Mətbuat şərhi 03 mart 2018 04:41
No:054/18, Mərakeş Krallığının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Azərbaycana rəsmi səfər edəcək
03 mart 2018 04:41
Mərakeş Krallığının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Nasser Bourita 5 mart tarixində Azərbaycan Respublikasında rəsmi səfərdə olacaqdır.
Səfər çərçivəsində nazir Nasser Bouritanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və digər rəsmi şəxslərlə görüşü nəzərdə tutulub.
Görüşdən sonra Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Mərakeş Krallığı Hökuməti arasında ikitərəfli əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın birinci iclası keçiriləcəkdir.
Səfər əsnasında Azərbaycan və Mərakeş xarici işlər nazirlərinin birgə mətbuat konfransı keçiriləcəkdir.
Mətbuat konfransında iştirak etmək niyyətində olan KİV nümayəndələrinin 5 mart tarixində saat 11:00-dan gec olmayaraq Xarici İşlər Nazirliyinə gəlmələri xahiş olunur.

Press release 03 March 2018 04:41
No:054/18, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Morocco will pay an official visit to Azerbaijan
03 March 2018 04:41
Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Morocco Nasser Bourita will be on an official visit in the Republic of Azerbaijan on March 5.
Within the framework of the visit Minister Nasser Bourita will have a meeting with the Foreign Minister Elmar Mammadyarov and other high officials.
The first meeting of the Joint Commission on bilateral cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Kingdom of Morocco will be convened.
Within the visit Foreign Ministers of Azerbaijan and Morocco will hold a joint press conference.
For press conference local and international media are invited to come to the Ministry of Foreign Affairs on March 5, at 11:00. Media representatives are requested to present their accreditation cards at the entrance.