No:043/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın “Armenpress” məqaləsində iddiaları ilə bağlı şərhi
Ermənistan baş nazirinin 10 fevral 2025-ci il tarixində “Armenpress”də dərc olunmuş məqaləsində Azərbaycanın Ermənistana qarşı hücuma hazırlaşdığı və Qərbi Azərbaycan İcmasının məqsədləri ilə bağlı iddiaları, eləcə də bir çox digər əsassız fikirləri reallığı təhrif etmək və dünya ictimaiyyətini yanıltmaq məqsədi daşıyır.
Maraqlıdır ki, hərbi potensiala sahib olmaq hüququnu müdafiə edən baş nazir 30 illik hərbi işğaldan əlavə, Üçtərəfli Bəyanata əsasən üzərinə götürdüyü öhdəliklərə baxmayaraq, 44 günlük müharibə bitdikdən sonra üç il ərzində Azərbaycan ərazisində ağır silahlarla təchiz edilmiş on mindən çox hazırlıqlı silahlı birləşməni saxlayan ölkəni təmsil edir.
44 günlük müharibə başa çatdıqdan sonra Ermənistanın hərbi xərcləri təqribən üç dəfə artaraq 2021-ci ildə təxminən 600 milyon dollardan 2024-cü ildə 1,6 milyard dollara çatıb. Üstəlik, bu yaxınlarda imzalanmış hərbi müqavilələrə əsasən, Ermənistan əsasən Azərbaycanın ərazilərinə uzaq məsafəli zərbələr endirə biləcək hücum silahları əldə etməkdədir.
Ermənistan Konstitusiyasında və hüquqi aktlarında davam edən ərazi iddialarını, həmçinin revanşizmin artması faktını nəzərə alaraq, Ermənistanın hərbi potensialının artırılmasının əsaslandırılması qeyri-səmimidir və Azərbaycanın təhlükəsizliyinə birbaşa təhdiddir.
Bundan əlavə, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt, Qaçqınların Statusu haqqında Konvensiya və digər mühüm beynəlxalq aktlarda təsbit edilmiş qayıdış hüququna əsaslanaraq əsas məqsədləri qovulduqları torpaqlara təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıdış olan Qərbi Azərbaycan İcmasının fəaliyyəti və məqsədləri haqqında Ermənistanın iddiaları tamamilə əsassızdır. Ermənistan baş nazirinin müxtəlif bəhanələrlə, o cümlədən İcmanın bəyan edilmiş məqsədlərinin yanlış təfsir edilməsi ilə bu hüququ danması, bir daha bu ölkənin siyasətinin bir vaxtlar azərbaycanlıların ölkə əhalisinin əsas hissəsini təşkil etdiyi Ermənistanda hazırda azərbaycanlıların olmamasına gətirib çıxaran qəddarlığının səviyyəsini nümayiş etdirir.
Təəssüf ki, Ermənistan baş nazirinin 2022-ci il Praqa görüşünə, 1991-ci il Almatı Bəyannaməsinə, sülh sazişi layihəsinin Ermənistanın həqiqətən Azərbaycana qarşı heç bir iddiasının olmadığını və olmayacağını təsbit etmək üçün nəzərdə tutulan bəndlərinə istinadlar məhz cənab Paşinyan tərəfindən bir neçə ay sonra, 2023-cü ilin sentyabrında Azərbaycan ərazilərindəki qondarma rejimin “müstəqilliyi” ilə bağlı təbrik mesajı göndərilən zaman, habelə Ermənistanın Konstitusiyasında yer alan ərazi iddialarına və Almatı Bəyannaməsinə qoşulan zaman edilmiş qeyd-şərtlərə göz yumması nəticəsində heçə endirilib.
Hətta bu gün də müharibə cinayətlərində ittiham olunan şəxslərin məhkəmə prosesini alqışlamaq əvəzinə, bu məhkəməni “səhnələşdirilmiş” adlandıran Ermənistan onilliklər ərzində səbəb olduğu yaraları sağaltmaqda və bu prosesin üzə çıxara biləcəyi həqiqətlə üzləşməkdə maraqlı deyil.
