Mətbuat şərhi 03 mart 2019
No:049/19, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 46-cı sessiyası çərçivəsində İraq xarici işlər nazirinin müavini ilə görüşdü
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 46-ci sessiyasında iştirakı çərçivəsində İraq  Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Hazim Al-Yusifi ilə görüşdü.
İraq Respublikasının xarici işlər naziri Mohamed Ali Alhakimin səmimi salamlarını çatdıran Hazim Al-Yusifi Azərbaycan ilə İraq arasında olan münasibətlərin yüksələn xətt üzrə inkişaf etməsindən məmnunluq hissi keçirtdiyini vurğuladı.  İraqlı nazir müavini Azərbaycanda mühüm inkişafın müşahidə olunduğunu, təhlükəsizliyin və sabitliyin yüksək səviyyədə təmin olunduğunu, eləcə də mühüm infrastruktur layihələrinin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Daha sonra Hazim Al-Yusifi tərəflər arasında səfərlər mübadiləsinin vacibliyini qeyd edərək, Nazir Elmar Məmmədyarovu İraq Respublikasına səfərə dəvət etdi.
İki ölkə xalqlar arasında tarixi dostluq əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirən Nazir Elmar Məmmədyarov bir sıra sahələrdə, xüsusilə turizm və təhsil sahələrində əməkdaşlığın inkişafında nailiyyətlərin əldə olunduğunu  xüsusilə qeyd etdi.
Görüşdə tərəflər arasında ikitərəfli əməkdaşlıq perspektivləri, habelə regional məsələlər müzakirə olundu.

Press release 03 March 2019 08:12
No:049/19, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan met with The Foreign Ministry Undersecretary of Iraq in the margins of the 46th session of the Foreign Ministers Council of the OIC
03 March 2019 08:12
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Hazim Al-Yousifi, The Foreign Ministry Undersecretary of the Republic of Iraq in the margins of the 46th session of the Foreign Ministers Council of the OIC.
The Foreign Ministry Undersecretary of the Republic of Iraq conveyed the sincere greetings of the Foreign Minister Mohamed Ali Alhakim and stressed his appreciation over development of the relations between Azerbaijan and Iraq. Iraqi undersecretary for foreign affairs said that they notice serious development in Azerbaijan, implementation of critical infrastructure projects, as well as ensuring security and stability in the country. Stressing the importance of exchange of visits between the states, Hazim Al-Yousifi invited Foreign Minister Elmar Mammadyarov to Iraq.
Minister Elmar Mammadyarov noted the existence of historical friendship relations between two nations. He emphasized the achievements in the development of bilateral cooperation, especially in the fields of tourism and education.
At the meeting there was an exchange between the sides on perspectives of bilateral cooperation, as well as regional issues.