No:045/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Can Min ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
06 fevral 2024 19:20
6 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin müşahidəsi ilə bağlı ölkəmizdə səfərdə olan Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) baş katibi Can Min ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə ŞƏT arasında əməkdaşlıq perspektivləri, habelə növbədənkənar Prezident seçkiləri ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın ŞƏT üzvləri ilə mövcud əməkdaşlığının Təşkilat çərçivəsində ölkəmizin aktivliyini şərtləndirdiyini, habelə qarşılıqlı dialoqa töhfə verdiyini bildirib. Ölkəmizin ŞƏT-in dialoq üzrə tərəfdaşı kimi regional təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri kimi kommunikasiya layihələrinin irəlilədilməsi üzrə Təşkilatla faydalı əməkdaşlıq etdiyi bildirilib.
Azərbaycanın Avrasiya məkanında xüsusi mövqe və çəkisi olan ŞƏT ilə əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyi, bu istiqamətdə iqtisadiyyat, ticarət, energetika, investisiyalar, humanitar, turizm və s. sahələr üzrə mövcud əməkdaşlıq perspektivlərinin dəyərləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Bununla yanaşı, ölkəmizdə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsini, eləcə də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçiriləcəyini nəzərə alaraq ekologiya sahəsində geniş əməkdaşlıq imkanlarının olduğu vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov 7 fevral tarixində keçiriləcək növbədənkənar Prezident seçkilərinin 30 ilə yaxın işğaldan sonra ilk dəfə bütün ərazilərimizdə keçirilməsinin, habelə işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda aparılan yenidənqurma və bərpa işləri nəticəsində öz evlərinə qayıdan vətəndaşlarımızın ilk dəfə öz doğma torpaqlarında seçki hüquqlarını həyata keçirməsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.
Qarşı tərəf o cümlədən, hazırda xarici ölkələrdə yaşayan və fəaliyyət göstərən vətəndaşlarımız üçün seçki prosesinin təşkili ilə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən görülmüş işlər barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
Baş katib Can Min növbədənkənar Prezident seçkilərinin müşahidəsi ilə əlaqədar dəvətə görə təşəkkür edərək seçkilərin təşkilində ölkəmizə uğurlar arzulayıb. Baş katib seçkilərə hazırlıq prosesinin yüksək səviyyədə təşkilinin böyük məmnunluq doğurduğunu vurğulayıb.

No:045/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Shanghai Cooperation Organization, Zhang Ming
06 February 2024 19:20
On 6 February 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Secretary General of the Shanghai Cooperation Organization (SCO), Zhang Ming, who is on a visit to Azerbaijan in connection with the observation of the extraordinary Presidential elections of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, prospects for cooperation between Azerbaijan and the SCO, as well as issues related to the extraordinary Presidential elections, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan’s existing cooperation with SCO members determines Azerbaijan’s activity within the framework of the Organization and contributes to mutual dialogue. It was stated that Azerbaijan, as a dialogue partner of the SCO, conducts beneficial cooperation with the Organization on regional security issues, including the advancement of communication projects such as the East-West and North-South transport corridors.
It was noted that Azerbaijan attaches importance to cooperation with the SCO, which has a special position and weight in the Eurasian space, and that it is important to assess the existing prospects for cooperation in the fields of economy, trade, energy, investments, humanitarian affairs, tourism and other areas in this direction. At the same time, taking into account that 2024 has been declared the “Year of Solidarity for a Green World” in Azerbaijan, as well as the holding in Azerbaijan of such a prestigious event as the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), it was emphasized that there are broad opportunities for cooperation in the field of ecology.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the extraordinary Presidential elections to be held on 7 February are significant in that, for the first time after nearly 30 years of occupation, they will be held in all our territories, as well as in that citizens returning to their homes as a result of the reconstruction and restoration works carried out in our territories liberated from occupation will exercise their electoral rights in their native lands for the first time.
The other side was also provided with detailed information on the work carried out by the Ministry of Foreign Affairs regarding the organization of the electoral process for our citizens currently residing and operating in foreign countries.
Secretary General Zhang Ming expressed gratitude for the invitation to observe the extraordinary Presidential elections and wished success to Azerbaijan in the organization of the elections. The Secretary General emphasized that the high-level organization of the preparatory process for the elections is a source of great satisfaction.