Üstəlik, Ermənistan öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi, o cümlədən Azərbaycan ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında kommunikasiyaların açılması sahəsində əməli addımlar atmaq əvəzinə, diqqəti bu prosesdən yayındırır. Bu istiqamətdə, praktiki addımlarla irəliləmək əvəzinə, Ermənistanın mahiyyətcə əhəmiyyəti olmayan təkliflər irəli sürməsi anlaşılmazlıqlara gətirib çıxarır və reallıqları təhrif edir.
Baş nazirin canfəşanlıqla irəli sürdüyü silahlara nəzarət mexanizmlərinin yaradılmasına gəldikdə isə, 30 ildən artıq müddətdə Ermənistanın özünün iştirak etdiyi silahlara nəzarət mexanizmlərini kobud şəkildə pozduğu və deqradasiya etdiyi, hərbi texnika və silahlarının böyük hissəsini beynəlxalq silahlara nəzarət mexanizmlərindən gizlətdiyi, onları bizim ərazilərimizdə qanunsuz yerləşdirdiyi yaxşı məlumdur. Beynəlxalq müqavilələrə bu cür yanaşma Ermənistanın mövqeyinin qeyri-səmimiliyi barədə nəticə çıxarmağa imkan verir.
Biz qətiyyətlə Ermənistanı sülhə nail olmaq perspektivlərini sarsıdan bəyanat və hərəkətlərdən imtina etməyə çağırırıq.

No:043/25, Commentary by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, on allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia in his article at Armenpress
Claims by the Prime Minister of Armenia in his article published at Armenpress on 10 February 2025, about alleged preparations by Azerbaijan for an attack against Armenia, on purposes of the Western Azerbaijan Community, as well as many other baseless allegations are made to distort the reality and deceive the global community.
Interestingly, the Prime Minister who is advocating for the right to have military capabilities, represents a country that in addition to 30 years of military occupation, throughout three years since the end of the 44-day war kept more than ten thousand strong-armed formations equipped with heavy weaponry in the territory of Azerbaijan, despite the commitment it undertook under the Trilateral Statement.
Since the end of the 44-day war, Armenia’s military spending has almost tripled, reaching $1.6 billion in 2024 from approximately $600 million in 2021. Moreover, based on recently signed military contracts, Armenia mostly obtains offensive weaponry that can hit long inside the territories of Azerbaijan.
Military build-up justification by Armenia is insincere and poses a direct security threat against Azerbaijan taking into account the fact of ongoing territorial claims in the Constitution and legal acts of Armenia, as well as the resurgence of revanchism.
Additionally, allegations about the cause and activities of the Western Azerbaijan Community are completely groundless, bearing in mind that the primary goal of this community is to return in a safe and dignified manner to the lands from which they were expelled, based on the right of return established in the Universal Declaration of Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights, the Convention on the Status of Refugees, and other important international acts. Denial of this right by the Prime Minister of Armenia using different pretexts, including misinterpretation of the declared goals of the Community once again demonstrates the level of cruelty of Armenian policy that led to a country without Azerbaijanis once represented a significant part of the population.
The reference by the Armenian Prime Minister to the Prague meeting of 2022, the Almaty Declaration of 1991, presumed paragraphs of the draft peace agreement to prove that indeed Armenia has no and will have no claims against Azerbaijan, unfortunately, has been undermined by Mr. Pashinyan himself not only several months later in September 2023, when he sent a congratulatory message on so-called independence of the puppet regime created on Azerbaijan’s territories, but also by turning a blind eye to the territorial claims in the Constitution, and to the disclaimers made by Armenia while adhering to the Almaty Declaration.
Even today, instead of applauding the trial against the people accused of war crimes, calling the court a staged one attests that Armenia is not interested in healing the wounds it has caused for decades, and to face the truth that this trial might bring up to the surface.
Moreover, instead of taking practical steps in implementing commitments, including in the area of opening up communication links between Azerbaijan and its Nakhchivan Autonomous Republic, Armenia diverts attention from the process. In this regard, instead of moving forward with actions in this area, Armenia’s proposals with no practical importance lead to misunderstandings and distort the realities.
Concerning the establishment of mechanisms for arms control that the Prime Minister “wholeheartedly” promotes, it is well known that for more than 30 years Armenia flagrantly violated and degraded arms control mechanisms to which Armenia itself is a party, and concealed the majority of its military hardware and weaponry from international arms control mechanisms by illegally deploying them in our territories. This approach to international treaties brings us to the conclusion about the insincere posture of Armenia.