Mətbuat şərhi 03 mart 2019 06:45
No:048/19, Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Surinam xarici işlər naziri ilə görüşdü
03 mart 2019 06:45
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Abu-Dabidə keçirilən 46-ci sessiyası çərçivəsində Surinam Respublikasının xarici işlər naziri Yldiz Pollak Beigle ilə görüşdü.
Nazir Elmar Məmmədyarov qarşı tərəflə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində Avropa  və digər ölkələr Qrupunun yaradılması, eləcə də Surinam Respublikasının bu qrupa daxil edilməsi məsələsi ətrafında fikir mübadiləsi apardı.
Daha sonra Azərbaycanla Surinam arasında diplomatik əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd edən Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası və Surinam Respublikası arasında diplomatik və xidməti pasportlara malik şəxslərin viza tələbindən azad edilməsi haqqında Saziş layihəsinin imzalanmağa hazır olduğunu qeyd etdi.  Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan ilə Surinam arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq üçün böyük potensialın mövcudluğunu bildirdi.
Surinam naziri ölkəsinin Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğuladı və  bu xüsusda  tərəflər arasında səfərlər mübadiləsinin həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd etdi. Xanım Nazir Azərbaycanlı həmkarını Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində Surinama dəvət etdi.
Görüş zamanı, həmçinin Azərbaycan Surinam arasında iqtisadi əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olundu.

No:048/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a meeting with the Foreign Minister of the Suriname
03 March 2019 06:45
On the sidelines of the 46th session of the Council of Ministers of the OIC in Abu-Dhabi, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister for Foreign Affairs of the Republic of Suriname Yldiz PollacK-Beighle.
Minister Elmar Mammadyarov touching upon the issue of establishing the European and other states Group within the OIC, had an exchange with his counterpart on inclusion of the Republic of Suriname to this Group.
Underlining the importance of strengthening the diplomatic relations between Azerbaijan and Suriname Minister Mammadyarov noted that the draft of the Agreement on abolishing visa requirements for diplomatic and service passport holders between the Republic of Azerbaijan and Republic of Suriname is ready for signature. Minister also spoke on the existing potential for cooperation in the field of education between the two states.
Suriname Minister for Foreign Affairs expressed that her country is interested in developing cooperation with Azerbaijan and in that regard she emphasized the importance of exchanges of visits between the sides. Madame Minister invited her counterpart from Azerbaijan to visit Suriname in the capacity of chair of the Non-Aligned Movement.