No:047/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlərin Təşkili üzrə Yaxın Şərq Agentliyinin rəhbəri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 46-ci sessiyasında iştirakı çərçivəsində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlərin Təşkili üzrə Yaxın Şərq Agentliyinin (UNRWA) rəhbəri Pyer Krahenbul ilə görüşdü.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Pyer Krahenbulu yenidən BMT-nin Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlərin Təşkili üzrə Yaxın Şərq Agentliyinin rəhbəri seçilməsi münasibətilə təbrik edərək, ona yeni dövr fəaliyyətində uğurlar arzuladı. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın qardaş Fələstin xalqının sülh, sabitlik və dayanıqlı inkişafa nail olmaq yolunda mübarizəsində dəstəklədiyini vurğulayaraq, ölkəmizin Fələstin məsələsinin, Şərqi Qüdsün Fələstin Dövlətinin paytaxtı olmaqla, iki dövlət həllini davamlı olaraq dəstəklədiyni ifadə etdi. Həmçinin Nazir Elmar Məmmədyarov Qüds ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin mövcudluğunu xatırlatdı.
BMT Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlərin Təşkili üzrə Yaxın Şərq Agentliyinin rəhbəri Pyer Krahenbul, öz növbəsində səmimi təbrikə görə öz təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi münasibətilə Nazir Elmar Məmmədyarovu təbrik etdi.
Daha sonra P.Krahenbul Amerika Birləşmiş Ştatları tərəfindən UNRWA-ya edilən yardımların dayandırılmasından sonra İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələr tərəfindən göstərilən yardımları yüksək qiymətləndirdi və bu xüsusda, Azərbaycan tərəfinə Agentliyin fəaliyyətinə verdiyi dəstək və maliyyə yardımı üçün təşəkkürünü bildirdi. Fələstin münaqişəsinin həlli ilə bağlı fikirlərini bölüşən P.Krahenbul münaqişənin həllinin 5 milyon fələstinli qaçqının probleminin həllinə zəmin yaradacağını vurğuladı.
Tərflər arasında, həmçinin qarşılıqlı maraq və narahatılq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

No:047/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Commissioner-General of the Relief and Works Agency for Palestine Refugees (UNRWA)
On the sidelines of the 46th session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Pierre Krähenbühl, the Commissioner-General of the Relief and Works Agency for Palestine Refugees (UNRWA).
Foreign Minister Elmar Mammadyarov expressed his congratulations to Pierre Krähenbühl for being confirmed for the second term as the head of the Agency and wished him all success during his new term. Foreign Minster expressing support of Azerbaijan to brotherly Palestinian people in their struggle for peace, stability and sustainable development, reaffirmed the position of our country, which stands for the two-state solution of the Palestinian conflict with East Jerusalem as the capital of the State of Palestine. Also the Minister referred to the resolutions of the UN Security Council on Jerusalem.
From his side, Pierre Krähenbühl thanked for sincere congratulations and extended his felicitations to Minister Elmar Mammadyarov for Azerbaijan to take over the presidency of the Non-Aligned Movement.
Pierre Krähenbühl highly appreciated the financial support by the Islamic states to the UNRWA, especially after the USA stopped rendering financial support to the Agency and in this regard expressed his gratitude to Azerbaijan for its support and financial contribution to the activities of the Agency. Speaking on the settlement of the Palestinian conflict the Commissioner-General emphasized that the resolution of this conflict would create solid basis for the solution of the problems of the 5 million Palestinian refugees.