No:042/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı ilə görüşdü
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının 40-cı sessiyasında iştirakı çərçivəsində BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Mişel Başelet ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı tərəflər BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı ilə Azərbaycan arasında mövcud əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir Elmar Məmədyarov Ali Komissar Mişel Başeletə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarının Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalı nəticəsində etnik təmizləməyə məruz qalmış bir milyondan çox azərbaycanlının öz doğma yurd-yuvalarından zorla didərgin salınaraq məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyünü xatırladaraq, fundamental haqqları pozulan məcburi köçkünlərin insan hüquqlarının bərpa olunmasının vacibliyini vurğuladı. Bu xüsusda, BMT-nin İnsan hüquqları üzrə Ali Komissarlığı tərəfindən konkret tədbirlərin və prinsipial mövqeyin nümayiş etdirilməsinin əhəmiyyəti ifadə olundu.
Görüşdə tərəflər arasında, həmçinin beynəlxalq gündəlikdə duran bəzi məsələlər üzrə müzakirələr aparıldı.
Ali Komissar Mişel Başelet BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarın Ofisinin fəaliyyətinin dəstəklənməsi ilə bağlı ötən il Azərbaycan tərəfindən verilmiş könüllü ianələrə görə nazir Elmar Məmmədyarova minnətdarlığını ifadə etdi.

No:042/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the United Nations High Commissioner for Human Rights
On the sidelines of the 40th Session of the UN Human Rights Council Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Michelle Bachelet, the United Nations High Commissioner for Human Rights.
At the meeting the sides exchanged their views on the existing cooperation issues between Azerbaijan and the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights.
Minister Elmar Mammadyarov informed High Commissioner Michelle Bachelet that over 1 million Azerbaijanis subjected to ethnic cleansing and were forcefully expelled from their native lands as a result of occupation of Nagorno-Karabakh and adjacent regions of Azerbaijan by Armenian armed forces. The necessity of restoring the human rights of internally displaced persons whose fundamental rights had been violated was underlined. In this regard, the importance of taking a principled standing and efficient actions by the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights was emphasized.
Furthermore, the sides discussed various issues of international agenda.
High Commissioner Michelle Bachelet expressed her gratitude to Minister Elmar Mammadyarov for voluntary contributions from Azerbaijan last year to support the activities of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights.