No:046/19, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 46-cı sessiyasında çıxışı
02 mart 2019 11:07
(1 Mart 2019-cu il, Abu Dabi, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri)
Zati-aliləri, Sessiyanın hörmətli Nümayəndələri,
Mən bu sessiyanın yüksək səviyyədə təşkilinə görə cənab Sədr və İƏT Baş katibinə ürəkdən minnətdarlığımı ifadə etməklə və hamıya İƏT-in 50-ci illik Qızıl yubileyi münasibətilə səmimi təbriklərimi çatdırmaqla başlamaq istərdim. Həmçinin, BƏƏ hökumətinə nümayəndə heyətimizə göstərilən səmimi qonaqpərvərliyə və Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 45-ci sessiyasına mükəmməl rəhbərlik etdiyi üçün Banqladeş Xalq Respublikasına minnətdarlığımızı ifadə edirəm.
Yarandığı son beş onillik ərzində İƏT İslam dünyasının tək çoxtərəfli qurumu kimi, dünyada sülh və təhlükəsizliyin qorunması üzrə beynəlxalq ictimaiyyətin strateji tərəfdaşına çevrilib. Bu gün təşkilatımız hələ də üzv ölkələrin birliyi, bütövlüyü və suverenliyini təhdid edən görünməmiş daxili və xarici təhdidlər ilə üzləşir.
Coğrafiyamızın bir çox yerində, xüsusən də İraq, Suriya, Yəmən, Liviya, Əfqanıstanda davam edən silahlı münaqişələr və terror hücumları, eləcə də dünyanın müxtəlif yerlərində dözümsüzlük, irqçilik və ksenofobiya kimi yüksələn trendlər beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasına yönəlmiş hazırkı beynəlxalq mexanizmlərin yetərsizliyini nümayiş etdirir. Buna görə də, coğrafiyamızdakı münaqişələrin sülh və qardaşlıq yolu ilə həllinə, terrorizmə qarşı mübarizədə qəti mövqeyə, bütün üzv dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyinin qorunmasına, islamofobiyaya qarşı mübarizəyə yönələn birgə səylərimiz çox vacibdir. Bu baxımdan Azərbaycan İƏT-də təşkilatın ümumi səmərəliliyinin artırılması məqsədini güdən, xüsusilə münaqişələrin həllində vasitəçilik imkanlarının gücləndirilməsi məqsədini güdən islahatlar prosesinə böyük əhəmiyyət verir.
Azərbaycan Respublikası Təşkilatın kollektiv yanaşması və birgə strategiyasına sadiq qalaraq, üzvü olduğu müxtəlif İƏT Təmas Qrupları, o cümlədən Fələstin, Cammu və Kəşmir, Somali və Avropada müsəlman azlıqları, vasitəsilə münaqişələrin sülh yolu ilə həlli istiqamətində üzv dövlətlərlə işləməyə davam edəcəkdir. Bu baxımdan biz bütün üzv dövlətləri kollektiv yanaşma və İslam həmrəyliyi prinsiplərinin həyata keçirilməsində səylərini əsirgəməməyə çağırırıq.
İƏT-in mövcudluğunun ana xəttini təşkil edən Fələstin məsələsi belə bir kollektiv yanaşma tələb edən məsələdir. Azərbaycan bu məsələnin ədalətli və dayanıqlı həlli üçün tam həmrəyliyini və davamlı dəstəyini bir daha təsdiq edir və Fələstin münaqişəsinin Fələstin Dövlətinin paytaxtı Şərqi Qüds olmaqla “iki dövlət” prinsipinə əsasən həllini dəstəkləyir. Bu məqsədə sadiq qalan Azərbaycan Fələstin hökumətini onun beynəlxalq aləmdə siyasi və hüquqi statusunu, eləcə də BMT-nin tamhüquqlu üzvlüyünü əldə etmək hüququnu möhkəmləndirəcək "G77 və Çin qrupu"nda rəsmi sədrliyə başlaması münasibətiləı təbrik edir. Ötən il Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının (NAM) 18-ci Aralıq Nazirlər Toplantısı çərçivəsində Fələstinə dair Qoşulmama Hərəkatının Nazirlər Komitəsinə ev sahibliyi etmişdir. Bakı Yekun Bəyannaməsi Fələstində zorakılığın tamamilə dayandırılması üçün ciddi kollektiv səylərə çağırışı bir daha bəyan etdi. 2018-ci ilin noyabrında Azərbaycan Fələstin Dövlətinin Asiyada akkreditə olunmuş Səfirlərinin illik toplantısına ev sahibliyi etdi və bununla Fələstin hökumətinin imkanlarının qurulmasına töhfə verdi. Humanitar istiqamətdə Fələstin xalqına yardıma gəldikdə isə Azərbaycan ötən ilin oktyabr ayında BMT-nın Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlərin Təşkili üzrə Yaxın Şərq Agentliyinə 200 min ABŞ dolları ayırmışdır.
