No:041/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri xanım Suzan Gəmil Nouhu diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
21 fevral 2018 04:11
Görüşdə tarixi və ənənəvi dostluq əlaqələrinə malik Azərbaycan və Misir arasında əməkdaşlığın hərtərəfli inkişaf səviyyəsindən məmnunluq ifadə olundu.
Suzan Gəmil Nouh diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi və Azərbaycan və Misir arasında mövcud olan dostluq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəmədiyini vurğuladı.
Tərəflər Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın tezliklə iclasının keçiriləcəyini müsbət addım kimi qeyd edərək Komissiyanın fəaliyyətinin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə ümidvarlıqlarını ifadə etdilər.
Misirin Qoşulmama Hərəkatının təsisçi dövlətlərindən biri olduğu qeyd olunaraq, 5-6 aprel tarixlərində ölkəmizdə keçiriləcək Qoşulmama Hərəkatının nazirlər konfransı və 2019-2022-ci illərdə Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi barəsində fikir mübadiləsi aparıldı.

No:041/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Susanne Gamil Nouh, the Ambassador of Arab Republic of Egypt to the Republic of Azerbaijan upon the termination of her diplomatic tenure
21 February 2018 04:11
The sides expressed satisfaction with the comprehensive development of cooperation between Azerbaijan and Egypt based on historical and traditional friendly relations.
Ambassador Susanne Gamil Nouh expressed her gratitude for the support provided to run her diplomatic activities and noted that she spared no efforts to further enhance friendship between Azerbaijan and Egypt during her diplomatic mission.
The parties mentioned that the forthcoming meeting of the Intergovernmental Joint Commission is a positive step and they expressed hope that the activities of Commission will make a substantial contribution in promotion of bilateral economic-trade relations.
The sides describing Egypt as one of the founding States of Non-Aligned Movement exchanged views on Mid-Term Ministerial Conference of NAM to be held in Baku on 5-6 April and the Chairmanship of Azerbaijan to NAM in 2019-2022.