Mətbuat şərhi 28 fevral 2019
No:041/19, Polşa Respublikasının vətəndaşı Karol Malolepşının adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair
Polşa Respublikasının vətəndaşı Karol Malolepşı Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edərək, adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş xarici ölkə vətəndaşlarının siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubunda o, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə, eləcə də qanun və qaydalarına tam hörmət etdiyini qeyd edib. Səfərinə görə üzr istəyən Karol Malolepşı gələcəkdə ölkəmizə səfər etməsi üçün icazə verilməsini xahiş edib.
K.Malolepşının müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

No:041/19, On a removal of the name of Karol Małolepszy, citizen of the Republic of Poland, from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
Karol Małolepszy, citizen of the Republic of Poland addressed a letter to the Ministry of Foreign Affairs requesting for a removal of his name from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
In his letter Karol Małolepszy reaffirmed that he fully respects the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, inter alia, the laws and regulations of the Republic of Azerbaijan. Expressing his apology for the visit, K.Małolepszy requested to remove his name from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan” and to give an authorization for his visit to Azerbaijan.
Appeal by K.Małolepszy was appropriately considered and the decision was made to remove his name from the mentioned list.