No:043/19, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Cenevrədə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarı Filippo Qrandi ilə görüş keçirib
28 fevral 2019 05:30
BMT-nin Cenevrədəki bölməsinə işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarı Filippo Qrandi ilə görüşüb.
Görüşdə ikitərəfli münasibətlərdən qarşılıqlı məmnunluq ifadə olunub və əməkdaşlığın perspektivlərinə və gündəlikdə duran məsələlərə dair müzakirələr aparılıb.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində Azərbaycan hökuməti tərəfindən həyata keçirilən işlərin davam etdirildiyini bildirərək, məcburi köçkünlərin probleminin dayanıqlı həllinin işğal amilini aradan qaldıraraq onların doğma yurdlarına qayıdışının təmin edilməsindən ibarət olduğunu vurğulayıb.
Xarici işlər naziri həmsöhbətə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqların gedişi barədə məlumat verib. Azərbaycanın substantiv və nəticəyə yönəlik danışıqların tərəfdarı olduğu bildirilib. Xüsusilə qeyd edilib ki, mövcud status-kvo qəbuledilməzdir və Ermənistan qoşunları BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmalıdır.
Eyni zamanda Elmar Məmmədyarov Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüququn tələblərinə zidd olaraq Yaxın Şərqdən erməni mənşəli qaçqınların Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə qeyri-qanuni olaraq köçürülməsi siyasətinə diqqət yetirərək işğalçı ölkənin bu əməllərinə BMT-nin biganə qalmamasının vacibliyini ön plana çəkib.
Öz növbəsində Ali Komissar Filippo Qrandi Azərbaycan tərəfindən BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının büdcəsinə ayrılmış maliyyə inanəsinə görə təşəkkürünü bildirib. O, Azərbaycanla mövcud əməkdaşlıq münasibətlərindən məmnunluğunu ifadə edərək, gələcəkdə bu əməkdaşlığın daha genişlənəcəyinə ümidvar olduğunu qeyd edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ali Komissar Filippo Qrandini Qoşulmama Hərəkatının üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının 25-26 oktyabr 2019-cu il tarixlərində Bakıda keçiriləcək XVIII Zirvə Toplantısına dəvət edib.

No:043/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi in Geneva
28 February 2019 05:30
Within the framework of his working visit to the UN Office in Geneva, Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with the UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi.
The sides expressed mutual satisfaction with bilateral relations and discussed prospects of cooperation and various issues on the agenda.
Minister Elmar Mammadyarov said that the work carried out by the Government of Azerbaijan to improve the refugees and internally displaced persons’ living conditions in the country is continuing. At the same time, he stressed that a sustainable solution of the IDPs problem lies in the elimination of the occupation factor in order to ensure their return to their homelands.
The Minister of Foreign Affairs informed his interlocutor about the ongoing negotiations on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. It was stated that Azerbaijan is in favour of substantive and results-oriented negotiations. It was emphasized that the existing status quo is unacceptable and the Armenian troops should be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan in accordance with the relevant UN Security Council resolutions.
Meanwhile, Elmar Mammadyarov pointed out the need not to remain indifferent to the policy of Armenia on the illegal settlement of the refugees of Armenian origin from the Middle East in the occupied territories of Azerbaijan, contrary to the requirements of international humanitarian law.
In his turn, High Commissioner Filippo Grandi thanked the Azerbaijani side for its financial contribution to the UN High Commission for Refugees during this year. He expressed satisfaction with the existing cooperation with Azerbaijan and noted hope for further expansion of these ties in the future.
Minister Elmar Mammadyarov invited the High Commissioner Filippo Grandi to take part in the 18th Summit of Non-Aligned Movement Member States' Heads of State and Government on October 25-26, 2019 in Baku.