazırlanmış “Xəzər dənizi regionunda bağlılığın və yaşıl limanların təşviqi” adlı ATƏT-in büdcədənkənar layihəsini qeyd etdi.
Azərbaycan-Slovakiya münasibətlərinə toxunan nazirlər Slovakiyanın Baş nazirinin ölkəmizə həyata keçirdiyi son səfərinin nəticələrini yüksək qiymətləndirdilər. Bu xüsusda, slovakiyalı diplomat tezliklə ölkəsinin Azərbaycanda diplomatik nümayəndəliyinin açılması ilə bağlı siyasi qərarını vurğulayaraq, bu qərarın ikitətəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinə töhfə verəcəyini bildirdi.

No:057/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the OSCE Chairperson-in-Office
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by the OSCE Chairperson-in-Office, Minister of Foreign and European Affairs of Slovakia Miroslav Lajčák.
After tête-à-tête discussions between Minister Elmar Mammadyarov and Minister Miroslav Lajčák, the sides continued discussions with the participation of delegations.
Greeting the guests Minister Elmar Mammadyarov noted the important role of the OSCE in the European security architecture and underlined that the protracted conflicts in the territories of the participating states constitute serious threat to the security in the OSCE area. Minister informed the Chairman-in-Office about the latest negotiations process with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Referring to the recent statements of the Armenian leadership, Minister Elmar Mammadyarov underlined that such statements seriously undermine the negotiation process. Emphasizing that the position of Azerbaijan in negotiations remain unchanged, Minister Elmar Mammadyarov stressed that the withdrawal of the Armenian forces from the occupied Azerbaijani territories and return of the Azerbaijani displaced persons to their homelands constitute the basis of negotiations and this demand is reflected in the UN Security Council resolutions.
In his turn, Miroslav Lajčák touched upon the chairmanship priorities of his country and noted that prevention, mediation and mitigation of the conflicts and their humanitarian consequences is among these priorities. In this regard, the Slovak diplomat highlighted that his visit creates a good opportunity to exchange views on the conflict.
Furthermore, the sides discussed the wide range of issues of the Azerbaijan-OSCE cooperation agenda. Speaking about the importance of widening cooperation in the Second – Economic and Environmental dimension of the OSCE, Minister Elmar Mammadyarov proposed the connectivity subject to be given due attention. He informed his counterpart on the quadruple meeting of the Ministers of Foreign Affairs on Caspian Sea – Black Sea International Transport Route.
Sharing the idea of importance of widening cooperation in the second dimension of the OSCE, Chairman-in-Office noted the OSCE's off-budget project named Promoting Green Ports and Connectivity in the Caspian Sea Region prepared by the Office of the Co-ordinator of OSCE Economic and Environmental Activities.
Touching upon the Azerbaijani-Slovakian relations, the Ministers highly appreciated the outcomes of the recent visit of the Slovakian Prime Minister to Azerbaijan. The Slovakian diplomat expressed his hope that political decision of his country to open soon its diplomatic mission in Azerbaijan would contribute to further strengthening bilateral ties.