No:05/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransa Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Fransanın ali təhsil, tədqiqat və innovasiyalar naziri Frederik Vidal ilə görüşüb
17 yanvar 2018 04:39
Görüş zamanı nazirlər iki dövlət arasında təhsil sahəsi də daxil olmaqla, əməkdaşlığın bütün sahələrində inkişafından məmnunluq ifadə etdilər.
Azərbaycan və Fransa arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın tarixi və rəmzi köklərə əsaslandığını bildirən nazir Elmar Məmmədyarov 2018-ci ildə 100 illiyi qeyd olunacaq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə 50-ə yaxın azərbaycanlı tələbənin Fransanın müxtəlif elm ocaqlarında təhsil aldığını diqqətə çatdırdı. Bu xüsusda, tələbələrin Paris Universiteti, Nansi Universiteti, Lion Universiteti, Tuluza Ali Texniki Məktəbi, Nansi Ali Toxuculuq məktəbində müxtəlif ixtisaslar, gəmiqayırma, tibb, fizika-kimya, geologiya və s. ixtisaslara yiyələndiyini əlavə etdi.
Nazirlər həmçinin qarşılıqlı olaraq, dil və mədəniyyətin tədrisində uğurlu təcrübənin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar. Bu xüsusda, Fransa Dövlət Şərq Dilləri və Mədəniyyətləri İnstitutunun tədris proqramlarına Azərbaycan dilinin əlavə edilməsi, Bakı Fransız Liseyinin açılması, Azərbaycanda fransız dilinin tədrisinin genişlənməsinin təqdirəlayiq olduğu bildirildi.
Nazirlər Azərbaycan və Fransa arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın uğurlu nümunəsi kimi regionda bu qəbildən ilk olan Birgə Azərbaycan-Fransız Universitetinin təsisini və fəaliyyətini qeyd etdilər.
Elmar Məmmədyarov iki ölkə arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın istiqamətlərdən birinin də Fransa Hökuməti tərəfindən Azərbaycan vətəndaşlarına verilən təqaüd proqramlarının olduğunu vurğuladı və təqaüdlərin sayının artırılmasında Azərbaycan tərəfinin maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı. Fredrik Vidal 2017-ci ildə Azərbaycana 50 tələbə yeri üçün təqaüdün verildiyini qeyd etdi və ERASMUS Proqramı çərçivəsində tələbə mübadiləsinin uğurla davam etdirildiyini əlavə etdi.
Elmar Məmmədyarovun fransız tələbələrin Azərbaycanda təhsil alması və tədqiqatlar aparması dəvətinə münasibətdə F.Vidal bu təklifin maraqlı ola biləcəyini və bu istiqamətdə Fransa tərəfinin əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirdi.
Görüşdə həmçinin Fransanın Strasburq Universiteti və Azərbaycan Dillər Universiteti arasında əməkdaşlıq, Fransa arxivlərində Azərbaycan mühacir hökumətinin Fransada fəaliyyətini özündə əks etdirən sənədlərin mövcudluğunu, eyni zamanda Azərbaycan arxivlərində Fransaya aid diplomatik, mədəniyyət və digər sahələrə aid sənədlərin mühafizə edildiyini nəzərə alaraq, arxivlərin qarşılıqlı istifadəsinin genişləndirilməsi məsələsi müzakirə edildi.

Press release 17 January 2018 04:39
No:05/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with French Minister of Higher Education, Research and Innovation, Frédérique Vidal within the framework of a working visit to the French Republic
17 January 2018 04:39
During the meeting, the ministers expressed satisfaction with the development of bilateral relations in all spheres of cooperation, including the field of education
E.Mammadyarov noted that cooperation between Azerbaijan and France in the field of education is based on historic and also symbolic roots and added that about 50 Azerbaijani students got education at various Universities of France in the period of Azerbaijan Democratic Republic, which will celebrate the 100th anniversary in 2018. In this regard, he added that students from Azerbaijan were trained in various Universities such as Paris University, Nancy University, Lyon University, Toulouse High Tech School, and Nancy High School of Carpet Weaving, in the field of shipbuilding, medicine, physics and chemistry and geology.
Ministers also emphasized the importance of continuation of successful experience on language and culture training. In this regard, the addition of the Azerbaijani language into the curricula of the French National Institute for Oriental Languages ​​and Civilizations, the opening of Baku French Lyceum, and the expansion of French language teaching in Azerbaijan were highly appreciated.
The Ministers noted the establishment and operation of the first-ever in the region Joint Azerbaijani-French University as a successful example of cooperation in the field of education between Azerbaijan and France.
E.Mammadyarov emphasized that one of the directions of cooperation between the two countries in the field of education is the granting of scholarships to the Azerbaijani citizens by the French Government and Azerbaijan's interest in increasing the number of scholarships. F.Vidal noted that in 2017, 50 scholarships were granted to Azerbaijan and that student exchange within the ERASMUS program was successfully continued.
With regard to Elmar Mammadyarov's invitation on study of French students in Azerbaijan, F.Vidal considered the proposal interesting and said that the French side is ready for cooperation in this direction.
Ministers also discussed the cooperation between the French University of Strasbourg and Azerbaijan University of Languages, mutual research of archives, which are rich with documents on the activities of Azerbaijan Democratic Republic in France, as well as diplomatic, cultural and other documents relating to France in Azerbaijan.