Mətbuat şərhi 28 fevral 2018 04:06
No:050/18, Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Cenevrə Bölməsinin Baş direktoru Maykl Moller ilə görüşüb
28 fevral 2018 04:06
Görüşdə keçən il Azərbaycanın BMT-yə üzvlüyünün 25 illiyinin tamam olduğunu qeyd edən nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə sosial-iqtisadi inkişaf və Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin yerinə yetirilməsi sahəsində aparılan siyasət və əldə olunmuş tərəqqi barədə məlumat verdi.
Elmar Məmmədyarov ölkəmizin BMT-nin müxtəlif strukturlarında fəal iştirak etməklə 2012-2013-cü illərdə Təhlükəsizlik Şurasına və 2017-2019-cu illər üçün yenidən İqtisadi və Sosial Şuraya seçildiyini deyərək Azərbaycanın həmçinin BMT-nin qlobal inkişafla bağlı təşəbbüslərində yaxından iştirak etdiyini vurğuladı. Ölkəmizin BMT-nin 2030-cu ilə qədər olan dövrdə Davamlı İnkişaf üzrə Gündəliyə qoşulmasından məmnunluğunu ifadə edən nazir Azərbaycanın milli inkişaf strategiyasını Davamlı İnkişaf Məqsədləri ilə uyğunlaşdırmaq üçün bir sıra dövlət proqramlarını qəbul etdiyini bildirdi.
Nazir Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıq prosesi barədə məlumat verdi və münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həll edilməli olduğunu vurğuladı.
M.Muller Azərbaycanın BMT-nin ən fəal üzvlərindən biri olduğunu qeyd edərək, ölkəmizin sürətli inkişafının, sosial-iqtisadi məsələlərin həllindəki qərarlarının örnək olduğunu bildirdi. BMT tərəfindən qəbul edilmiş və 17 sahəni əhatə edən “2030: Davamlı inkişaf hədəfləri” strategiyası ilə bağlı Azərbaycanda ciddi işlər görüldüyünü bildirən M.Möller Azərbaycan təcrübəsinin BMT çərçivəsində təşviq edilməli olduğunu vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın BMT-yə üzv qəbul edilməsinin 25-ci ildönümü münasibətilə BMT-nin Cenevrə bölməsinə Azərbaycan dövlətinin hədiyyəsi olaraq təqdim edilən “Düşüncələr və arzular” adlı heykəltəraşlıq abidəsinin mövcud müsbət əməkdaşlığımızın rəmzi nümunəsi olduğunu dedi.

Press release 28 February 2018 04:06
No:050/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Michael Møller, Director-General of United Nations Office at Geneva
28 February 2018 04:06
At the meeting Minister Elmar Mammadyarov recalling that last year Azerbaijan marked the 25th anniversary of its membership to the United Nations. He briefed interlocutor about the archieved progress and national policy for the implementation of Sustainable Development Goals  as well as social-economic development in Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov mentioned that closely cooperating with different UN institutions Azerbaijan had been elected to the UN Security Council non-permanent seat in 2012-2013 and re-elected to the UN Economic and Social Council for the term of 2017-2019. By emphasizing Azerbaijan's active involvement into the UN global development initiatives he expressed satisfaction with the participation of Azerbaijan at the 2030 Sustainable Development Agenda. To this end Minister Mammadyarov underlined that numerous state programs were endorsed in order to adapt national development strategy with the Sustainable Development Goals.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the negotiation process on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and stressed that the conflict should be resettled within the framework of Azerbaijan's territorial integrity, sovereignty and its internationally-recognized borders based on the relevant UN Security Council's resolutions.
Michael Møller said that Azerbaijan is one of the active UN members and its rapid development and social-economic policy exampliary. Noting that serious work has been carried out in Azerbaijan in relation to the "2030: Sustainable Development Goals" M.Møller stressed that Azerbaijan's experience should be further promoted within the framework of the UN.
Elmar Mammadyarov said that "Thoughts and Desires" monument erected as a donation of Azerbaijanto the UN Office in Geneva on the occasion of the 25th anniversary of Azerbaijan's membership to the United Nations, symbolyzes existing fruitful cooperation.