No:041/26, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Latviya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
20 fevral 2026 12:33
19 fevral tarixində Latviya Respublikasının paytaxtı Riqa şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Latviya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsinin rəisi Emil Səfərov, Latviya nümayəndə heyətinə isə Latviya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq və Diplomatik Məsələlər Direktoratlığının baş direktoru xanım Agnese Kalnina rəhbərlik edib.
Latviya nümayəndə heyətində Latviya Respublikasının sərhəd xidməti, o cümlədən həmin ölkənin miqrasiya idarəsinin nümayəndələri də təmsil olunub.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi da iştirak edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Azərbaycan üçün strateji tərəfdaş ölkə olan Latviya ilə konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması və konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması imkanları nəzərdən keçirilib.
Danışıqlar zamanı tərəflər konsulluq sahəsi ilə yanaşı ədliyyə, hüquq mühafizə, prokurorluq, miqrasiya, təhsil sahəsində çoxtərəfli və ikitərəfli əməkdaşlıq perspektivləri, əlaqələrin genişləndirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Daha sonra nümayəndə heyəti Latviya Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinin dövlət katibinin müavini Kaspars Abolins tərəfindən qəbul edilib. Görüş zamanı iki ölkənin daxili işlər orqanları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi və müvafiq sahə üzrə müqavilə-hüquq bazasının inkişaf etdirilməsi məsələləri nəzərdən keçirilib.

No:041/26, Press release on consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia
20 February 2026 12:33
On 19 February, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia were held in Riga, the capital city of the Republic of Latvia.
The Azerbaijani delegation was led by Emil Safarov, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, while the Latvian delegation was headed by Ms. Agnese Kalniņa, Director General of the Directorate of Consular and Diplomatic Affairs of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia.
The Latvian delegation also included representatives of the State Border Guard of the Republic of Latvia, as well as officials from the country’s Office of Migration. A representative of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan also participated in the meeting.
During the consular consultations, the sides reviewed the current state of cooperation in the consular field between Azerbaijan and Latvia, a strategic partner country for Azerbaijan, as well as prospects for its further development, including the opportunities for signing new bilateral documents in the relevant field and for the digitalization of consular services were also considered.
In the course of the discussions, the parties exchanged views on prospects for multilateral and bilateral cooperation not only in consular matters, but also in the fields of justice, law enforcement, prosecution, migration, and education, including the expansion of existing contacts.
Subsequently, the delegation was received by Kaspars Āboliņš, Deputy State Secretary of the Ministry of the Interior of the Republic of Latvia. During the meeting, issues related to the expansion of cooperation between the internal affairs bodies of the two countries and the further development of the relevant contractual and legal framework were discussed.