No:050/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İƏT-in "Üzv dövlətlər arasında inkişafın təşviq edilməsində İƏT-in rolu" adlı konsepsiya sənədi ilə bağlı müzakirələrdə iştirak edib
İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 46-cı sessiyası çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov "Üzv dövlətlər arasında inkişafın təşviq edilməsində İƏT-in rolu" adlı konsepsiya sənədinin müzakirəsi ilə bağlı keçirilən iclasda iştirak etdi.
Azərbaycanın konsepsiya sənədinə tam dəstək verdiyini bildirən nazir Elmar Məmmədyarov İƏT çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlığa səmərəli və hərtərəfli yanaşmanın zəruriliyini vurğuladı. Həmçinin nazir Elmar Məmmədyarov İƏT-in fəaliyyətinin spesifik prioritetlərə əsaslanaraq aydın hədəflərə malik olmasını və təşkilatın potensialına, eləcə də insan və maliyyə resurslarına uyğun olmasını bildirdi.
Daha sonra nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın İƏT çərçivəsində əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini və təşkilatın səmərəliliyinin gücləndirilməsində maraqlı olduğunu xüsusilə qeyd etdi.
Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən regional və regionlararası ticarətin genişlənməsini hədəfləmiş geniş miqyaslı nəqliyyat, enerji və İKT layihələri haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov İƏT-ə üzv dövlətləri Azərbaycanın təşəbbüs və layihələrindən yararlanmağa dəvət etdi. Nazir bu layihələrin rifah gətirəcəyindən, ölkələr arasında dostluğu və əməkdaşlığı gücləndirəcəyindən əminliyini ifadə etdi.

No:050/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov attended the brain storming session on the OIC concept paper about “Role of OIC in promoting development among its Member States”
On the sidelines of the 46th session of the Council of Foreign Ministers of the OIC Foreign Minister Elmar Mammadyarov attended the brain storming session on the concept paper "Role of OIC in promoting development among its Member States".
Giving Azerbaijan's full support to the concept paper, Minister Elmar Mammadyarov underlined the necessity for a streamlined and comprehensive approach to the economic cooperation within the OIC. Minister E.Mammadyarov also emphasized that the OIC's activities should be based on specific priorities and should have clear targets; they should also be relevant to the organization’s capacities, as well as human and financial resources.
Furthermore, Minister Elmar Mammadyarov highlighted that Azerbaijan attaches great importance to cooperation within the OIC and is interested in strengthening the effectiveness of the organization.
Giving brief information about the large-scale transport, energy and ICT projects initiated and implemented by Azerbaijan, which are aimed to expand regional and even inter-regional trade, Minister Mammadyarov invited the OIC Member States to gain from efforts and projects of Azerbaijan. The Minister expressed his confidence that these projects will bring prosperity and strengthen cooperation and friendship among the countries.