No:055/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasında rəsmi səfərdə olan Mərakeş Krallığının Xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Nasir Bureytanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
06 mart 2018 02:26
Görüşdə nazirlər tarixən dini və mədəni köklərlə bağlı olan Azərbaycan və Mərakeş arasındasiyasi dialoqun və dostluğun inkişafından razılıqlarını ifadə etdilər. Təməli ümummilli Lider Heydər Əliyev və Mərakeş Kralı II Həsən tərəfindən qoyulan ikitərəfli dostluq münasibətlərinin Prezident İlham Əliyev və Kral VI Məhəmməd tərəfindən uğurla davam etdirildiyi xüsusilə qeyd olundu.Ölkəmizdə olmasından məmnunluğunu bildirən Mərakeşin xarici işlər naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və görüş zamanı çox faydalı müzakirələrin aparıldığını bildirdi.
İki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı üçün geniş potensialın mövcud olduğunu qeyd edən tərəflər səfər çərçivəsində Azərbaycan-Mərakeş Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın ilk iclasının keçirilməsinin iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafına əsaslıtəkan verəcəyinə inam ifadə etdilər. Nazirlər iqtisadi-ticarət əlaqələrinin təşviq edilməsi üçün iki ölkənin biznes dairələri arasında birbaşa təmasların yaradılmasının vacibliyini vurğuladılar və enerji, kənd-təsərrüfatı, turizm, nəqliyyat və digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanların olduğunu qeyd etdilər.
Habelə, iki ölkə arasında mütəmadi olaraq xarici işlər nazirlikləri səviyyəsində siyasi məsləhətləşmələrin və diplomatik akademiyalar arasında tələbə-müəllim mübadiləsininaparılmasının vacibliyi qeyd olundu.
Azərbaycan və Mərakeş arasında mədəni əlaqələrin inkişaf səviyyəsindən razılıq ifadə edən tərəflər hər iki ölkədə keçiriləcək Mədəniyyət günlərinin xalqlarımız arasında dostluq əlaqələrinin gücləndirilməsinə və qarşılıqlı turizm axınına töhfə verəcəyinə əminliklərini vurğuladılar.
Tərəflər beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxundular. Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin Expo-2025-ə ev sahibliyi etmək üçün müraciət etdiyini qeyd etdi. O həmçinin, həmkarına bu ilin aprelində Bakıda keçiriləcək Qoşulmama Hərəkatı nazirlər toplantısı haqqında məlumat verdi. Eyni zamanda Azərbaycan və Mərakeşin beynəlxalq səviyyədə dinlər və mədəniyyətlərarası dialoq prosesinə və qarşılıqlı anlaşmaya yaxından töhfə verdiyi vurğulandı.
Görüş əsnasında nazir Elmar Məmmədyarov həmsöhbətə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi, Azərbaycanın haqlı və ədalətli mövqeyi, habelə Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Azərbaycan xalqına və İslam dininə aid maddi-mədəni və dini irsin talan və məhv edilməsi siyasəti haqqında məlumat verdi. Həmçinin, nazir Məmmədyarov Mərakeş Krallığının Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünə dair yaradılmış İƏT Kontakt Qrupuna daxil olmasına və ölkəmizin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq ədalətli mövqeyini dəstəkləməsinə görə minnətdarlığını bildirdi.
Azərbaycan-Mərakeş Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın ilk iclası çərçivəsində nazirlər “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Mərakeş Krallığı Hökuməti arasında ikitərəfli əməkdaşlıq üzrə birgə komissiyanın birinci iclasının Protokolu”, “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Mərakeş Krallığı Hökuməti arasında gəlirlərə görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması və vergidən yayınmanın qarşısının alınması haqqında Konvensiya”, “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Mərakeş Krallığı Hökuməti arasında təhlükəsizlik və cinayətkarlıqla mübarizə sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC ilə Mərakeş Milli Dəmiryolları arasında Niyyət Protokolu” və ”Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası ilə Dənizçilik Araşdırmaları üzrə Mərakeş Ali İnstitutu arasında Niyyət Protokolu” adlı sazişləri imzaladılar.

Press release 06 March 2018 02:26
No:055/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Nasser Bourita in the framework of his official visit to the Republic of Azerbaijan
06 March 2018 02:26
At the meeting the Ministers expressed their satisfaction with the development of political dialogue and friendship between Azerbaijan and Morocco based on the historical and cultural ties. It was underlined that friendly bilateral relations established by the National Leader Heydar Aliyev and King Hassan II of Morocco are successfully continued by President Ilham Aliyev and King Mohammed VI.
Moroccan Foreign Minister noted his meeting with H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and said that very fruitful discussions took place at the meeting.
The sides noted that there is a huge potential for the development of economic-trade relations between our countries and expressed their firm confidence that the first meeting of the Azerbaijan-Morocco Intergovernmental Joint Commission will give a substantial boost to the development of economic relations between the two countries. The Ministers stressed the importance of establishing direct contacts between business circles of two countries in order to promote economic and trade relations and noted that there are favorable opportunities for cooperation in energy, agriculture, tourism, transport and other spheres of mutual interest.
Furthermore, the sides highlighted the importance of holding political consultations at the level of Foreign Ministries and student-academic exchanges between the diplomatic institutions.
Expressing their satisfaction with the development of cultural ties between Azerbaijan and Morocco, the sides underlined their conviction that holding of Cultural Days will contribute to strengthening friendly relations and mutual tourism flow between the two countries.
The sides exchanged their views on the issues of international agenda and touched upon the cooperation within the international organizations. Minister Elmar Mammadyarov said that our country applied to hold Expo-2025 in Baku. He also informed his counterpart about upcoming mid-term Ministerial of Non-Aligned Movement to be held in Baku in April this year.
Also, It was underlined that Azerbaijan and Morocco have made a significant contribution to the interfaith dialogue and mutual understanding at the international level.
At the meeting Minister Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about the negotiation process on the resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, just and fair position of Azerbaijan, Armenia’s plundering and destruction policy of the Islamic cultural heritage of Azerbaijani people in the occupied territories. Minister Mammadyarov expressed his gratitude for joining of the Kingdom of Morocco to the OIC Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan and continued support for the fair and just position of Azerbaijan on settlement of conflict based on the relevant resolutions of UN Security Council.
Within the first meeting of the Azerbaijan-Morocco Intergovernmental Joint Commission the Protocol of the First Meeting of the Joint Commission on bilateral cooperation between the Government of Republic of Azerbaijan and Government of Kingdom of Morocco, Convention between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Kingdom of Morocco for the avoidance of double taxation and the prevention of fiscal evasion with respect to taxes on income, Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Kingdom of Morocco on cooperation in the field of security and combating crime, Protocol of Intent between “Azerbaijan Railways” Closed Joint Stock Company and the “Moroccan National Railways” and Protocol of Intent between Azerbaijan State Marine Academy and the Higher Institute of Maritime Studies of Morocco were signed.