No:046/25, Bern Konvensiyası çərçivəsində Ermənistana qarşı arbitraj prosesi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının iddia sənədinə dair mətbuat məlumatı
12 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan tərəfi Haaqa şəhərində yerləşən Daimi Arbitraj Məhkəməsinin mənzil-qərargahında 1979-cu il tarixli “Avropanın canlı təbiətinin və təbii mühitinin qorunması haqqında” Konvensiya ("Bern Konvensiyası”) əsasında Ermənistana qarşı arbitraj işi üzrə iddia sənədini təqdim edib.
İddia sənədində Ermənistanın “Bern Konvensiyası”na dair hüquqi öhdəliklərinin çoxsaylı pozuntuları ətraflı şəkildə öz əksini tapıb.
Azərbaycan öz ərazilərini azad etməklə Ermənistanın ətraf mühiti məhv etməsinə və dünyanın ən zəngin biomüxtəliflik ocaqlarından birində yaşayış mühiti və növlərini qoruya bilmədiyinə dair dəhşətli sübutlar aşkar edib. Ermənistanın hərəkətlərinin bölgədəki canlı təbiətə və növlərinə dönməz şəkildə ciddi ziyan vurduğu müəyyənləşdirilib.
Qeyd edək ki, 18 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan sözügedən dəlillərə əsaslanaraq arbitraj prosesinin başlanması üçün Ermənistana arbitraj bildirişi göndərib. 15 sentyabr 2023-cü il tarixində arbitraj məhkəməsinin tərkibi təsdiqlənərək, 12 aprel 2024-cü ildə Haaqadakı Sülh Sarayında Azərbaycan ilə Ermənistan arasında ilk prosedur iclası keçirilib.
Azərbaycanın Ermənistana qarşı məhkəmə iddiası Bern Konvensiyası əsasında indiyədək məlum olan ilk dövlətlərarası arbitraj prosesidir.
Azərbaycan Ermənistan tərəfindən yaşayış yerlərinin və canlı təbiətin kütləvi şəkildə məhv edilməsinə görə bu ölkədən tam təzminat tələb edir. Buraya Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsinin Ermənistan tərəfindən işğalı zamanı əraziyə aid olan yüzlərlə vəhşi təbiət növünə və yaşayış yerlərinə mənfi təsir göstərən addımlar, o cümlədən meşələrin genişmiqyaslı qırılması, ekoloji cəhətdən səmərəsiz şəkildə ağacların kəsilməsi, mədənçilik və su elektrik stansiyalarının tikintisi daxildir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ətraf Mühit Proqramı (UNEP) yaşı 2000-dən çox olan qədim ağacların olduğu Azərbaycanda minlərlə hektar xüsusi mühafizə olunan və qiymətli meşənin zərər gördüyünü bildirib. Bu qoruqlardan bəziləri Bəsitçay vadisindəki şərq çinarı meşəsi kimi nadir və kövrək ekosistemləri qorumaq üçün yaradılmışdı. UNEP hesabatında Oxçuçay çayında yüzlərlə balığın ölü tapıldığını əlavə edərək, əvvəllər işğal olunmuş ərazilərdə mədənçiliyin "suyun, torpağın və biomüxtəlifliyin kimyəvi çirklənməsinə" səbəb olduğunu sənədləşdirib. İşğal zamanı Ermənistan tərəfindən törədilən hərəkətlər hələ də bir neçə qorunan balıq və amfibiya növünü təhdid edir.
Azərbaycan ədalətin təmini istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcək və Ermənistanın qanunsuz işğalı zamanı ətraf mühitin, heyvan növlərinin və yaşayış yerlərinin məhv edilməsi və qorunmaması ilə bağlı bu ölkəni beynəlxalq məsuliyyətə cəlb edəcək.

No:046/25, Press release on the Statement of Claim filed by the Republic of Azerbaijan against Armenia under the arbitration within the Bern Convention
13 February 2025 10:57
On 12 February 2025, the Azerbaijani side has filed the Statement of Claim with the Permanent Court of Arbitration (in The Hague) in its arbitration case against Armenia under the Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats of 1979 (‘the Bern Convention’).
The Statement of Claim details Armenia’s multiple violations of its legal obligations under the Bern Convention.
Upon liberating its territories, Azerbaijan uncovered shocking evidence of Armenia’s environmental destruction, and its blatant failure to protect habitats and species in what is one of the world’s richest biodiversity hotspots. Armenia’s actions and omissions have caused severe harm to the area’s habitats and species—harm which is, by its very nature, irreversible.
It should be noted that based on the above mentioned evidence, on 18 January 2023, Azerbaijan served a Notice of Arbitration on Armenia to begin arbitration proceedings. The arbitral tribunal was confirmed on 15 September 2023, and the first procedural conference between Azerbaijan and Armenia took place on 12 April 2024 at the Peace Palace in The Hague.
Azerbaijan’s legal action against Armenia is the first known inter-state arbitration case under the Bern Convention.
Azerbaijan is seeking full reparations from Armenia for the extensive destruction of the habitats and species caused by Armenia. This includes widespread deforestation, environmentally unsustainable logging, mining, and construction of hydropower plants during Armenia’s occupation of part of Azerbaijan’s territory, which negatively affected the hundreds of wildlife species and their habitats native to that territory.
The United Nations Environment Programme (UNEP) has previously noted that thousands hectares of specially protected and valuable forests in Azerbaijan – home to ancient trees over 2,000 years old – were damaged. Some of these reserves were established to protect rare and fragile ecosystems, such as an oriental plane forest in the Basitchay River valley. The UNEP report also documented that mining activities in the formerly occupied territories caused ‘chemical pollution of water, soil and biota’, adding that hundreds of fish had been found dead in the Okhchuchay River. Several protected fish and amphibian species remain threatened by Armenia’s actions during occupation.
Azerbaijan will continue to seek justice and to hold Armenia internationally accountable for its destruction of, and failure to protect, the environment, species, and habitats during its illegal occupation.