No:045/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və İspaniya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə mətbuat relizi
11 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası ilə İspaniya Krallığı arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi qeyd edilir.
Ötən 30 il ərzində Azərbaycan və İspaniya arasında qurulmuş dialoq və qarşılıqlı anlaşmaya əsaslanan möhkəm dostluq münasibətləri yüksələn xətt üzrə inkişaf etməkdədir. İki ölkə arasında əməkdaşlıq siyasi, iqtisadi, enerji, mədəniyyət, turizm, humanitar, idman və digər sahələri əhatə edir.
Azərbaycan və İspaniya beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini əsas tutaraq, bir-birilərinin suverenliyi ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını dəstəkləyir və hörmət edirlər.
Yüksək səviyyədə həyata keçirilən siyasi dialoq, iki ölkə arasında beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişafına təkan verir.
İqtisadi, turizm, mədəniyyət və digər sahələrdə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi, müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni əlverişli perspektivlər açır. Hər iki ölkənin parlamentləri arasında yüksək səviyyədə olan əlaqələr ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində əhəmiyyətli töhfə verməkdədir.
Azərbaycan və İspaniya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə İspaniya hökumətinə və xalqına səmimi təbriklərimizi ifadə edir və ölkələrimiz arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyimizi ifadə edirik.

No:045/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Spain
11 February 2022 15:08
11 February 2022 marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Spain.
During the past 30 years, strong friendly relations based on dialogue and mutual understanding, that forged between Azerbaijan and Spain, are strengthening. Cooperation between the two countries encompasses the political, economic, cultural, tourism, humanitarian, sports and others fields.
Azerbaijan and Spain guided by the norms and principles of international law support and respect each other’s territorial integrity, sovereignty and inviolability of their internationally recognised borders.
High level political dialogue and cooperation within the international organizations give further impetus to development of our relations.
Steps taken towards deepening of the relations in economy, tourism, culture and other fields, expansion of legal-treaty base open up new prospects for the promotion of cooperation between our countries. High-level relations between the parliaments of the two countries make a significant contribution to the development of cooperation between our countries.
We extend our sincere congratulations to the Government and People of Spain on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Spain and remain assured that mutually beneficial cooperation between our countries will further continue to develop successfully.