No:054/24, Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Peter Mixalkonun Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılmasına dair mətbuat məlumatı
12 fevral 2024-cü il tarixində Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Peter Mixalko Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüş zamanı Aİ-nin Ermənistandakı Monitorinq Missiyasının əldə olunmuş ilkin razılıqlara zidd olan fəaliyyətinin ciddi narahatlıq doğurduğu bir daha diqqətə çatdırılıb.
Sözügedən missiyanın regional sabitlik, habelə Azərbaycanla Ermənistan arasında etimad quruculuğuna töhfə vermək kimi bəyan edilmiş məqsədlərinə zidd olaraq, Azərbaycan əleyhinə təbliğat vasitəsi kimi geniş şəkildə sui-istifadə olunduğu qeyd edilib.
Missiyanın mahiyyət etibarilə müxtəlif Avropa rəsmilərinin, habelə qeyri-rəsmi nümayəndə heyətlərinin sərhəd bölgələrinə səfərlərinin təşkilinə töhfə verən “binokl diplomatiyası”nın agentinə çevrildiyi Aİ tərəfinin diqqətinə çatdırılıb. İstisnasız olaraq, bu qəbildən olan bütün səfərlərdən Azərbaycana qarşı nifrətin yayılması, habelə əsassız Azərbaycanofobiyanın genişləndirilməsi üçün istifadə olunduğu qeyd edilib.
"Binokl diplomatiyası”nın bu fəallığının sərhəd boyunca indiyədək görülməmiş sakitliyin hökm sürdüyü, habelə həm Azərbaycanın, həm də Ermənistanın ciddi etimad quruculuğu tədbirləri həyata keçirdiyi bir zamanda müşahidə olunmasının xüsusilə narahatlıq doğurduğu bildirilib.
Bununla yanaşı, monitorinq missiyasının məsul olduğu bölgələrdə qanunsuz keçid cəhdinin qarşısının alınması ilə bağlı son hadisə, bu missiyanın bəyan edilmiş tapşırıqlarına ciddi kölgə salır.
Bu qəbildən narahatlıq doğuran fəaliyyət heç bir şəkildə qeyd olunan missiyanın neytral bir aktor kimi inam və etimad quruculuğuna töhfə verməklə bağlı bəyan edilmiş məqsədlərinə uyğun gəlmir.
Ermənistan ərazisində yerləşdirilən missiyanın bəyan edilmiş mandatına uyğun olaraq neytral, mülki və silahsız missiya kimi fəaliyyət göstərməsi, habelə Azərbaycanın suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş və ya onun legitim təhlükəsizlik maraqlarına bu və ya digər şəkildə təsir edəcək hər hansı fəaliyyətdən çəkinməsini təmin etmək üçün bütün lazımi tədbirlər görməyə dair Aİ tərəfinə ciddi şəkildə çağırış edilib.

No:054/24, Press release on the summoning of Ambassador Peter Michalko to the Ministry of Foreign Affairs
On 12 February 2024 the Ambassador of the European Union to the Republic of Azerbaijan, Peter Michalko, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting the serious concern was reiterated with regard to the activities of the EU Monitoring Mission in Armenia (EUMA) that contradict initial agreements with respect to this mission and activities.
It was noted that contrary to its declared purposes of contributing to stability in the region and confidence between Azerbaijan and Armenia, the mission is being widely exploited as an anti-Azerbaijani propaganda tool.
It was brought to the attention of the EU side that the Mission has essentially become an agent of “binoculars diplomacy” facilitating the visits of different European officials and unofficial delegations to the border areas. All such visits, without exception, are used for disseminating anti-Azerbaijani hate and replicating unfounded Azerbaijan-phobia.
Of particular concern is that such an intensification in “binocular diplomacy” happens at a time when there is unprecedented calm situation along the border, and both Azerbaijan and Armenia have implemented serious confidence-building measures.
Moreover, recent case of prevention of an attempt of illegal crossing through the areas of responsibility of the EUMA casts the serious shadow over the declared tasks of the Mission.
Such concerning actions by no means conforms with the declared goals of EUMA of contributing to trust and confidence as a neutral actor.
The EU side was urged to take all necessary measures with a view to ensuring that EUMA deployed in the territory of Armenia act strictly as a neutral, civilian and unarmed mission in line with its declared mandate, and refrain from any activity that would target Azerbaijan’s sovereignty, territorial integrity or in any other manner affect its legitimate security interests.