No:043/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Avropa Parlamentinin Cənubi Qafqaz ölkələri üzrə Parlament Tərəfdaşlıq Komitələrində nümayəndə heyətinin birgə bəyanatına dair şərhi
04 fevral 2021 02:24
Avropa Parlamentinin (AP) üzvləri, Avropa İttifaqı (Aİ) və Cənubi Qafqaz ölkələri üzrə Parlament Tərəfdaşlıq Komitələrində nümayəndə heyətinin sədri, Marina Kalyurand, AP-nin Ermənistan üzrə daimi məruzəçisi Andrey Kovaçev və AP-nin Azərbaycan üzrə daimi məruzəçisi Yelena Zovko tərəfindən “Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqların davam etdirilməsinə ehtiyacın olması” barədə birgə bəyanatın verilməsi AP üzvlərinin, ümumiyyətlə bölgədə sülh və əminamanlığın beynəlxalq hüququn təməl prinsipləri əsasında təmin olunması mövqeyindən çıxış etmələrinə rəğmən bölgədə mövcud olan cari vəziyyətdən hələ də tam məlumatlı olmadıqlarını göstərir.
İlk növbədə AP üzvlərinin diqqətinə çatdırmaq istərdik ki, AP-nin öz qətnamələrində illərdir ki, beynəlxalq hüquq prinsipləri, həmçinin BMT TŞ qətnamələri əsasında həllinə çağırdığı Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə son qoyulub, Azərbaycan ərazi bütövlüyünü təmin edib və BMT TŞ-nin 1993-cü il tarixli müvafiq qətnamələrinin həyata keçirilməsini təkbaşına təmin edib. Başqa sözlə desək, AP üzvlərinin istinad etdiyi və dövlətlərarası münasibətlərin təməlini təşkil edən Helsinki Yekun Aktının sərhədlərin toxunulmazlığı və dövlətlərin ərazi bütövlüyü prinsipləri rəhbər tutulub.
10 noyabr 2020-ci ildə imzalanmış üçtərəfli bəyanatla bölgədə yeni reallıq yaranıb. AP üzvlərinin sözügedən üçtərəfli bəyanatın bölgədə sabitliyin təmin olunmasına gətirdiyini qeyd etməsi təqdirəlayiqdir. Çünki hazırkı mərhələdə bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması, habelə tərəflər arasında etimadın qurulması üçün, məhz 10 noyabr tarixli üçtərəfli razılaşmanın icrası və bu istiqamətdə müvafiq addımların atılması vacibdir.
Azərbaycan tərəfi, öz növbəsində sözügedən razılaşmanın icrası üçün, o cümlədən humanitar məsələlərin həlli sahəsində bütün lazımi addımları atır, lakin Ermənistan tərəfinin imza atdığı bu bəyanata sadiqliyi sual doğurur. Yaxşı olardı ki, AP üzvləri Ermənistan tərəfinə hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə bağlı birgə bəyanata imza atdıqdan az qala 20 gün sonra nə səbəbdən Azərbaycan ərazilərinə diversant qrupunu göndərdiyi ilə bağlı sual ünvanlayardı. Bəlkə o zaman AP üzvləri haqqında bəhs olunan Ermənistan hərbçilərinin heç də hərbi əsir deyil, atəşkəs elan olunduqdan sonra məqsədyönlü şəkildə Azərbaycan ərazilərinə göndərilmiş terrorçu diversant qrupunun üzvləri olduğunu anlayardı. Ümumiyyətlə, Ermənistanın atəşkəs elan olunduqdan sonra terror aktları törətmək məqsədilə əraziyə hərbi qulluqçılarını göndərməsi, bu ölkənin iştirakçısı olduğu Şərq Tərəfdaşlığının təməl prinsiplərinə və ümumilikdə Avropa dəyərlərinə hörmət etmədiyini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Mədəni irs məsələsinə gəldikdə isə, AP üzvlərinə yaxşı bəlli olmalıdır ki, Azərbaycanın onilliklərdir ki, işğal altında qalan ərazilərində Ermənistan tərəfinin apardığı qeyri-qanuni fəaliyyət nəticəsində bütün tarixi, mədəni və dini irs demək olar ki, məhv edilib, sözügedən abidələrin dağıdılması, talan edilməsi, mənşəyinin dəyişdirilməsi ilə bağlı hərbi cinayətlərə bərabər fəaliyyət həyata keçirilib. Bu məsələ Azərbaycan tərəfindən davamlı şəkildə beynəlxalq platformalarda, o cümlədən Avropa İttifaqı institutları ilə təmaslarımız zamanı qaldırılsa da AP üzvlərinin bu günədək bu məsələ ilə bağlı bir dənə də olsun bəyanat verməməsi təəssüf doğurur. AP üzvlərinin diqqətinə çatdırmaq istərdik ki, Qarabağdakı bütün abidələr Azərbaycan xalqının tarixi, mədəni və dini irsinə məxsusdur. Azərbaycan multikultural ölkədir və ərazisindəki bütün abidələr dövlət səviyyəsində qorunur. Ölkəmizin zəngin irsinin mühafizəsi bundan sonra da yüksək səviyyədə təmin ediləcək, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki abidələrin bərpası, təmiri və yenidən qurulması işləri həyata keçiriləcəkdir.

