No:051/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Forumunun prezidenti ilə görüşdü
03 mart 2019 12:21
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 46-cı sessiyasında iştirakı çərçivəsində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Forumunun prezidenti Taha Ayhan ilə görüşdü.
Forumun fəaliyyəti haqqında məlumat verən Taha Ayhan, təmsil etdiyi təşkilatın Azərbaycanla mövcud olan sıx əlaqə və təmaslarının bundan sonra da davam etdiriləcəyini nazir Elmar Məmmədyarovun diqqətinə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov İƏT Gənclər Forumunun fəaliyyətindən məmnunluğunu qeyd edərək, Forumun Avrasiya Regional Mərkəzi ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladı. Azərbaycanın Gənclər və İdman Nazirlər Şurasına sədrliyi çərçivəsində İslam ölkələri arasında gənclər və idman fəaliyyəti ilə dostluq əlaqələrinin gücləndirilməsi məqsədini daşıyan 2-ci İcraçı Model İƏT oyunları, İslam ölkələrinin gənc sahibkarları şəbəkəsinə ev sahibliyi edəcəyi bildirildi.
Xarici işlər naziri İslam Konfransı Təşkilatının Gənclər Forumunun üzvləri tərəfindən "Xocalı qırğını qurbanları ilə həmrəylik" qətnaməsi ilə bağlı nümayiş etdirilən həmrəyliyi yüksək qiymətləndirdi. Daha sonra, nazir Elmar Məmmədyarov Forumun prezidenti Taha Ayhanı Azərbaycana dəvət etdi.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan ilə İƏT Gənclər Forumu arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi yollarını müzakirə etdilər.

No:051/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the President of İslamic Cooperation Youth Forum
03 March 2019 12:21
In the margins of the 46th session of the Council of the Foreign Ministers of the OIC Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a meeting with the president of the Islamic Cooperation Youth Forum, Taha Ayhan.
Taha Ayhan informed Minister Elmar Mammadyarov about the activities of the Forum and highlighted that close relations and contacts established with Azerbaijan will be continuing in the future.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov noted that he was pleased with the activities of the Islamic Cooperation Youth Forum (ICYF) and noted the importance of cooperation with Eurasian Regional Centre of the Forum. He outlined the 2nd Executive Model OIC games, Islamic countries young entrepreneurs’ network to be hosted within the chairmanship of Azerbaijan in Ministerial Council on Youth and Sports, which are aimed at strengthening friendship between Islamic countries through youth and sports activities.
Foreign Minister praised the solidarity shown by the members of the ICYF on the "Solidarity with the victims of the Khojaly massacre" resolution. Minister Elmar Mammadyarov invited ICYF President Taha Ayhan to visit Azerbaijan.
At the meeting the sides also discussed the issues related to the expansion of cooperation between Azerbaijan and the Islamic Cooperation Youth Forum.