Bu Təşkilatı əmin etmək istərdim ki, 2019-2022-ci illərdə Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə Azərbaycan Fələstində sülhə, eləcə də bütövlükdə İslam ölkələrində sülh, təhlükəsizlik və inkişafa daha da töhfə verilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəkdir.
Cənad Sədr,
Beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyi təmin etmək üçün mümkün olan hər şeyi edərkən, Azərbaycan hələ də Ermənistanın davam edən hərbi təcavüzü ilə üzləşir. Bu təcavüz nəticəsində ölkəmin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin 20 faizi, o cümlədən Dağlıq Qarabağ və ətrafındakı yeddi rayonu işğal olunub; təxminən 1 milyon azərbaycanlı etnik təmizləməyə məruz qalaraq qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib; Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərimizdə çoxsaylı tarixi, mədəni və dini abidələr məhv edilib.
Təəssüf ki, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının vasitəçilik səyləri işğal olunmuş torpaqların azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası nəticələrinə gətirib çıxarmayıb. Danışıqların bu qəti nəticəsi BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrində, habelə İƏT-in qətnamələrində, ATƏT-in, Avropa İttifaqının və münaqişə mövzusu ilə məşğul olan demək olar ki, hər bir beynəlxalq təşkilatın müvafiq sənədlərində təsbit olunmuşdur.
Bütün bu çağırışlara və münaqişənin sülh yolu ilə həlli üzrə bütün səylərimizə baxmayaraq, Ermənistan işğalın nəticələrini möhkəmləndirmək məqsədilə işğal olunmuş ərazilərdə təbii sərvətlərin talan edilməsi, tarixi və İslam irsinin məhv edilməsi siyasətini davam etdirir; demək olar ki, hər gün atəşkəsi pozur, azərbaycanlı hərbiçiləri və mülki şəxsləri öldürür və yaralayır. İKT-yə üzv ölkələrin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı İKT Xarici İşlər Nazirlərinin qətnamələrində əks olunmuş ədalətli mövqeyini yüksək qiymətləndirirəm. Eyni zamanda, bu ədalətli mövqeyin və bu çox hörmətli qurum çərçivəsində nümayiş etdirilmiş həmrəyliyin təcavüzkar dövlətə münasibətdə ikitərəfli əsasda, eləcə də beynəlxalq forumlarda ifadə olmasına çağırıram. İşğal siyasətini təşviq etmək və bu təşkilatın həmrəyliyini pozmaq üçün Ermənistanın beynəlxalq mədəni, dil birliyinə əsaslanan və ya humanitar forumlardan sui-istifadə etmək cəhdləri bizim birgə mövqeyimizlə cavablandırılmalıdır. Ermənistanın bəzi üzv ölkələri iqtisadi və mədəni əməkdaşlığa cəlb etmək cəhdləri, Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsinin turistik bölgə kimi və ya işğal olunmuş ərazilərdəki mirası məhv etdiyi bir halda öz ərazisində güya ki, qorunan “İslam Mirası”nın təşviqi, işğalın legitimləşdirilməsi və işğalçının gücləndirilməsi siyasətindən başqa bir şey deyildir. Üzv ölkələri bundan çəkinməyə çağırırıq.
Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü ilə bağlı İƏT “Təmas Qrupu”nun 2016-cı ildə Nyu-Yorkda keçirilmiş illik görüşlərini yüksək qiymətləndirərək, bu xüsusda İKT-nin Baş katibinə və üzvlərinə minnətdarlığımızı ifadə edərək, bütün qrup üzvlərini İKT-nin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair qərar və qətnamələrinin yerinə yetirilməsini praktiki fəaliyyətləri ilə dəstəkləməyə və Ermənistanı İKT-nin müvafiq sənədlərinə riayət etməsinə məcbur etmək üçün müvafiq tədbirlərin görülməsini təmin etməyə çağırırıq.