No:043/21, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the Joint Statement by the EP Delegation for relations with the South Caucasus
The joint statement of the members of the European Parliament (EP), Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, MEP Marina Kaljurand, the European Parliament’s Standing Rapporteur on Armenia, MEP Andrey Kovatchev, and the European Parliament’s Standing Reporter on Azerbaijan, MEP Zeljana Zovko on "the need to resume negotiations on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict" shows that the members of the European Parliament are still not fully aware of the current situation in the region, despite the fact that they generally speak from the position of ensuring peace and tranquility in the region based on the fundamental principles of international law.
First of all, we would like to draw the attention of the members of the European Parliament to the fact that the Armenia-Azerbaijan conflict, which the European Parliament for many years has been calling for in its resolutions to be resolved on the basis of the principles of international law, as well as UN Security Council resolutions, has been ended, Azerbaijan has ensured its territorial integrity and the implementation of the relevant UN Security Council resolutions of 1993 alone. In other words, Azerbaijan has been guided by the principles of the inviolability of borders and the territorial integrity of the states of the Helsinki Final Act, to which members of the European Parliament refer and which constitutes the basis of interstate relations.
With the trilateral statement signed on November 10, 2020, a new reality has emerged in the region. It is commendable that members of the European Parliament noted that the trilateral statement ensured stability in the region. Because at this stage, in order to ensure peace and security in the region, as well as to build trust between the sides, it is important to implement the trilateral agreement of November 10 and take appropriate steps in this direction.
The Azerbaijani side, in its turn, is taking all necessary steps to implement the statement, including the settlement of the humanitarian issues, but the commitment of the Armenian side to this statement which it has signed, raises questions. It would be good if the members of the European Parliament would ask the Armenian side why they sent a group of saboteurs to the territory of Azerbaijan almost 20 days after signing a joint statement on the cessation of hostilities. Possibly, then the members of the European Parliament would have understood that the mentioned Armenian servicemen were not prisoners of war, but members of a terrorist sabotage group sent to the territories of Azerbaijan purposefully after the ceasefire was declared. In general, the sending of military personnel by Armenia to the territory for the purpose of committing terrorist acts after the announcement of a ceasefire, clearly demonstrates disrespect of Armenia for the fundamental principles of the Eastern Partnership, to which this country is a member, and for European values in general.
As for the cultural heritage, the members of the European Parliament should be well aware that as a result of decades of illegal activities by the Armenian side in the occupied territories of Azerbaijan, almost all historical, cultural and religious heritage has been destroyed, the activities equal to war crimes related to the destruction, plunder, changing of the origin of these monuments, were carried out. Although this issue has been raised by Azerbaijan on international platforms, including during our contacts with the EU institutions, it is unfortunate that the members of the European Parliament have not yet made a single statement on this issue. We would like to bring to the attention of the members of the European Parliament that all the monuments in Karabakh belong to the historical, cultural and religious heritage of the Azerbaijani people. Azerbaijan is a multicultural country and all monuments on its territory are protected at the state level. The protection of the rich heritage of our country will continue to be ensured at a high level, as well as the restoration, maintenance and reconstruction of monuments in the liberated territories will be implemented.