Mətbuat şərhi 28 fevral 2018
No:051/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) prezidenti Peter Maurer ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Cenevrə Bölməsinə rəsmi səfəri çərçivəsində Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) prezidenti Peter Maurer ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və BQXK arasında 20 ildən çox davam edən əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq bu çərçivədə görülmüş işlər və əlaqələrin inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Bu xüsusda, BQXK tərəfindən Azərbaycana göstərilmiş dəstək və yardımlar yüksək qiymətləndirilərək Komitənin ölkəmiz üçün mühüm beynəlxalq humanitar tərəfdaş olduğu diqqətə çatdırıldı.
Elmar Məmmədyarov Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün humanitar aspektlərinə toxunaraq 2014-cü ilin iyul ayında öz doğma torpaqlarını ziyarət edən zaman Ermənistan tərəfindən qanunsuz olaraq girov götürülmüş Şahbaz Quliyev və Dilqəm Əsgərovun azad edilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırdı. Nazir Ermənistanın Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində demoqrafik vəziyyətin dəyişdirilməsi, Suriyadan olan ermənilərin həmin ərazilərdə yerləşdirilməsi, qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətlər həyata keçirməklə beynəlxalq humanitar hüquq, xüsusilə Cenevrə Konvensiyaları əsasında üzərinə götürdüyü öhdəliklərini kobud şəkildə pozduğunu vurğuladı
Həmçinin, BQXK-nın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişə zonasının cəbhə bölgəsində yaşayan əhaliyə göstərdiyi humanitar dəstəyi, eyni zamanda itkin düşmüş şəxslərin ailələrindən bioloji nümunələrin toplanması kimi fəaliyyəti təqdir olunaraq gələcəkdə səmərəli qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində bu kimi səylərin davam etdirilməsinin zəruriliyi vurğulandı.
Görüşdə Azərbaycan ilə BQXK arasında əməkdaşlığın gələcək perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 28 February 2018
No:051/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Peter Maurer, President of the International Committee of the Red Cross (ICRC)
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Peter Maurer, President of the International Committee of the Red Cross (ICRC) on the sidelines of the working visit to the United Nations Office at Geneva.
The sides expressed satisfaction with the development of the cooperation over more than 20 years and exchanged views on the works carried out and prospects of development of relations. In this regard, the assistance and support rendered by ICRC to Azerbaijan highly appreciated and pointed out that the ICRC remains a key international humanitarian partner for Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov touched upon the humanitarian aspects of the Armenia’s military aggression against Azerbaijan and highlighted the importance of the release of Dilgam Askerov and Shahbaz Guliyev, illegally taken hostages by armed forces of Armenia while visiting their native territories in July, 2014. Minister pointed out that Armenia by changing the demographic situation in the occupied territories of Azerbaijan, thus providing illegal settlement of ethnic Armenian refugees from Syria and carrying out illegal economic and other activities blatantly violates its commitments under the international humanitarian law, particularly Geneva Conventions.
At the meeting the humanitarian activities carried out by the ICRC along the Line of Contact zone, DNA sample collection of the missing people as a result of conflict was praised. The necessity of continuing such efforts within the framework of effective mutual cooperation was emphasized.