Azərbaycan beynəlxalq aləmdə həmrəyliyimizi möhkəmləndirmək və kollektiv səsimizi ucaltmaq məqsədi ilə İƏT institutlarının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirir. Bu xüsusda, mən beynəlxalq hüququn ciddi pozulması halı olan və Azərbaycan Respublikasının ətraf əraziləri üçün ekoloji fəlakət yaratmağı nəzərdə tutan Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki Sarsang su anbarından yeni bir kanalın tikintisinin pislənməsi barədə İSESCO tərəfindən qəbul edilmiş qətnaməni xüsusi vurğulamaq istərdim.
Biz 1992-ci ilin fevralında Azərbaycanın Xocalı şəhərində erməni silahlı qüvvələri tərəfindən mülki azərbaycanlılara qarşı soyqırımı haqqında dünyada məlumatlılığın artırılmasına hədəflənmiş "Xocalıya ədalət" beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində həyata keçiriliən İslam Konfransı Gənclər Forumu tərəfindən "Xocalı qırğını qurbanları ilə həmrəylik" qətnaməsinin icrasına Üzvlər tərəfindən nümayiş etdirilən həmrəyliyi yüksək qiymətləndiririk.
Mən, həmçinin çətinliklər və təbii fəlakətlər zamanı, məsələn Azərbaycanın da töhfə verdiyi 2018-ci ildə İndoneziya zəlzələsindən sonra İƏT-ın humanitar yardımı kimi, həmrəyliyimizin əhəmiyyətini vurğulamaq istəyirəm.
Bizim həmrəyliyimiz, həmçinin çox vacib olan qlobal mədəniyyətlərarası dialoqun gücləndirilməsində və xarici düşmənçilik, irqçilik, nifrət çıxışları və İslamofobiya təhlükələrinə qarşı mübarizədə də nümayiş etdirilməlidir. Bu xüsusda, mən 2008-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə əsası qoyulmuş "Bakı prosesi"nin əsas hissəsi olan, 2019-cu ilin may ayında Bakıda keçiriləcək V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda üzv dövlətləri fəal şəkildə iştirak etməyə çağırıram. İƏT, YUNESKO, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, Dünya Turizm Təşkilatı, Avropa Şurası və İSESCO kimi nüfuzlu beynəlxalq tərəfdaşlar tərəfindən dəstəklənən proses dayanıqlı sülhün və inklüziv inkişafın təmin edilməsi üçün mədəniyyətlərarası dialoqun və qarşılıqlı anlaşmanın gücləndirilməsi məqsədini güdür.
Qədim Azərbaycan şəhəri olan və İslam mədəniyyətinin paytaxtı adlanan Naxçıvan 2018-ci ildə mədəniyyət əlaqələrimizin daha da zənginləşdirilməsinə töhfə verən müxtəlif mədəniyyət proqramlarına ev sahibliyi etmişdir. Bu il Azərbaycanda ilk İƏT Mədəniyyət Həftəsi və ölkələrimizin gənc istedadlarını və yaradıcılığını dəstəkləyən klassik musiqi ifaçılarının Səkkizinci Beynəlxalq Müsabiqəsinə ev sahibliyi etməsini səbirsizliklə gözləyirik.
Azərbaycan İslam Konfransı Gənclər Forumunun və Azərbaycan hökuməti tərəfindən Bakıda ev sahibliyi edilən Avrasiya Regional Mərkəzinin fəaliyyətini dəstəkləyir və Gənclər və İdman Nazirlər Şurasında sədrliyimiz dövründə biz gənclərə və idmanın inkişafına praktiki səviyyədə töhfəmizi davam etdirəcəyik. Bu sədrlik dövründə Azərbaycan tərəfindən İslam ölkələri arasında gənclər və idman fəaliyyəti vasitəsi ilə dostluq əlaqələrinin gücləndirilməsi məqsədilə Gənclər üçün nəzərdə tutulan 2-ci İcraçı Model İƏT oyunları, İslam ölkələrinin gənc sahibkarlar şəbəkəsinə ev sahibliyi ediləcəkdir.
