No:042/18, Nazir Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaarın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
21 fevral 2018 04:32
Görüş zamanı Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında münasibətlərin hazırkı durumu ətrafında müzakirələr aparıldı və əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olundu.
Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında enerji sektoru ilə bərabər, təhlükəsizlik və nəqliyyat sahəsində dialoq mexanizminin yaradılması əməkdaşlığın inkişafında mühüm addım kimi qiymətləndirildi. Tərəflər Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında tərəfdaşlıq sazişi üzrə aparılan danışıqlara toxundular.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesinin mövcud vəziyyəti barədə həmsöhbəti məlumatlandıran Elmar Məmmədyarov münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə, Helsinki Yekun Aktına uyğun olaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll edilməli olduğunu bildirdi.
Elmar Məmmədyarov münaqişənin həlli prosesində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin erməni və Azərbaycan icmaları arasında dialoqun qurulmasının vacibliyini qeyd etdi və Ermənistanın hər vəchlə bu kimi təşəbbüslərə qarşı çıxdığını dedi.

Press release 21 February 2018 04:32
No:042/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received a delegation led by EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar
21 February 2018 04:32
During the meeting, the sides discussed the current state of relations between Azerbaijan and the European Union and expressed satisfaction with the development of cooperation.
Establishing a dialogue mechanism between the European Union and Azerbaijan in the field of security and transport, along with the energy sector, was considered as an important step in the development of cooperation. The sides touched upon the negotiations on the Partnership Agreement between Azerbaijan and the European Union.
Briefing his counterpart about the current state of negotiation process on settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Minister Elmar Mammadyarov stated that the conflict must be resolved in accordance with the relevant resolutions of the UN Security Council and the Helsinki Final Act, on the basis of territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan.
Elmar Mammadyarov noted the importance of establishing a dialogue between the Armenian and Azerbaijani communities of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan in the process of conflict resolution and said that Armenia has always blocked such initiatives.