No:055/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar ilə görüşünə dair məlumatı
21 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının (Aİ) Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar arasında görüş baş tutub.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, o cümlədən Azərbaycanın üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı gördüyü işlər barədə məlumat verib. Nazir, bölgədə sülh quruculuğu səylərinin dəstəlklənməsində Aİ-nin fəal rolunu, xüsusilə də Aİ Şurasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə keçirilən yüksək səviyyəli görüşləri qeyd edib. O, bu görüşlərdə əldə edilən razılaşmalardan bəhs edərək, Ermənistan tərəfindən verilən vədlərin yerinə yetirilməsinin vacibliyini, o cümlədən hələ birinci Qarabağ müharibəsindən itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlı barədə məlumatın Ermənistan tərəfindən təqdim edilməsini vurğulayıb.
Ceyhun Bayramov, Aİ-nin ölkəmizin azad olunmuş ərazilərinin minalardan təmizlənməsi prosesini, habelə digər bərpa quruculuq işlərini dəstəkləməsinin tərəfimizdən yüksək qiymətləndirildiyini bildirib.
Xüsusi nümayəndə Toivo Klaar Azərbaycan Respublikası Prezidenti ilə keçirilən görüşə istinad edib. O, Aİ-nin bölgədə sülh, təhlükəsizlik və tərəqqinin əldə olunması prosesini dəstəkləməyə hazır olduğunu vurğulayıb. O, səfəri çərçivəsində ANAMA ilə görüşün nəzərdə tutulduğunu və minaların təmizlənməsi prosesinə yardımın artırılması imkanlarının nəzərdən keçirildiyini qeyd edib.
Tərəflər, həmçinin Aİ və Azərbaycan arasında yeni hərtərəfli saziş üzrə danışıqların yekunlaşdırılmasına dair fikir mübadiləsi aparıb və bu xüsusda qarşılıqlı marağı ifadə ediblər.

No:055/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov with the EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar
21 February 2022 13:38
On February 21, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov briefed the opposite side on the current situation in the region, including the work done by Azerbaijan to implement the trilateral statements. The Minister noted the active role of the EU in supporting peacebuilding efforts in the region, in particular the high-level meetings held at the initiative of the President of the EU Council. Speaking about the agreements reached at these meetings, he stressed the importance of fulfilling the promises made by Armenia, including the provision by Armenia of information regarding the fate of about 4,000 Azerbaijanis missing in the first Karabakh war.
Jeyhun Bayramov said that the EU's support to the demining process in the liberated areas of our country, as well as other reconstruction work, was highly appreciated.
Special Representative Toivo Klaar referred to the meeting with the President of the Republic of Azerbaijan. He stressed that the EU is ready to support the process of achieving peace, security and progress in the region. He noted that a meeting with ANAMA is planned during his visit and opportunities to increase assistance to the demining process will be considered.
The sides also exchanged views on the conclusion of negotiations on a new comprehensive agreement between the EU and Azerbaijan and expressed mutual interest in this regard.