No:052/25, Nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in baş katibi Feridun Sinirlioğlu ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 fevral 2025 18:41
15 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Münxen Təhlükəsizlik Konfransında iştirakı çərçivəsində ATƏT-in baş katibi Feridun Sinirlioğlu ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-ATƏT ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin əsas istiqamətləri, hazırda ATƏT-in üzləşdiyi çağırışlar, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, bölgədəki mövcud vəziyyət, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Feridun Sinirlioğlunu ATƏT-in baş katibi vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə bir daha səmimi qəlbdən təbrik edib, ona bu əhəmiyyətli fəaliyyətində davamlı uğurlar arzulayıb.
Avropada təhlükəsizliyin ciddi çağırışlarla üzləşdiyi hazırkı dövrdə beynəlxalq hüquq normalarının, xüsusilə suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı kimi prinsiplərin qeyd-şərtsiz tətbiqinin təşviq edilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb. İlk növbədə keçmiş işğal dövrünün qalıqları olan strukturların ləğvinin ATƏT-in fəaliyyətinin effektivliyi, habelə regional reallıqlara uyğun şəkildə işin təşkili baxımından vacibliyi vurğulanıb.
Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinin gedişatından bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, Ermənistan Konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında ölkəmizə qarşı ərazi iddialarının davam etdirilməsinin prosesə maneə olduğu diqqətə çatdırıb.

No:052/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Secretary General of the OSCE Feridun Sinirlioğlu
15 February 2025 18:41
On 15 February 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Secretary General of the OSCE Feridun Sinirlioğlu within the framework of his participation in the Munich Security Conference.
During the meeting, an exchange of views was held on the main directions of the Azerbaijan-OSCE bilateral cooperation agenda, the challenges currently faced by the OSCE, regional and international security issues, the current situation in the region, as well as the Azerbaijan-Armenia peace process.
Minister Jeyhun Bayramov once again sincerely congratulated Feridun Sinirlioğlu on his appointment as Secretary General of the OSCE and wished him continued success in this important role.
It was noted that in the current period, when security in Europe faces serious challenges, it is important to promote the unconditional application of the norms of international law, particularly the principles of sovereignty, territorial integrity and the inviolability of internationally recognized borders.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the current situation and realities in the region in the post-conflict period. First of all, the importance of eliminating structures that are remnants of the period of occupation for the effectiveness of the OSCE’s activities, as well as for organizing work in accordance with regional realities, was emphasized.
Referring to the progress of the Azerbaijan-Armenia normalization process, Minister Jeyhun Bayramov noted that the continuation of territorial claims against our country in the Constitution of Armenia and other legislative acts constitutes an obstacle to the process.