Biz həmçinin iştirakçıları İƏT-in xüsusiləşdirilmiş orqanı olan və Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə, “IƏT 2025 Fəliyyət proqramı”nın mühüm məqsədi olan ölkələrimizin istehsal qüvvələri və iqtisadi artımını dəstəkləmək məqsədilə yaradılmış və İƏT Əmək Mərkəzinin təsis olunmasının ratifikasiya prosesini yekunlaşdırmağa dəvət edirik
Sonda 50 illik yubiley münasibətilə İƏT üzvlərinə bir daha səmimi təbriklərimi çatdırıram və gələcək 50 ilin Ümmətimiz üçün dayanıqlı sülh, sabitlik və inkişaf ilə yanaşı daha çox gücümüz və həmrəyliyimiz ilə əlamətdar olmasını arzulayıram.

No:046/19, Statement by H.E. Elmar Mammadyarov, The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 46th session of the Council of Foreign Ministers of the OIC
02 March 2019 11:07
1 March 2019, Abu-Dhabi, United Arab Emirates
Excellency Chairman,
Excellences, Distinguished Delegates of the Session
I would like to start by expressing my heartfelt gratitude to Mr. Chairman, and the OIC Secretary General for the excellent organization of our session and my sincere congratulations to all on the occasion of 50th Gold Jubilee of the OİC. I’m pleased to also thank the Government of UAE for the warm hospitality extended to our delegation and thank the Government of Bangladesh for the skillful stewardship of the Council as the chair of the 45th CFM.
Over five decades since its establishment, the OIC as the unique multilateral body of the Muslim world, has become a strategic dialogue partner to the international community in the maintenance of global peace and security. Yet today our organization is facing the unprecedented challenges both internal and external - which constitute existential threats to the Members’ unity, integrity and sovereignty.
The continuous armed conflicts and terrorist attacks in our geography notably in Iraq, Syria, Yemen, Libya, Afghanistan, as well as rising trend of intolerance, racism and xenophobia in various parts of the world demonstrate the deficiency of current international mechanisms aimed to guaranty international peace and security. Therefore our joint actions aimed at peaceful and brotherly resolutions of conflicts within our geography and firm stand in fighting terrorism, preserving the territorial integrity and sovereignty of all Members, countering Islamophobia are of utmost priority. In this regard Azerbaijan attaches great importance to the reform process in the OIC aimed at increasing the overall efficiency of the Organization, in particular strengthening its mediation capacity to address the conflicts.
The Republic of Azerbaijan being adherent to the collective approach and joint strategy of the Organization will continue to work with the Member States towards peaceful resolution of the conflicts, including through various OIC Contact Groups to which Azerbaijan is a member, notably on Palestine, Jammu and Kashmir, Somali and Muslim minorities in Europe. In this regard we call upon all Member States to spare no efforts in implementing the principles of collective approach and Islamic solidarity.
The Palestinian issue being at the heart of the OIC raison d’etre is the one which requires such collective approach. Azerbaijan reaffirms full solidarity and persistent support for the just and lasting solution to the issue and stands for the two-state solution of the Palestinian conflict with East Jerusalem as the capital of the State of Palestine.
Being committed to this objective Azerbaijan congratulate Palestinian government for official assumption of the “Group of G77 and China” presidency, which would consolidate the political and legal status of Palestine in the international arena, and its well-deserved right to acquire full UN membership. Last year Azerbaijan hosted NAM Ministerial Committee on Palestine within 18th Mid-term Ministerial Meeting of the Non Alignment Movement (NAM). The Final Baku Declaration reiterated urgent call for serious, collective efforts to bring a complete end to the violence in Palestine. In November of 2018, Azerbaijan hosted the Annual Meeting of Ambassadors of the State of Palestine accredited in Asia thus contributing to capacity building of Palestinian government. On humanitarian part of support for Palestinian people Azerbaijan allocated last October 200 000 dollars to UNRWA .
Let me assure this Organization that during our chairmanship in the NAM in the period of 2019-2022 Azerbaijan will spare no efforts to further contribute to the peace in Palestine as well as towards peace, security and development of the Islamic countries at large.
While doing its utmost to contribute to international peace and security Azerbaijan is still facing continuous military aggression by Armenia, which resulted in occupation of 20 percent of internationally recognized territory of my country, including Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions; in ethnic cleansing of almost 1 million Azerbaijani refugees and IDPs; in destruction and desecration of numerous historical, cultural and religious monuments in the territories of Azerbaijan still occupied by Armenia.
The mediation efforts by the Organization for Security and Cooperation in Europe unfortunately have still not yielded results which should be liberation of the occupied lands and restoration of the territorial integrity of Azerbaijan. This definitive result for negotiations is vested in the UN SC relevant resolutions as well as resolutions of the OIC, relevant documents of OSCE, European Union and almost any international organization ever dealt with the conflict.
Despite all of these calls, despite all our efforts to resolve the conflict by peaceful means Armenia continues its policy of predatory looting of the natural resources and destroying historic and Islamic legacy of the occupied territories aimed at solidifying the results of its aggression; violating the ceasefire, killing and wounding Azerbaijani servicemen and civilians almost on a daily basis. I appreciate just position of the OIC member-states with regard to the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, reflected in the OIC Ministerial resolutions. I also call for reflection of the position of justice and solidarity expressed within this august body while dealing with the aggressor state on bilateral basis as well as at international fora. The attempts by Armenia to abuse international cultural, language-based or humanitarian fora with a view of promoting its policy of occupation and of breaching solidarity of this very organization should be met with our unified stance. Armenian attempts to engage some of the Member States into economic and cultural cooperation, organize touristic promotion of occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan or of so called preserved Islamic heritage in its own territory while destroying this very heritage is nothing else but cynical policy of legalizing the occupation and strengthening the occupier from which we strongly call upon the Member States to refrain from.
While commending the annual meetings of the OIC Contact Group on the Aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan held since 2016 in New-York and expressing in this regard our appreciation to its members and the OIC Secretary General we call upon all Members to practically support the activities of the group to operationalize the OIC decisions and resolutions on Armenia-Azerbaijan conflict and facilitate appropriate actions to compel Armenia to comply with the relevant OIC documents.
Mr.Chairman
Azerbaijan commends the work of the OIC institutions aimed at strengthening our solidarity and raising our collective voice in international arena. In this regard I would like to highlight ISESCO statement condemning construction by Armenia of a new canal from the Sarsang Reservoir in Azerbaijan’s occupied territories being in flagrant violation of the international law and aimed at creating environmental disaster for the adjacent regions of the Republic of Azerbaijan.
We appreciate the members solidarity demonstrated within the “Justice for Khojaly” international campaign carried out by the Islamic Conference Youth Forum and within implementation of the resolution on “The solidarity with the victims of the Khojaly massacre” aimed at raising global awareness on genocide of civilian Azerbaijanis by the Armenian forces in the Azerbaijani town of Khojaly in February 1992.
I would like also to underline importance of our solidarity in times of hardships and natural disasters such as OIC humanitarian support in the aftermath of Indonesian 2018 earthquake to which Azerbaijan was privileged to contribute.
Our solidarity need to be demonstrated also in strengthening the much needed global inter-cultural dialogue and countering dangers of xenophobia, racism, hate speech and Islamophobia. In this regard I call upon Member states to actively participate in the 5th edition of the World Forum on Intercultural Dialogue to be held in May 2019 in Baku, which constitutes a central part of the “Baku Process” initiated by the President of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev in 2008. The process supported by influential international partners such as OIC, UNESCO, UN Alliance of Civilizations, World Tourism Organization, Council of Europe and ISESCO is aimed at strengthening inter-cultural dialogue and mutual understanding as foundation for sustainable peace and inclusive development.
In 2018, Nakhchivan, an ancient Azerbaijan city, named capital of Islamic culture hosted various cultural programs further contributing to enriching our cultural ties. We are looking forward to host the first ever OIC Cultural Week this year in Azerbaijan and the Eighth International Contest of young performers of classical music from our countries which will support the young talents and creativity.
Azerbaijan supports the activities of the ICYF and its Eurasian Regional Centre hosted by the Government of Azerbaijan in Baku and during our tenure of chairmanship in the Ministerial Council on Youth and Sports we will continue practical contribution to youth and sports development. The 2nd Executive Model OIC games, Islamic countries young entrepreneurs’ network to be hosted within this tenure by Azerbaijan among various youth oriented programs are aimed at strengthening friendship between Islamic countries through youth and sports activities.
We also invite members to finalize the ratification process of the OIC specialized organ namely, The OIC Labour Center, initiated by the President of the Republic of Azerbaijan H.E Mr. Ilham Aliyev with the aim to support the productive force and economic growth of our countries, an important goal of the “OIC-2025 Programme of Action”.
Mr.Chairman,
I would like to conclude by reiterating my sincere congratulations to the OIC Members on the occasion of the 50th Jubilee once again and wish the next 50 years to be marked with our greater strength and solidarity to fruit with sustainable peace, stability and development for our Ummah.